Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apple przegrywa z Google i Samsungiem

0
Podziel się:

MIT opublikowała swoją słynna listę Smarties Companies. Pozycja producenta iPhona nie jest jedynym zaskoczeniem.

Tesla model S
Tesla model S
bFfDlQBh

MIT Technology Review opublikowało listę 50 najmądrzejszym firm roku 2014. 17 z nich działa w branży sklasyfikowanej jako Internet i media cyfrowe, 13 – informatyka i komunikacja. Ale _ aż _ po 8 to firmy z branży energetycznej i biotechnologicznej. Cztery wyróżnione firmy działają w branży transportowej. Co ciekawe, Google i Samsung zajmują odpowiednio _ dopiero _ trzecie i czwarte miejsce. Co jeszcze ciekawsze, Apple w ogóle nie ma na liście. Stawkę otwiera Illumina.

Illumina jest firmą dostarczającą hardware i software do analizy ludzkiego DNA. MIT przewiduje, że, podobnie jak niegdyś Intel, firmie uda się osiągnąć pozycję kluczowego dostawcy kluczowej technologii, gdyż rynek zastosowania analizy DNA dopiero powstaje. Ostatnio firmie udało się obniżyć koszt odczytania ludzkiego DNA do tysiąca adolarów.

Przełom w rozwoju firmy nastąpił w momencie, w którym jej CEO Jay Flatley zdecydował, że spółka musi posiadać własny algorytm badania DNA. Stanął przed oczywistym wyborem – opracować, czy kupić. Wybrał drugą opcję – przejmując firmę Solexa. Kolejnym punktem zwrotnym był także zakup, tym razem firmy Verinata Health, która opracowała bezinwazyjny test przedporodowy do badania zagrożeń płodu. Ale Illumina to nie tylko spółka skupującą inne firmy z branży.

bFfDlQBj

To przede wszystkim firma z wizją wykorzystania technologii opracowanych po części przez innych. Nie sztuką jest bowiem przejąć inna firmą – sztuką jej wykorzystać jej zasoby w taki sposób, w jaki ona tego nie robiła. Mając gotowy produkt, Illumina pracuje nad stworzeniem sobie rynku, czyli uświadamianiem korzyści, które płynęły będą ze znajomości własnego DNA.

W branży biotech wyróżnione zostały także następujące firmy, z których znaczna pracuje albo nad badaniem DNA, albo nad nowymi sadzonkami, modyfikowanymi genetycznie lub nie.

O AUTORZE

Paweł Szwarcbach jest członkiem zarządu i koordynatorem ds. rozwoju Stowarzyszenia Mensa Polska. Obecnie doktoryzuje się z zarządzania na SGH. Od ponad 3 lat prowadzi działalność consultingową - zajmuje się głównie optymalizacją procesów i zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach usługowych.

W każdą środę w serwisie Manager.Money.pl będzie publikować felietony z poradami dla przedsiębiorców w zakresie zarządzania procesami, ludźmi i innowacją.

Third Rock Ventures – fundusz zakładający i rozwijający firmy działające w branży biotechnologicznej ze szczególnym naciskiem na poszukiwanie innowacyjnych metod leczenia, w tym także chorób dotychczas nieuleczalnych. Second Sight – firma produkująca urządzenia pozwalające częściowo przywrócić wzrok osobom niewidomym. Monsanto – firma produkującą sadzonki modyfikowane genetycznie. Medtronic, wyróżniona za prace nad zmniejszaniem rozmiarów ratujących życie implantów.

bFfDlQBp

Genomics England, która zamierza uruchomić projekt polegający na wprowadzeniu sekwencjonowania DNA do narodowego systemu opieki zdrowotnej. Kaiima Bio-Agritech opracowująca bardziej wydajne lecz niemodyfikowane genetycznie sadzonki. Arcadia Biosciences testująca sadzonki zużywające mniej nawozów i wody lub tolerujące więcej soli.

