Notowania

spółki
19.03.2009 15:10

Wybrano najlepsze młode startupy Europy Środkowej i Wschodniej

Joobili, Skrybot, Humanway i MyPolitIQ zwycięzcami warszawskiego Seedcampu

Podziel się
Dodaj komentarz

Joobili, Skrybot, Humanway i MyPolitIQ zwycięzcami warszawskiego Seedcampu

Polskie Skrybot.pl i Humanway.pl, węgierski Joobili.com i litewski MyPolitIQ.eu to najlepiej zapowiadające się pomysły na internetowy biznes w Europie Środkowej i Wschodniej. Właśnie zwyciężyły one w konkursie Mini Seedcamp w Warszawie i zostaną zaprezentowane we wrześniu br. w Wielkiej Brytanii w głównej edycji imprezy, w której do wygrania jest 50 tyś euro oraz bezcenne, kwartalne wsparcie specjalistów z całego świata. Prócz tego już teraz mają szansę zainteresować inwestorów i zdobyć niezbędne do rozwoju swoich projektów środki.

20 zespołów z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy oraz 60 mentorów z całej Europy dyskutowało w środę w siedzibie Agory w Warszawie o projektach internetowych, ich szansach na sukces w dobie kryzysu gospodarczego oraz wybrało najlepsze młode startupy tego regionu Europy. Wśród zwycięzców znalazły się polska aplikacja do zarządzania rekrutacją i program przetwarzający mowę na tekst pisany, węgierski planer wakacji wyszukujący za nas interesujące imprezy kulturalne oraz litewski serwis dla polityków i wyborców.

Warszawskie spotkanie startupów rozpoczęło się od pięciominutowych prezentacji wszystkich 20 projektów zakwalifikowanych do Mini Seedcampu. Wśród nich znalazło się 14 serwisów i aplikacji z Polski, cztery z Litwy, a także po jednym z Ukrainy i Węgier. Po prezentacjach miał miejsce panel dyskusyjny, którego głównym tematem było finansowanie startupów i ich sukces komercyjny.

Uczestnicy oprócz szansy wsparcia finansowego liczyli szczególnie na pomoc merytoryczną ekspertów w obszarze nowych technologii.

- Mini Seedcamp, a szczególnie sesje mentorskie były dla nas potężnym zastrzykiem wiedzy i doświadczenia - mówi Marek Jankowski z zespołu Timecampu, aplikacji podnoszącej produktywność pracowników - Odzew i porady bardziej doświadczonych specjalistów branży IT sprawiły, że poznaliśmy ścieżki rozwoju naszego startupu, których wcześniej w ogóle nie braliśmy pod uwagę.

W popołudniowej części imprezy zespoły uczestniczyły w zamkniętych sesjach mentorskich. Podczas ich trwania mogły przekonać się co o ich projektach myślą już uznane osobistości Internetu, jakie widzą jego zalety i wady oraz posłuchać licznych porad i wskazówek. Wśród 60 mentorów byli m.in. Łukasz Wejchert - Prezes Zarządu spółki Grupa Onet.pl SA, Michał Brański - jeden z twórców o2.pl, Michał Kreczmar - Dyrektor ds. Serwisów Biznesowych i Technologicznych Agora SA czy Art Leyzerovich - Senior Product Manager w Google i Saul Klein - założyciel Seedcampa.

- W Dolinie Krzemowej, gdzie wcześniej mieszkałem, startupy mogą liczyć na bardzo dużą pomoc ze strony specjalistów i inwestorów. W Europie tak niestety nie jest, ale inicjatywy takie jak Seedcamp zmieniają ten stan rzeczy - mówi Jared Salter ze zwycięskiego zespołu Joobili.com, pochodzącego z Węgier. - Dotychczas doskonaliliśmy sam serwis, teraz m.in. poprzez uczestnictwo w takich imprezach chcemy by poznała go cała Europa.

Właśnie chęć rozszerzenia zasięgu swoich projektów na całą Europę czy nawet świat wyróżnia większość startupów zakwalifikowanych do finału warszawskiego Mini Seedcampu.

- Wcześniej twórcy projektów internetowych z tej części Europy kierowali je wyłącznie na swój lokalny rynek. Teraz ta tendencja się zmienia - mówi Reshma Sohoni, Dyrektor Generalny Seedcamp - Cieszy nas to szczególnie, bo pomoc startupom w zdobywaniu dużych zachodnich rynków to jeden z głównych celów Seedcampa.

Kolejne imprezy z cyklu Mini Seedcamp odbędą się w Londynie, Helsingborgu, Ljublanie i Berlinie. Ich zwieńczeniem będzie we wrześniu br. Seedcamp Week w stolicy Wielkiej Brytanii, podczas którego zwycięzcy lokalnych edycji będą walczyć o trzymiesięczną pomoc specjalistów i 50 tys. euro dofinansowania.

Tagi: spółki, polska, euro, rynek, branży, google, serwis, pomoc, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz