Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Tak w Polsce płaci się pracownikom IT

0
Podziel się:

Programiści najlepiej zarabiają w bankach, a najbardziej dochodowa jest znajomość Perl. Najgorzej opłacani są serwisanci i graficy.

Tak w Polsce płaci się pracownikom IT

Programiści najlepiej zarabiają w bankach, a najbardziej dochodowa jest znajomość Perl. Najgorzej opłacani są serwisanci i graficy.

Statystyczny programista zarabia w Polsce 5000 złotych brutto. To trzy razy mniej, niż dyrektor do spraw IT, ale dwa razy więcej niż wpływa co miesiąc na konto grafika - podaje firma Sedlak & Sedlak w swoim najnowszym raporcie Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku. Tym razem jednak autorzy raportu postanowili poddać płace w branży IT znacznie bardziej wnikliwej analizie.

Efekt jest interesujący, bo pokazuje, że oprócz nazwy stanowiska na wizytówce na wymierne kwoty przekładają się też umiejętności. W przypadku programistów, niezwykle ważnym czynnikiem okazał się język programowania, którym posługują się w swojej pracy. Najlepiej opłacani są specjaliści od Perla. Zarabiają statystycznue nawet o połowę więcej, niż programiści PHP.

Nie mniej istotna - choć w tym wypadku o zaskoczeniu raczej mówić nie można - jest również branża, w której działa firma zatrudniająca programistę. Bankowość i telekomunikacja to te rodzaje przedsiębiorstw, które programistów cenią najwyżej i pozwalają im to wymiernie odczuć. Branża IT, w której pracuje lwia część polskich specjalistów od programowania oferuje przeciętne płace na poziomie 3/4 tego, co zarobić można na identycznej posadzie w banku. Co ciekawe, lepiej płacą nawet firmy usługowe.

Z kolei w przypadku grafików - najwięcej zarabiają ci, tworzący animacje flashowe. Umiejętność posługiwania się GIMP-em, choć pochwalić się nią może tylko nieliczna grupa grafików, na zarobki przekłada się najmniej. Dla pracodawców jest warta statystycznie o ponad 10 procent mniej, niż Flash.

Ujęcie geograficzne zaskoczeń już nie przynosi. Pracownicy IT najlepiej zarabiają w Warszawie. Średnio - 6500 tysiąca złotych. To dwa razy więcej niż w województwach tzw. ściany wschodniej. Pod tym względem sektor IT nie różni się od innych, mniej zaawansowanych technologocznie branż.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Sedlak & Sedlak wzięło udział 6 800 pracowników IT ze wszystkich szczebli zarządzania. Uczestniczący w badaniu informatycy mogli wybrać 52 kompetencje specyficzne dla IT (języki programowania, systemy operacyjne, narzędzia: bazodanowe, sieciowe, graficzne i inne). Pełny raport dostępny jest na stronie wynagrodzenia.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)