Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Płyty idą słabo, to gwiazdy zarabiają na koncertach

0
Podziel się:

Internet wymusił na gwiazdach powrót do korzeni - na trasy koncertowe.

Płyty idą słabo, to gwiazdy zarabiają na koncertach
(Y0si/CC/Flickr)
bEEqVCiJ

Za bilet na koncert muzyczny płaci się dziś średnio dwa razy więcej pieniędzy niż jeszcze 10 lat temu. Internet i swobodna wymiana plików muzycznych zmusiła gwiazdy do zarabiania właśnie na występach na żywo.

Planowana trasa koncertowa Michaela Jacksona przyniosłaby _ Królowi Popu _ niezły dochód - magazyn Billboard szacuje, że potencjalne wpływy z koncertów wyniosłyby 50 mln dolarów.

O 30 proc. spadła sprzedaż płyt przez ostatnie 10 lat.

Po śmierci maga gwiazdy na twarzach menadżerów Jacksona miesza się żałoba z kwaśnymi minami. Poważne zmiany, jakie zaszły w ubiegłych latach na rynku muzycznym, doprowadziły w całej branży do pojawienia się nowego trendu: Dla artystów i branży muzycznej dochody z koncertów stały się ważniejsze, niż sprzedaż płyt CD.

bEEqVCiL

Podczas gdy sprzedaż płyt CD spadła w minionych dziesięciu latach o 30 procent, a muzyka ściągana jest, przeważnie nielegalnie, z internetu, występy live stały się lukratywnym i najszybciej rozwijającym się sektorem branży muzycznej. Za bilet na koncert fani płaca dzisiaj dwa razy więcej niż przed dziesięcioma laty. Tylko w ubiegłym roku ceny biletów na koncerty wzrosły o 8,4 procent. Dzisiaj za bilet trzeba zapłacić średnio 48,17 euro.

I tak tryby przemysłu muzycznego obracają się dzisiaj w drugą stroną: Koncerty miały niegdyś napędzać sprzedaż płyty CD. Dzisiaj muzycy nagrywają płyty, aby przyciągnąć więcej fanów do hal koncertowych. _ _

_ - Płyta jest teraz tylko licencją, aby móc wyruszyć w trasę _ - mówi Steven Van Zandt, gitarzysta i członek grającej z Brucem Springsteenem grupy E-Street-Band. Występy live zapewniają licencje, występy w TV i dochody z reklam.

bEEqVCiR

_ - Na koncertach muzycy zarabiają więcej pieniędzy niż na sprzedaży płyt _ - mówi Van Zandt szacując, że w międzyczasie 95 procent jego dochodów pochodzi z koncertów z Brucem Springsteenem, podczas gdy jeszcze przed około 20 laty koncerty przynosiły 75 procent dochodów. W 2003 roku Springsteen zarobił na trasie koncertowej 116 mln dolarów. Była to najbardziej dochodowa trasa roku.

Z danych International Federation of the Phonographic Industry wynika, że koncertujący w ubiegłym roku muzycy zarobili łącznie 21,6 mld dolarów. Daje to 54 procentowy wzrost w ciągu trzech lat. Jest to także więcej, niż dochody ze sprzedaży płyt, które przyniosły artystom 18,4 mld dolarów obrotu.

_ - Zmienił się stosunek pomiędzy sprzedażą płyt a występami live _ - zauważa także impresario koncertowy Harvey Goldsmith, który organizował trasy koncertowe takich gwiazd jak Michael Jackson, The Who, U2, Boba Dylana i Luciano Pavarottiego. - _ Jeżeli znani muzycy dużo koncertują, to robią to, ponieważ chce tego ich doradca finansowy, ich żony lub przyjaciółki - dodaje. _

90 proc. dochodów kasują artyści - reszta idzie do organizatorów.
90 procent dochodów z koncertów wpływa do kieszeni muzyków, którzy opłacają z tego swoich agentów i menadżerów oraz pokrywają koszty produkcji, wyjaśnia Will Page z brytyjskiego PRS For Music (odpowiednik polskiego ZAiKS`u). Resztę kasują organizatorzy koncertów, którzy pokrywają z tego koszty marketingu i organizacji.

bEEqVCiS

Za możliwość posłuchania swoich idoli na żywo fani są gotowi wydać dużo pieniędzy: Miejsca siedzące na koncert Madonny z jej obecnej trasy _ Sticky & Sweet 2009 _ mogą kosztować nawet 179 euro - mimo to w wielu miastach bilety zostały całkowicie wyprzedane, a hale i stadiony zapełnione.

Nic dziwnego, że firmy fonograficzne chcą mieć swój kawałek z tortu i zawierają z artystami tzw. umowy 360-stopniowe, które zapewniają im część przychodów z praw do rozpowszechniania płyt, koncertów, gadżetów dla fanów oraz akcji marketingowych. Warner Music zawarł takie umowy już z połową swoich artystów, wyjaśnia John Reid, szef Warner Music UK & Europe.

Dochody przynoszą przede wszystkim koncerty znanych gwiazd. W ubiegłym roku najbardziej zyskowna była trasa koncertowa Madonny, która przyniosła obrót wysokości 105,3 mln dolarów. W 2007 roku najwięcej na koncertach zarobiła brytyjska grupa The Police - 133,2 mln dolarów. Rok 2006 należał do zespołu The Rolling Stones, który zarobił na koncertach 138,5 mln dolarów.

Raport Money.pl
*Jackson zostawił długi i miliard dolarów majątku * Analitycy z Wall Street oceniają, że król popu zostawił po sobie długi opiewające na pół miliarda dolarów. Dla spadkobierców nie powinien być to problem, bo gwiazda Jacksona znowu zabłyśnie. Czytaj w Money.pl
bEEqVCjm
KOMENTARZE
(0)