Notowania

usa
31.12.2010 06:14

Zachłyśnięcie prasą na iPadzie mija, statystyki spadają

Liczba pobrań magazynu Wired spadła pięciokrotnie od czasu jego premiery na iPadzie. Tracą również Vanity Fair czy Glamour. Ekscytacja mija?

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. Flickr.com/Rego - d4u.hu/CC)

Liczba pobrań magazynu Wired spadła pięciokrotnie od czasu jego premiery na iPadzie. Tracą również Vanity Fair czy Glamour. Ekscytacja mija?

Pierwszy numer magazynu Wired pobrało ponad sto tysięcy osób. Wired debiutował na iPadzie w maju. Zaledwie pięć miesięcy po debiucie liczba pobrań magazynu spadła pięciokrotnie. W listopadzie magazyn został pobrany już tylko 20 tysięcy razy. W tym samym czasie to samo wydanie papierowe rozeszło się w ponad 130 tysiącach egzemplarzy.

W podobnej sytuacji są inne amerykańskie tytuły, które zadebiutowały na iPadzie. GQ wprawdzie nie miał tak spektakularnego debiutu jak Wired, niemniej jednak również notuje spadki. Podobnie Vanity Fair i Glamour, których średnia „ściągalność” waha się na poziomie 7-8 tysięcy pobrań miesięcznie. W listopadzie tego roku użytkownicy iPada pobrali Glamour zaledwie 2,7 tysiąca egzemplarzy. Wyniki magazynu spadły o 20 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wydawcy mają nadzieję, że sytuacja po świętach się odwróci. Sprzedaż iPadanie maleje. Tylko w USA w ciągu tak zwanegoCzarnego Piątku sprzedało się 25 tysięcy sztuk tabletów. Prognozy na kolejny rok są optymistyczne, według szacunków firmy Goldman Sachs w 2011 roku sprzeda się ponad 54 milionów tabletów, w tym około 37 milionów iPadów. Ponadto w pierwszej połowie przyszłego roku na rynku pojawi się iPad 2, co wiąże się z obniżeniem ceny „jedynki”.

Optymizm wydawców zdaje się nie maleć, biorąc pod uwagę, że medialny potentat Rupert Murdoch zamierza w styczniu wypuścić magazyn dostępny tylko i wyłącznie na iPadzie. Inwestycja w dziennik „The Daily” pożre z zasobów News Corp. ponad 30 milionów dolarów. Na początku "The Daily" będzie dostępny wyłącznie na iPad, Murdoch jednak nie wyklucza stworzenia wersji dziennika również na inne urządzenia, między innymi Samsung Galaxy Tab.

W Polsce również trwa ekscytacja wydawców iPadem. Póki co w AppleStore można pobrać między innymi Wysokie Obcasy, Newsweek (oba tytuły płatne), dzienniki grupy Polskapresse, Rzeczpospolita. Od stycznia w AppStore pojawi się między innymi aplikacja magazynu Brief.

Tagi: usa, rynku, sprzedaż, ceny, polsce, wyniki, dzienniki, rok, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz