Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Beata Ratuszniak
|

Zaśnieżona sieć. Serwisy pogodowe pod lupą ekspertów

0
Podziel się:

Gdzie najlepiej sprawdzić temperaturę? Wzięliśmy pod lupę pięć najpopularniejszych serwisów pogodowych według Megapanelu. Który jest najlepszy?

Zaśnieżona sieć. Serwisy pogodowe pod lupą ekspertów

Gdzie najlepiej sprawdzić temperaturę? Wzięliśmy pod lupę pięć najpopularniejszych serwisów pogodowych według Megapanelu. Który jest najlepszy?

Gdzie najlepiej sprawdzać prognozę pogody? Przy tak kapryśnej aurze wybór może być trudny, tym bardziej, że serwisów dedykowanych wyłącznie pogodzie jest jak na lekarstwo. Stanowią one raczej dodatek do dużych portali i nie zachwycają bogactwem treści. Wzięliśmy więc pod lupę pięć najpopularniejszych serwisów pogodowych według Megapanelu (wrzesień 2010) i poddaliśmy je ocenie ekspertów. Jakie są wyniki?

ŚREDNIA OCEN
*Lp. * Serwis Kreacja Użyteczność Zawartość OGÓŁEM
1 twojapogoda.pl 3,6 4,3 4,6 4,16
2 pogoda.onet.pl 3 3,6 4,6 3,73
3 pogodynka.pl 2 4 3,3 3,1
4 pogoda.interia.pl 2,3 3 3,6 2,96
5 pogoda.wp.pl 2,6 3,3 3 2,96

Serwisy oceniali:

Twojapogoda.pl - ocena 4,16

*Wojciech Kmita, GoldenSubmarine: *Ach ta wyszukiwarka. To jest to! Widoczna na pierwszy rzut oka i z podpowiedziami. Niezaleznie od tego czego i gdzie szukamy - działa. Mapa na stronie głównej nie jest może "piękna", ale za to rozwiązanie od Google'a na podstronach prezentuje się znacznie lepiej. To bardzo przejrzysta strona z prognozą dla danej miejscowości. Szkoda, że najważniejsze informacje znajdują się pod linią odcięcia. Ścieżka (breadcrumbs) na stronie z pogodą? Czemu nie.

*Dariusz Andrian, Heureka: *Za oknem śniezyca a w głównej infografice lato. Listing stolic świata wskazuje na europocentryzm.

Robert Sosnowski, Biuro Podróży Reklamy: Portal twojapogoda.pl oprócz zestawu podstawowych funkcjonalności oferuje także działy Encyklopedia, Wywiady, Artykuły i Astronomia. Dzięki tym działom twojapogoda.pl staje się czymś więcej niż tylko portalem z prognozą pogody. Serwis jest czymś na kształt pogodowej wikipedii, w której można znaleźć wiele rzetelnie opracowanych informacji z zakresu geografii i astronomii. Na portalu można także obejrzeć wideo z prognozą pogody pochodzącą ze stacji Polsat News a hostowaną przez ipla.tv. Design jest przejrzysty i nowoczesny. Wzbudza zaufanie. Jedyną wadą może być zbyt duża ilość odnośników na stronie głównej, która część użytkowników może w pierwszej chwili przestraszyć. Jednak internauci, którzy szukają bardziej kompleksowej usługi z zakresu prognozy pogody z pewnością będą wracać na strony serwisu.

##Pogoda.onet.pl - ocena 3,73

*Wojciech Kmita, GoldenSubmarine: *Trudno w tym przypadku mówić o kreacji, ponieważ serwis utrzymany jest w stylu całego portalu. Stąd też zapewne klasyczne przedstawienie pogody, które widujemy wszędzie. Na stronie głównej brakuje listy polskich miast, ukryta jest wyszukiwarka, a korzystanie z mapy nastręcza trudności (kliknięcie chmurki powoduje przejście na stronę stolicy województwa, kliknięcie poza chmurką na stronę z mapą województwa). Można odnieść wrażenie, że na stronie pogodowej onetu pogoda dla Polski jest najmniej ważna. Jest temperatura największych miast w Europie z podziałem na miesiące, zdjęcie z satelity i dużo reklam... A jaka będzie jutro temperatura w Kaliszu? P.S. Trzy wyszukiwarki? A nie wystarczy jedna?

*Dariusz Andrian, Heureka: *Czy w Rzymie, czy na Krymie wiem czego się spodziewać. A szczególnie na Kasprowym dzięki kamerkom.

Robert Sosnowski, Biuro Podróży Reklamy: Sekcja ta nie należy do najbardziej rozbudowanych części serwisu, jednak w zupełności powinna wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi internetu. Jak przystało na dużego gracza polskiej sieci, wszystko zostało rozmieszczone na stronie w sposób czytelny i umożliwiający sprawne poruszanie się po stronach. Brak tu "wodotrysków", jednak należy wyliczyć, że portal udostępniają użytkownikom coś, czego nie ma konkurencja. W przypadku pogoda.onet.pl jest to podgląd zdjęć satelitarnych globu w paśmie podczerwonym, co pozwala wyrobić własne zdanie na temat przemieszczających się niżów i wyżów oraz ciepłych i zimnych mas powietrza.

Pogodynka.pl - ocena 3,1

*Wojciech Kmita, GoldenSubmarine: *Strona wygląda trochę jakby była przygotowana dla najmłodszych. Na pierwszy rzut oka robi niedobre wrażenie, jest mało szczegółowa, a szkoda, bo przecież baner mówi, że to strona IMGW. Jednak po bliższym poznaniu okazuje się, że wszystko co niezbędne tu jest. Wpisuję "Wronki" i mam: temperatura dziś, jutro, pojutrze, ciśnienie... Tylko wykresy są mało czytelne i trochę przeszkadzają.

*Dariusz Andrian, Heureka: *Dla homeopatów, którzy uruchamiają wiadomości dopiero po sporcie.

Robert Sosnowski, Biuro Podróży Reklamy: Oczywistym jest, że szczegółowość informacji pogodowej jest jednym z podstawowych kryteriów oceny jej wartości. Dlatego dziwić może, że portalpogodynka.pl w centrum Polski, w rejonie obejmującym całe województwo łódzkie, nie zamieszcza żadnej ikonki. Być może łodzianie mają przywilej wyboru prognozy dla swojego regionu między obowiązującą dla najbliższych rejonów, którym ikonki zostały "przyznane" - tj. województw mazowieckiego i wielkopolskiego? Oczywiście łodzianie powinni wybaczyć serwisowi pogodynka.pl to drobne potknięcie, tym bardziej, że "dziurę" w pogodowej mapie polski zdaje się wynagradzać najbardziej przemyślane ze wszystkich opisywanych pięciu pogodowych portali rozmieszczenie na stronie głównej serwisu ikon prowadzących do konkretnych działów. Tak więc odnajdziemy tutaj odnośnik do sekcji poświęconej raportom alarmującym o złej sytuacji pogodowej w danych regionach, z uwzględnieniem trudności na drogach. Na stronie głównej "pogodynki" znajdują się też
linki do podstron informujących o opadach atmosferycznych, ciśnieniu, stanie rzek, etc. Uwagę zwracają zwłaszcza działy biometeo oraz żagle przeznaczone dla osób zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami. Nie powinno to dziwić, wszak pogodynka.pl jest oficjalnym serwisem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Layout serwisu wzorem innych instytucji publicznych niestety pod względem designu nieco odstaje od swojej epoki.

##Pogoda.wp.pl - ocena 2,96

Dariusz Andrian, Heureka: *Prognoza na szybko. Szczególnie dla żeglarzy, którzy mają dla siebie extra sekcję choć czas wyciągać bojery. *

*Wojciech Kmita, GoldenSubmarine: *Jest pogoda dla Polski, podstawowe informacje na mapie, lista miast linkujących do każdego z nich, wyszukiwarka pod mapą. I choć graficznie serwis "nie rzuca na kolana", pozwala użytkownikowi odnaleźć się na stronie. Kliknięcie w obszar na mapie linkuje zawsze do województwa - przydałoby się jednak zaznaczyć ich obszar.

Robert Sosnowski, Biuro Podróży Reklamy: Również serwis pogoda.wp.pl oferuje dostęp do kluczowych informacji meteorologicznych. Podobnie jak w przypadku Onetu nie jest to najbardziej rozbudowana część portalu, jednak dostarcza najważniejszych informacji. W tym przypadku również serwis wyróżnia się treścią, której nie znajdziemy u konkurencji - strona oferuje wiadomości dla żeglarzy.

##Pogoda.interia.pl - ocena 2,96

*Wojciech Kmita, GoldenSubmarine: *Strona z mapkami, listami miast i wyszukiwarkami oraz wyglądem z lat dziewięćdziesiątych. Typowa portalówka, lepsza niż Onet, gorsza od Wp. Tak, jak na Onecie i WP bardzo mała baza miast... nie ma moich rodzinnych Wronek ;-).

*Dariusz Andrian, Heureka: *Ciekawa logika kodu kolorystycznego na stronie głównej: w Polsce niebiesko czyli zimowo; w Europie zielono czyli wiosennie… Jak chciałbym być teraz w Europie...

Robert Sosnowski, Biuro Podróży Reklamy: Cała usługa właściwie sprowadza się do konturowej mapki z informacją o temperaturze za dnia i w nocy. I bardzo dobrze! Minimalistyczny wygląd strony pozwala skupić się na najważniejszej informacji - a tą dla większości użytkowników z pewnością jest temperatura na najbliższe dni w ich okolicy. Serwis pozwala sprawdzić nie tylko temperaturę prognozowaną na najbliższe dni, ale także siłę wiatru, jego kierunek oraz przewidywane opady atmosferyczne. Szybko, jasno i na temat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)