Druga w rankingu firma to Tesla Motors z branży transportowej, nieobecna w rankingu z roku 2013. Tesla została wyróżniona za pierwszy elektryczny samochód dla rynku masowego. Model S tej firmy sprzedał się w pierwszym roku w 2-krotnie większej liczbie egzemplarzy niż pierwszy elektryczny samochód Nissana czy General Motors w analogicznym okresie, choć jego cena jest ponad 2-krotnie wyższa. Jak podaje CTO Tesla, firma jest na dobrej drodze do wprowadzenia na rynek samochodu elektrycznego za 35 tysięcy dolarów o zasięgu 200 mil. Tajemnica Tesla to autorskie baterie, motory, elektronika i software, dzięki czemu na przykład ładowanie odbywa się 2-krotnie szybciej niż u konkurencji, a cały software może zostać zdalnie zaktualizowany.

W branży transportowej towarzyszą Tesli:

bFfDlQBq
  1. BMW za pionierstwo we wdrażaniu rozwiązań z zakresu auto-pilota, w 2020 roku firma planuje wprowadzić do oferty samochód z w pełni automatycznym prowadzeniem na autostradzie.
  2. SpaceX z branży przemysłu kosmicznego.
  3. Uber, o którym pisałem chociażby tutaj http://manager.money.pl/news/artykul/szef;netflix;przedsiebiorczosc;to;glupota,155,0,1471899.html, a który wyznacza wręcz nowy trend w zakresie oferowania usług zwany uberyzacją.

Trzecia w rankingu jest Google z branży Internet i media cyfrowe, czwarta – Samsung z branży informatyka i komunikacja. Jednak ciekawsze wydaje się przyjrzenie się Cree z branży energetycznej na miejscu 13 i, konsekwentnie, reszcie firm z tej branży.

Cree także nie występowała w rankingu z 2013 roku. W 2014 natomiast zasłużyła się produkcją tanich żarówek LEDowych, które mają zdominować rynek energooszczędnych źródeł światła. Firma zaczynała jako podwykonawca w branży jednak w obliczu niezadowalającej jakości LEDowych żarówek produkowanych przez jej klienta, inżynierowi zdecydowali się na opracowanie własnego finalnego produktu. Innowacyjność Cree tkwi w technologii, która umożliwia oferowanie żarówek w cenie znacznie niższej niż konkurencja. Z branży energetycznej w rankingu z 2014 roku są jeszcze następujące firmy, operujące głównie w odnawialnych źródłach energii:

  1. BrightSource Energy za największą na świecie elektrownię słoneczną.
  2. General Electric za zastosowanie big data i sensorów do ożywiania produkcji.
  3. Hanergy Holding Group za inwestycje w branży energii słonecznej.
  4. Siemens za inwestycje w branży energii wiatrowej.
  5. 1366 Technologies za utrzymanie się jako start-up w branży energii słonecznej.
  6. Aquion Energy za tanie baterie magazynujące prąd z sieci przesyłowej.
  7. Siluria Technologies za nowe sposoby wykorzystania gazu (zamiast ropy).
bFfDlQBr

Warto jeszcze porównać rok 2014 z 2013. Liczba firm w poszczególnych branżach przedstawia się następująco: Internet i media cyfrowe: 17 w roku 2014 i 11 w 2013. Informatyka i komunikacja: 13 w roku 2014 i 18 w 2013. Energetyka: 8 w roku 2014 i 12 w 2013. Biotechnologia: 8 w roku 2014 i 6 w 2013.Transport: 4 w roku 2014 i 3 w 2013.

Jak widać, stosunek przedstawicieli branż tradycyjnych do branż cyfrowych pozostaje bez zmian. Jednak w samych listach firm zmian było bardzo dużo. Najwięcej, bo aż 4, powtarza się w branży energetycznej. Swojego wyróżnienia z 2013 roku nie powtórzyły: ABB, Alta Devices, Ambri, Cornning, Dow Chemicals, Nest, Philips oraz Semprius.

Trzy firmy powtarzają się w branży informatyka i komunikacja, przy czym Google i Amazon zmieniły branżę na Internet i media cyfrowe. Przegranymi są natomiast Apple, ARM Holdings, Intel, Kymeta, Leap Motion, MC10, Microsoft, Mozilla, Nuance Comm., Rethink Robotics, Vidyo, Vmware oraz Xerox. W pozostałych trzech branżach powtarza się już tylko po 1 firmie, a najciekawszymi firmami, które nie występują w 2014 są: Facebook oraz Pinterest.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfDlQBs
bFfDlQBK
innowacje
wiadomości
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)