Notowania

Przejdź na
rynek
24.09.2009 11:20

Transfer z prędkością światła

Intel pracuje nad łączem optycznym o przepustowości do 10Gbit/s, pozwalającym połączyć urządzenia mobilne w odległości do 100m.

Podziel się
Dodaj komentarz

Intel pracuje nad łączem optycznym o przepustowości do 10Gbit/s, pozwalającym połączyć urządzenia mobilne w odległości do 100m.

Celem badań nad łączem optycznym jest opracowanie systemu pozwalającego na szybsze połączenie pomiędzy komputerem PC a urządzeniami peryferyjnymi (ekrany, urządzenia sieciowe, audio, magazyny danych).

Dzięki opracowaniu technologii Light Peak polepszeniu ulec może jakość obrazu HD, ponieważ sygnał pozostaje nienaruszony w odległości do 100m. Technologia ta pozwala na przesłanie pełnometrażowego filmu Blu-ray w czasie mniejszym niż 30 sekund. Interesującą nowością jest możliwość symultanicznej obsługi wielu protokołów, dzięki czemu podłączone urządzenie mogą wykonywać wiele zadań w tym samym czasie.

W przeciwieństwie do popularnych systemów połączeń do transferu danych (np. kabel koncentryczny czy przewód HDMI) w technologii Light Peak medium przenoszącym dane nie jest prąd, lecz światło. Sprawia to, że rzadziej ustawiane muszą być wzmacniacze sygnału.

W kwestii wydajności i możliwych zastosowań Ligh Peak może konkurować z systemami USB oraz Firewire, choć według Intela technologia optyczna nie ma zastępować wcześniejszych, tylko je uzupełniać.

Szacowany czas dostępności Light Peak na rynku to prawdopodobnie połowa roku 2010. W tym momencie Intel uzgadnia szczegóły techniczne z wykonawcami, w celu szybkiej adaptacji standardu do urządzeń przenośnych i elektroniki użytkowej. Sony już wyraziło wstępne zainteresowanie tą technologią.

Źródło: idg.com

Tagi: rynek, system, urządzenia, film, technologia, jakość, dane, komputer, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz