Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
27.05.2010 07:33

Tradycyjne media muszą ustąpić pola internetowi. Inaczej zginą

Telewizja bez sieci traci na wartości, a prasa nie jest w stanie na siebie zarobić. To główne wnioski warszawskiej konferencji Internet CEE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Telewizja bez sieci traci na wartości, a prasa nie jest w stanie na siebie zarobić. To główne wnioski warszawskiej konferencji Internet CEE.

Ludzie nie patrzą już na media drukowane. Siłą jest internet i to na przychodach z tego medium powinni koncentrować się wydawcy - stwierdził podczas konferencji Internet CEE Sam Kumar, digital advertising manager The Economist.

W planach wydawnictwa jest wprowadzenie podobnego modelu jak w Financial Times (ograniczona liczba artykułów za darmo, reszta płatna). Podobne poglądy ma Jonas Mueller z Bonnier Publications. Jego zdaniem prasa drukowana już dawno odeszła w zapomnienie. Wydawnictwo skupia się obecnie na zarabianiu online, między innymi na subskrypcjach treści i transformacji dochodów offline w online.

Z kolei Artur Banach z NetSprint przedstawił interesującą możliwość zarabiania na treściach archiwalnych. Użytkownicy w serwisach często posługują się wyszukiwarką, by znaleźć interesujące materiały. Stąd też trzeba im dostarczyć możliwie najwięcej spersonalizowanych treści, nie tylko artykułów, ale też multimediów. Pomysł NetSprintu to tak zwane Federated Search, czyli równoległe prezentowanie wszystkich możliwie interesujących użytkownika wyników na jednej podstronie.

Nie jest powiedziane, że jak internauta szuka informacji na przykład o iPhonie, to interesują go wyłącznie artykuły. Może zainteresować go film lub wątek na forum. Dlatego wydawcy powinni dostarczać odbiorcom możliwie jak najbardziej różnorodne materiały, by zatrzymać użytkownika na stronie - mówił Banach.

Na stronie z wynikami wyszukiwania wciąż warto też umieszczać reklamy kontekstowe, które – jak wynika z danych IAB – nadal zyskują na znaczeniu.

Jonas Mueller z Bonniera mówił o skupianiu się na sieci zamiast na tradycyjnych mediach. Jednak dopiero na 2012 rok przedstawił plany zarabiania na zwiększonym ruchu w sieci. Obecnie Bonnier Publications skupia się na podstawach działania w internecie, w kolejnych latach wydawnictwo zamierza podzielić rynek swoich treści i dostosować go do wymagań konsumentów. Konkretne zyski mają przyjść później.

Wnioski płynące z kilku prezentacji nie są odkrywcze, ale upewniają w jednym: wszystkie media dążą do wzajemnego uzupełniania się. Telewizja bez internetu traci na wartości, prasa nie jest w stanie na siebie zarobić. Internet wkroczył do mainstreamu i nie da się w tej chwili trafić do użytkownika, ignorując jednocześnie sieć.

Podczas trzeciej edycji Internet CEE najwięcej mówiło się o planach. Zdaniem niektórych uczestników - nawet za dużo.

Mamy 2010 rok i dopiero mówimy o zamiarach, kiedy tak naprawdę już powinniśmy działać - uważa Robert Drózd, autor bloga Webaudit.

Internet CEE to jedyna tego typu konferencja w Polsce, która gromadzi specjalistów z branży internetowej z Europy Wschodniej. W 2010 roku zorganizowana po raz trzeci, skupiała się przede wszystkim na temacie płatnych treści oraz nowych modelach biznesowych tradycyjnych mediów.

Tagi: polska, internet, rynek, serwis, media, branży, reklama, strona, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz