Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyniki
19.05.2009 12:10

Wolfram Alpha już działa!

Wczoraj - 18 maja - swoją oficjalną premierę miał szumnie zapowiadany Wolfram Alpha, rewolucyjna wyszukiwarka, która ma zagrozić pozycji Google.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wczoraj - 18 maja - swoją oficjalną premierę miał szumnie zapowiadany Wolfram Alpha, rewolucyjna wyszukiwarka, która ma zagrozić pozycji Google.

Narzędzie od piątku przechodziło publiczną fazę beta, podczas której zebrano olbrzymi feedback - ponad 22 000 uwag. Przez cały weekend zespół złożony z 300 osób, na którego czele stoi brytyjski fizyk Stephen Wolfram pracował nad poprawkami, by zdążyć na czas.

Zdaniem twórców wczoraj nastała nowa era w świecie internetu, a Wolfram w obecnej postaci to - ich zdaniem - dopiero początek.

Profesor Wolfram wyjaśnia, że nowa wyszukiwarka odpowiada na pytania przeszukując bazy danych i dobierając z nich odpowiednie wyniki, które mogą być także zilustrowane za pomocą wykresów i tabel.

Mimo iż Wolfram Alpha został okrzyknięty pogromcą Google, nie ma on wiele wspólnego z tradycyjnymi, znanymi do tej pory wyszukiwarkami. W odpowiedzi nie otrzymamy setek tysięcy linków prowadzących do powiązanych witryn, ale odpowiedź na pytania dotyczące zagadnień fizyki, geografii, matematyki, czy historii.

Przykładowa odpowiedź na pytanie "cos60" wygląda następująco:

Czy więc Wolfram Alpha jest wygodniejszym narzędziem od Google? Z pewnością istnieje wiele przypadków, w których odpowiedź jest twierdząca. Podczas gdy Google zapytane o liczbę mieszkańców Warszawy wyświetli linki (około 166 000) do stron Wikipedii i oficjalnej strony stolicy, Wolfram Alpha od razu poda dokładną liczbę.

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że zapowiadany głośno konkurent Google może okazać się tak naprawdę jedynie jego uzupełnieniem. Ciężko bowiem wyobrazić sobie, by internauci porzucili dotychczasowe nawyki wyszukiwania i przerzucili się na tryb "pytanie-odpowiedź". Wszystko będzie więc zależeć od tego, w jakim kierunku projekt będzie rozwijany, bo w obecnej postaci jest on przede wszystkim pomocnym narzędziem naukowym, oraz wyszukiwarką konkretnych odpowiedzi. Do pogromcy Google jeszcze mu daleko.

Tagi: wyniki, google, nowa, era, projekt, internauci, wyszukiwarka, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz