Notowania

Odcisk palca zastąpi kartę płatniczą

Niemieckie sieci handlowe chcą uprościć bezgotówkowe płatności przy kasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(yisris/CC/Flickr)

*Portfel z pieniędzmi i kartami płatniczymi będzie można wkrótce zostawić w domu - do zapłaty za zakupy wystarczy odcisk palca lub wciśnięcie przycisku w telefonie komórkowym. Niemieckie sieci handlowe jak Rewe, Edeka i Metro testują już odpowiednie technologie płatności bezgotówkowych. Celem ma być zmniejszenie kolejek przy kasach oraz uatrakcyjnienie robienia zakupów. *

W projektach testowych rozliczenia bezgotówkowe zdały już egzamin: Od niedawna klienci jednego z niemieckich sklepów sieci Rewe mogą płacić za zakupy odciskiem palca. Wcześniej muszą się tylko zarejestrować w terminalu ustawionym w sklepie. W tym celu skaner rejestruje odcisk palca prawej i lewej ręki, a następnie kojarzy dane z adresem i numerem konta bankowego klienta. Płatności za zakupy odciągane są automatycznie z konta klienta.

Jak na razie 300 klientów testujących rozwiązanie jest zachwyconych. Z nową forma płatności radzą sobie dobrze także osoby starsze. Biometryczne technologie płatności są nie tylko wygodniejsze, ale także szybsze i bezpieczniejsze od płatności kartami płatniczymi.

W przeciwieństwie do konkurencji z Edeka i Metro sieć Rewe stawia na zoptymalizowaną technologię. Skaner przy kasie rejestruje nie tylko dane biometryczne. Po raz pierwszy przy tego typu płatnościach analizowana jest także cyrkulacja krwi. Ma to uniemożliwić oszustwa. W pierwszej generacji urządzeń możliwe było przechytrzenie skanera poprzez stosowanie np. odcisku palca odbitego na taśmie klejącej.

Dalszą zaletą jest to, że system skanuje tylko niektóre charakterystyczne cechy palca, a następnie przekształca dane w unikalny kod liczbowy. W ten sposób rekonstrukcja odcisku palca jest praktycznie niemożliwa.

Jak nie odcisk to telefon

Inną metodą są bezgotówkowe płatności za pomocą telefonu komórkowego: Niemieckie sieci telefonii komórkowej O2 i Vodafone wdrożyły system M-Pass, z którego mogą korzystać także klienci innych operatorów komórkowych. Zarejestrować może się każdy, kto posiada telefon komórkowy. Należy podać tylko informacje dotyczące konta bankowego.

Za pomocą M-Pass można płacić już w ponad 20 sklepach internetowych. Dla klientów jest to szczególnym ułatwieniem, ponieważ dokonując zakupów online nie muszą podawać numeru konta, ani numeru karty kredytowej. Na stronie internetowej sklepu wystarczy podać swój numer telefonu oraz PIN M-Pass. Płatność jest następnie autoryzowana za pomocą wiadomości SMS

M-Pass zamierza rozszerzyć swoją ofertę także na handel tradycyjny. W tym celu zastosowanie znajdą tak zwane moduły zbliżeniowe NFC. Zamontowany w telefonie chip wysyła do systemu kasowego swój kod identyfikacyjny, który potwierdza płatność. W zależności od wysokości kwoty konieczne może być potwierdzenie płatności poprzez wprowadzenie numeru PIN.

Raport Money.pl

Tagi: odcisk, palca, płatność, karta, niemcy, hipermarkety, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, marketing i sprzedaż, marketing i zarządzanie
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz