Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reklama
24.03.2010 14:45

Rośnie wartość reklamy w sieci

W tym roku wartość wydatków brutto na reklamę internetową w Polsce przekroczy 1,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

W tym roku wartość wydatków brutto na reklamę internetową w Polsce przekroczy co najmniej 1,5 mld zł. W 2009 roku było to 1,37 mld zł.

Spowolnienie gospodarcze nie zatrzymało w Polsce wydatków firm nareklamy w internecie. Według badania IAB AdEx prowadzonego przez IAB Polska wspólnie z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers wynika, że w tym roku wzrosły one o 12,9 proc. osiągając kwotę 1,37 mld zł.

_ - W tym roku powinniśmy przekroczyć te kilkanaście procent wzrostu wydatków na reklamę w internecie jakie zanotowaliśmy w 2009 roku _ – uważa Marcin Kałkucki, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers.

To oznacza, że w tym roku wydatki powinny przekroczyć poziom co najmniej 1,5 mld zł. Eksperci z IAB Polska nie są jednak pewni, czy to wystarczy do tego, aby Polska mogła wejść do pierwszej dziesiątki państw w Europie pod względem wydatków na reklamę w internecie.

_ - W ubiegłym roku zajęliśmy 11. miejsce wśród wszystkich państw w Europie. Z kolei w Europie Środkowej i Wschodniej o palmę pierwszeństwa walczymy z Czechami. Jeżeli nie w tym roku, to z pewnością w kolejnym będziemy liderem, choćby ze względu na potencjał naszego rynku jak i liczbę mieszkańców _ – mówi Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny w Interactive Advertising Bureau Polska (IAB Polska).

Udany rok

W ubiegłym roku 50 proc. wszystkich wydatków pochłonęły reklamy graficzne i było to o 2 pkt. proc. mniej niż w 2008 roku. Natomiast do 26 proc. (23 proc. w 2008 r.) wzrosły wydatki na reklamy typu SEM, czyli z reklamy w wyszukiwarkach i z reklamy kontekstowej.

Udział reklamy video w całkowitych wydatkach reklamowych według badania IAB Polska, spadł do 1 proc. z 1,1 proc. w 2008 roku. _ - Jest szansa, że w tym roku zacznie i ten rynek rosnąć. Przed całą branżą stoi duże wyzwanie polegające na tym, aby przekonać reklamodawców do budowania wizerunku w Internecie, w tym właśnie przez video reklamy _ – uważa Piotr Kowalczyk, prezes IAB Polska.

Jego zdaniem na rynku negatywnie wpływają mity dotyczące słabej infrastruktury w Polsce. _ To się już znacznie poprawiło. Poza tym należy zauważyć, że w ubiegłym roku z pewnością względy oszczędnościowe wzięły górę i firmy wybierały tańszy typ reklamy _ – dodaje Kowalczyk.

W podziale na sektory w ubiegłym roku wzrosły wydatki na reklamę firm związanych z handlem do 9 proc. z 6 proc. i tzw. _ czas wolny _ do 7 proc. z 5 proc. Nie zwiększyły się natomiast wydatki jeżeli chodzi o branże związaną z usługami finansowymi (13 proc.), a nieznacznie spadły w segmencie motoryzacyjnym i telekomunikacji do odpowiednio: 7 proc. i 9 proc.

Badanie ISB AdEX dotyczące wydatków na reklamę online w Polsce zostało przeprowadzone po raz szósty. W tym roku wyniki będą publikowane co kwartał.

Tagi: reklama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, marketing i sprzedaż, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz