Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wearable devices. Gadżety czy przyszłość?

0
Podziel się:

Nieustannie pojawiają się nowe pomysły i zastosowania dla inteligentnych urządzeń. Niektóre z nich są szczególnie ciekawe.

Wearable devices. Gadżety czy przyszłość?
(Google/Project Glass)
bEDRsoDF

Rozwój nowoczesnych technologii postępuje dziś błyskawicznie. To, co jeszcze wczoraj wydawało się szczytem możliwości, jutro może stać się przeżytkiem. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się trendów jest wykorzystanie w codziennym życiu tzw. wearable devices.

Czy staną się one niezastąpionym gadżetem na miarę smartfonów? A może ich praktyczne zastosowanie wcale nie będzie najważniejsze?

Rynek wereable devices już jest rynkiem szybko rosnącym, a można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że to dopiero jego początki. Nieustannie pojawiają się nowe pomysły i zastosowania dla inteligentnych urządzeń. Niektóre z nich, jak na przykład te zaproponowane ostatnio przez Intel, są szczególnie ciekawe.

bEDRsoDH

Najprościej rzecz ujmując, wereable devices to urządzenia, które można nosić na sobie (lub są to wręcz same ubrania) i które zawierają w sobie komputer. Dają one użytkownikowi szereg różnych funkcjonalności, w zależności od sprzętu zainstalowanego w urządzeniu (głównie czujników i mierników), oprogramowania oraz samego przeznaczenia. Łatwiej zobrazować to na przykładach.

Inteligentne zegarki

Flagowym wręcz przykładem wereable devices są okulary Google. Jednak już dzisiaj można dosłownie na własnej skórze przekonać się, czym jest i jak działa technologia przyszłości – wystarczy kupić sobie Smartwatch, czyli inteligentny zegarek. Najbardziej popularnymi, powszechnie dostępnymi urządzeniami tego typu są zegarki oferowane przez firmę Samsung. Komunikują się z telefonem lub tabletem wyłącznie za pomocą Bluetooth – nie mają wbudowanego Wi-Fi, modemu itp.

Pozwalają na prowadzenie rozmów, czytanie smsów, maili, robienie zdjęć i kręcenie filmów oraz przeglądanie powiadomień z dowolnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, z którym zegarek jest połączony, np. LinkedIn, Facebook, kalendarz.

bEDRsoDN

Sam zegarek także posiada zainstalowane aplikacje, które pozwalają np. na nagrywanie notatek głosowych, sterowanie telewizorem czy mierzenie pulsu. Oczywiście, kolejne aplikacje mogą być bez problemu instalowane na zegarku, podobnie jak na telefonie komórkowym czy tablecie. Oprócz Samsunga, inteligentne zegarki są obecnie sprzedawane także przez „niezależne” firmy, jak np. Pebble, który działa zarówno z urządzeniami opartymi na systemie Andoid, jak i iOS. Apple nie wprowadziła jeszcze do sprzedaży swojego Smartwatcha, ale ma w ofercie np. inteligentną bransoletkę monitorującą dietę, aktywność fizyczną i sen.

Zasadniczo, powszechnie dostępne dzisiaj wereable devices ograniczyć można właśnie do bransoletek i zegarków. Niebawem zaczną pojawiać się okulary, rękawiczki i inne elementy odzieży, jak np. biustonosz. Najczęstsze zastosowania to komunikacja, fitness i zdrowie. I choć wydawać by się mogło, że wykorzystanie inteligentnych urządzeń powinno postępować właśnie w takich obszarach, najnowszy prototyp Intel wydaje się temu przeczyć.

Selfie-dron od Intela

O AUTORZE

bEDRsoDO

Intel pracuje właśnie nad malutkim dronem, który w „formie wyjściowej” jest zwinięty wokół nadgarstka (podobnie jak zegarek czy bransoletka). Po uruchomieniu, dron się rozwija, odlatuje, robi selfie i wraca. I to w zasadzie wszystko, co to wereable device potrafi. Mimo to, lub może właśnie dlatego, Intel wierzy w rynkowy sukces swojego projektu.

Powyższe przykłady pokazują jednoznacznie, że rozwój wereable devices jest z pewnością trendem, którego żaden menager nie powinien pominąć. Należy raczej zastanawiać się nad tym, w jaki sposób inteligentne urządzenia mogą stać się substytutami dla oferowanych przez dane przedsiębiorstwo urządzeń czy oprogramowania.

bEDRsoDP

Z drugiej strony, można spróbować wykorzystać te nowe technologie w swojej branży. Wielu menagerów i przedsiębiorców uzna zapewne, że operuje w branży, w której wereable devices nie mają zastosowania – właśnie ci najprawdopodobniej zostaną wyparci z rynku, jak np. kiedyś Polaroid.

Jednak przywołany przykład prototypu Intela wskazuje na inne, równie istotne zjawisko –należy uważnie śledzić rynek wereable devices przeznaczonych typowo dla rozrywki. Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, aby wyrokować o sukcesie drona robiącego selfie. Jednak jeśli produkt spotka się z entuzjazmem potencjalnych klientów, będzie to jasny sygnał, że funkcjonalności wereable devices niekoniecznie muszą być determinantem ich rynkowego sukcesu.

Jako że jest to bardzo młody segment, można spodziewać się, że ludzie będą skłonni wydawać duże kwoty na stosunkowo niepotrzebne urządzenia – wystarczy zatem odrobina fantazji. Może na przykład dron-broszka, która przynosi kubek z kawą zaparzoną w zdalnie sterowanym ekspresie?

Czytaj więcej w Money.pl

bEDRsoDQ
bEDRsoEi
wiadomości
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)