Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radio maryja
20.07.2013 07:27

Sąd poparł KRRiT. Radio Maryja emitowało ukryte reklamy

Sąd podzielił stanowisko przewodniczącego KRRiT. Uznał, że przekazy, wskazane w zaskarżonej przez radio decyzji, stanowiły reklamę ukrytą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie Radia Maryja od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nałożyła na rozgłośnię karę w wysokości 4 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

KRRiT ukarała Radio Maryja za emisję reklam Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, _ Naszego Dziennika _ i SKOK w marcu 2012 r. Wcześniej wzywała nadawcę do zaprzestania tej praktyki.

Sąd podzielił w piątek stanowisko przewodniczącego KRRiT w tej sprawie uznając, że przekazy, wskazane w zaskarżonej decyzji, stanowiły reklamę ukrytą.

Ukryte reklamy, za które na rozgłośnię została nałożona kara pieniężna, znalazły się na antenie 11, 12 i 16 maja 2011 r. Według Krajowej Rady 11 maja 2011 r. rozgłośnia wyemitowała przekaz: _ Ta ogólnopolska prasa codzienna, to już tylko czysto polska, to już tylko +Nasz Dziennik+, proszę państwa i czytając go, kupując go, wspieracie, by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej _.

Tego samego dnia w Radiu Maryja można było usłyszeć treści dotyczące Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i SKOK: _ W naszej uczelni, która - mimo że jest bardzo młoda, jest wysoko notowana w rankingach - mają zajęcia bardzo dobrzy profesorzy i wykładowcy. (...) Serdecznie dziękujemy - Bóg zapłać - tym, którzy pomagają, by studenci mogli studiować u nas nawet za darmo. Studiować i formować swoje osobowości. Dziękujemy m.in. SKOK-om Stefczyka oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z Polonii _.

Rada uznała, że ukrytą reklamę zawierała też audycja _ Rozmowy Niedokończone _ z 12 maja 2011 r. Program w całości poświęcony był toruńskiej uczelni. W trakcie audycji podano numer telefonu, pod którym można dowiedzieć się o kierunkach studiów. Padały w niej także stwierdzenia: _ szkoła dla ludzi z pasją _, _ studia inżynierskie, a nie tylko licencjackie _, _ wykazanie się w cv pracą w zespole jest bardzo dobrze widziane wśród pracodawców _, _ uczelnia czołowa w Polsce, a także w świecie _.

Z kolei 16 maja 2011 r. transmitowane było spotkanie ze słuchaczami Radia Maryja. W trakcie transmisji o. Tadeusz Rydzyk stwierdził m.in.:_ -Jest taka uczelnia, będzie dziesiąty rok istnieje, jest bardzo dobrze notowana w tzw. rankingach, najlepsza w regionie, bardzo wysoko, bardzo wysoko w Polsce już _. Podczas spotkania wykorzystano wypowiedzi studentów uczelni zachwalające szkołę i prowadzone w niej zajęcia.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane. Reklamy niewyodrębnione wyraźnie w programie i nieoznaczone w sposób niebudzący wątpliwości sprawiają, że odbiorca może odnieść wrażenie, że nie stanowią one materiału promocyjnego, lecz są informacją obiektywną o towarach i usługach, przekazywaną przez nadawcę.

Nadawcą Radia Maryja jest Warszawska Prowincja Redemptorystów. Rozgłośnia posiada status nadawcy społecznego, co oznacza, że nie może nadawać reklam lub audycji sponsorowanych oraz telesprzedaży.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent nic nie zrobi w sprawie TV Trwam KRRiT jest niezależnym, konstytucyjnym organem państwa, a jej zasady działania regulują ustawy.
Ojciec Rydzyk podziękował, ale jednocześnie... Tadeusz Rydzyk podziękował na antenie Radia Maryja Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za przyznanie miejsca dla Telewizji Trwam na pierwszym multipleksie.
Prześwietlą KRRiT. Tego chce opozycja PiS chce, aby NIK zbadała procedury udzielania koncesji na nadawanie cyfrowe telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Tagi: radio maryja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, marketing i sprzedaż, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz