Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka
14.02.2009 16:10

Wywiad: Arkadiusz Pernal - prezes Naszej-Klasy

O szczegółach udziału Naszej-Klasy w europejskim porozumieniu dotyczącym skutecznej ochrony nieletnich użytkowników serwisów społecznościowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilka dni temu informowaliśmy o zawarciu porozumienia pomiędzy największymi europejskimi serwisami społecznościowym w sprawie ochrony nieletnich użytkowników sieci. O szczegóły pytamy Arka Pernala - prezesa Naszej-Klasy, który właśnie wrócił z Luxemburga.

Krzysztof Adamus: Dlaczego Nasza Klasa zdecydowała się przystąpić do tego paneuropejskiego porozumienia?

*Arkadiusz Pernal: *NK jest wiodącym serwisem społecznościowym w kraju i jednym z największych w Europie - taki status zobowiązuje, nakłada odpowiedzialność. Współpraca z przedstawicielami analogicznych do naszej-klasy.pl serwisów pozawala oczywiście na wymianę doświadczeń, ukazuje wiele zagadnień w nowych kontekstach, umożliwia wypracowanie bardziej systemowych narzędzi do rozwiązywania problemów. Istotne jest też czynnik samostanowienia - nie włączając się w dyskusję na temat tego typu regulacji pozbawialibyśmy się decyzyjności.

KA: Kto był inicjatorem tego pomysłu? Komisja Europejska?

AP: Komisja Europejska powołała specjalną grupę roboczą pod nazwą Social Networking Task Force, zrzeszającą specjalistów z 17 największych portali społecznościowych w Europie oraz znawców tematu bezpieczeństwa w sieci z organizacji pozarządowych czy naukowych. KE jako zwolennik samoregulacji w konkretnych sektorach pozostawiła inicjatywę w rękach przedstawicieli serwisu. Proces formułowania zasad trwał kilka miesięcy, dzięki czemu udało wypracować się szereg standardów, które pozwolą otoczyć szczególną pieczą najmłodszych użytkowników sieci. Komisja "odpyta" nas za rok - wówczas sygnatariusze są zobowiązani przedstawić raport dotyczący ich strategii i programów na temat bezpieczeństwa, dla którego ramą będą wypracowane wspólnie zasady.

KA: W jaki sposób zamierzacie chronić nieletnich i czy w związku z porozumieniem polityka ochrony takich użytkowników zostanie wzmocniona?

*AP: *Pierwszy etap - podjęcie tematu, informowanie o możliwości włączenia się przez najmłodszych Internautów, ich rodziców i nauczycieli w działania w ramach europejskiego programu Safer Internet, mamy już za sobą. Na NK w zakładce partnerzy zostały zebrane najistotniejsze informacje na ten temat. Ważne jest by nie tylko sami administratorzy serwisów prowadzili działania w tym zakresie, ale także Internauci przejawiali inicjatywę, do czego też będziemy zachęcać.

Poza tym, powołaliśmy już specjalną grupę, złożoną ze specjalistów z naszego Działu Bezpieczeństwa oraz z PR. Grupa pracuje już, w oparciu o ustalone standardy, nad stworzeniem specyficznych dla NK programów działania. Do ściślejszej współpracy zaprosimy także specjalistów z różnych organizacji działających na rzecz dobra dzieciaków korzystających z sieci.

W ciągu kliku miesięcy będziemy pewnie mogli już przestawić pierwsze wyniki tej pracy.

KA: Czy podpisywanie tego typu dokumentów rzeczywiście niesie za sobą jakąś praktyczną korzyść dla użytkowników? Czy to tylko PR?

AP: Porozumienie tego typu jest pierwszym paktem wypracowanym i parafowanym przez tylu przedstawicieli serwisów społecznościowych w Europie, więc ciężko jeszcze wyrokować o jego praktycznych konsekwencjach. Dyskusja była długa, złożona, ale bardzo treściwa, a założenia są obiecujące, uważamy, że okażą się też efektywnymi.

KA: Czy Nasza-Klasa zamierza prowadzić jakieś działania edukacyjne skierowane do najmłodszych lub ich rodziców i opiekunów? Same mechanizmy ochronne to chyba nie wszystko. Najważniejsza jest przecież świadomość? Warto w również w jakikolwiek sposób mierzyć poprawę bezpieczeństwa użytkowników. To ciekawe, sprawdzić po jakimś czasie czy podjęte działania przynoszą efekty?

AP: Słusznie, mechanizmy to nie wszystko. Prócz nich będziemy rozbudzać świadomość i strać się kontrolować te wysiłki - o konkretach będziemy mogli porozmawiać za kilka miesięcy.

Tagi: polityka, raport, prezes, sieci, internauci, informacje, rok, największych, użytkowników, społecznościowych, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz