Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wikipedia dekadę po powstaniu

Wikipedia dekadę po powstaniu

Fot. Źródło: Wikipedia

W 2011 roku Wikipedia świętuje podwójnie. 15 stycznia minie 10 lat od powstania anglojęzycznej wersji encyklopedii, 26 września dekada stuknie polskiej edycji.

Z okazji dziesięciolecia na całym świecie zaplanowano 417 jubileuszowych imprez. Polscy miłośnicy Wikipedii świętować będą w Bydgoszczy, Częstochowie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Na stronie portalu zostały uruchomione specjalne serwisy, na których wikipedyści mogą zaplanować obchody w swoim mieście.


Założeniem Wikipedii było stworzenie wielojęzykowej internetowej encyklopedii. Jej działania miały się opierać na zasadzie otwartej treści, w kształtowaniu, której każdy może brać udział. Jej nazwa to połączenie hawajskiego wiki wiki, oznaczającego "szybko", i słowa encyklopedia. Wikipedia zarządzana jest przez organizację non-profit, fundację Wikimedia.


Obecnie serwis posiada 14 milionów haseł, w 272 aktywnych edycjach językowych. Najwięcej z nich powstało w języku angielskim - 3,4 miliona. Polska baza zawiera 700 tysięcy artykułów i doczekała się wydania na DVD. W przypadku edycji angielskiej rozważane jest nawet wypuszczenie papierowej wersji.

udział, świecie, Polska, połączenie, dvd, serwis, fundacja, serwisy
interaktywnie.com
Czytaj także
Polecane galerie
Spostrzegawczy
83.27.122.* 2011-01-14 21:59
Autor artykułu nie doczytał (albo przemilczał), że spotkania odbędą się także w Poznaniu i Trójmieście.
Czcigodny Jorge
85.202.159.* 2011-01-14 21:38
"Wikipedia zarządzana jest przez organizację non-profit, fundację Wikimedia. "

Nie jest.