Notowania

Przejdź na
internet
19.02.2010 13:54

Szkoły śledzą uczniów w ich domach za pomocą webkamerek

Uczniowie w Pensylwanii oskarżyli szkoły, że za pomocą kamerek zainstalowanych w laptopach wydawanych przez placówki szpiegują swoich studentów w ich prywatnych domach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uczniowie w Pensylwanii oskarżyli szkoły, że za pomocą kamerek zainstalowanych w laptopach wydawanych przez placówki szpiegują swoich studentów w ich prywatnych domach.

Pozew został złożony po tym, gdy nauczycieli zarzucili jednemu z uczniów, że zachowuje się w nieodpowiedni sposób w... swoim domu. Jako dowód przedstawiono zdjęcia wykonane z kamerki internetowej jego komputera. Okazało się, że laptopy wydawane przez szkoły zawierają oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie komputerami, w tym mi.in. aktywowanie webkamer.

Instytucja Lower Merion School District of Ardmore zarządzająca lokalnymi szkołami kilka miesięcy temu przekazała uczniom około 1,8 tys. laptopów w ramach akcji propagującej swobodny dostęp do Internetu i nowych technologii. Żaden z beneficjentów nie został jednak poinformowany o tym, że za pomocą urządzeń ktoś może śledzić życie jego i innych członków rodziny. Uczniowie przekonują, że czują się inwigilowani, a sam preceder narusza ich prawo do prywatności.

Pozwana szkoła w oficjalnym oświadczeniu przekonuje, że zastosowanie takiego rozwiązania miało pomóc w razie ewentualnej kradzieży któregoś z komputerów. Nie wyjaśnia jednak, dlaczego materiały zostały wykorzystane przeciwko jednemu z uczniów. Pozew złożyli jego rodzice. Prawdopodobnie jednak, jeśli sąd wyrazi zgodę, zostanie on potraktowany jako pozew zbiorowy, tym samym stronami w konflikcie staną się rodziny wszystkich uczniów posiadających rzeczone komputery i szkoły, które urządzenia te wydały.

To nie pierwszy przypadek tego typu. W jednej ze szkół w Stanach Zjednoczonych system monitorowania uczniów przy pomocy webkamerek jest już stosowany od kilku lat, ale jedynie na terenie palcówki. Jej pracownicy komentują: Uczniowie nawet nie wiedzą, że są obserwowani! Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Źródło: Computerworld.com, Mashable.com

Tagi: internet, system, dom, akcja, pomoc, prawo, materiały, strona, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz