Wolfram Alpha już działa!

Wolfram Alpha już działa!

Wczoraj - 18 maja - swoją oficjalną premierę miał szumnie zapowiadany Wolfram Alpha, rewolucyjna wyszukiwarka, która ma zagrozić pozycji Google.

Narzędzie od piątku przechodziło publiczną fazę beta, podczas której zebrano olbrzymi feedback - ponad 22 000 uwag. Przez cały weekend zespół złożony z 300 osób, na którego czele stoi brytyjski fizyk Stephen Wolfram pracował nad poprawkami, by zdążyć na czas.Zdaniem twórców wczoraj nastała nowa era w świecie internetu, a Wolfram w obecnej postaci to - ich zdaniem - dopiero początek.

Profesor Wolfram wyjaśnia, że nowa wyszukiwarka odpowiada na pytania przeszukując bazy danych i dobierając z nich odpowiednie wyniki, które mogą być także zilustrowane za pomocą wykresów i tabel.

Mimo iż Wolfram Alpha został okrzyknięty pogromcą Google, nie ma on wiele wspólnego z tradycyjnymi, znanymi do tej pory wyszukiwarkami. W odpowiedzi nie otrzymamy setek tysięcy linków prowadzących do powiązanych witryn, ale odpowiedź na pytania dotyczące zagadnień fizyki, geografii, matematyki, czy historii.

Przykładowa odpowiedź na pytanie "cos60" wygląda następująco:

Czy więc Wolfram Alpha jest wygodniejszym narzędziem od Google? Z pewnością istnieje wiele przypadków, w których odpowiedź jest twierdząca. Podczas gdy Google zapytane o liczbę mieszkańców Warszawy wyświetli linki (około 166 000) do stron Wikipedii i oficjalnej strony stolicy, Wolfram Alpha od razu poda dokładną liczbę.

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że zapowiadany głośno konkurent Google może okazać się tak naprawdę jedynie jego uzupełnieniem. Ciężko bowiem wyobrazić sobie, by internauci porzucili dotychczasowe nawyki wyszukiwania i przerzucili się na tryb "pytanie-odpowiedź". Wszystko będzie więc zależeć od tego, w jakim kierunku projekt będzie rozwijany, bo w obecnej postaci jest on przede wszystkim pomocnym narzędziem naukowym, oraz wyszukiwarką konkretnych odpowiedzi. Do pogromcy Google jeszcze mu daleko.

wyniki, era, projekt, internauci, wyszukiwarka, google, nowa
interaktywnie.com
Czytaj także
Polecane galerie
NewArray
91.235.204.* 2013-03-19 15:29
Potężne narzędzie! Umożliwia rozwiązywanie skomplikowanych układów :) i nawet nie trzeba deklarować zmiennych :) Sam liczy całki i wiele innych skomplikowanych rzeczy. Wizualizacja również na ekstremalnym poziomie! Polecam fanatykom matematyki oraz wszystkim innym !