Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Awans nie służy każdemu

0
Podziel się:

Sposób, w jaki ludzie postrzegają swoje umiejętności wykorzystywane w pracy, wpływa na ich reakcję na sukces.

Awans nie służy każdemu
bESjEXiZ

Sposób, w jaki ludzie postrzegają swoje umiejętności wykorzystywane w pracy, wpływa na ich reakcję na sukces, np. awans.

Jason Plaks z Uniwersytetu w Toronto i Kristin Stecher z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zauważyli, że osoby uznające je za niezmienne, stałe po spektakularnym sukcesie częściej czują się zdezorientowane i zalęknione niż osoby myślące o swoich możliwościach jako czymś elastycznym. Skutkiem strachu jest gorsze funkcjonowanie. Oznacza to, że niektórzy w znacznym stopniu sabotują swoje osiągnięcia i czerpane z nich profity...

"Ludzie chcą czuć, że mogą przewidywać wyniki swoich działań. Jeśli więc rzeczywiste skutki są inne od oczekiwań, wytrąca ich to z równowagi - nawet jeśli wydarzenie jest, ogólnie rzecz biorąc, czymś pozytywnym" - wyjaśnia Plaks.

bESjEXjb

W ramach badania kwestionariuszowego naukowcy chcieli wyłonić osoby z dwoma wizjami inteligencji: jako czegoś ustalonego raz na zawsze i czegoś, co można poprawiać.

Właściwy eksperyment składał się z 3 etapów. W pierwszym uczestnicy wypełniali test, który nazwano testem na inteligencję. Po jego zakończeniu powiedziano wolontariuszom, co można zrobić, by zwiększyć liczbę zdobywanych punktów. Gdy rozwiązano drugą wersję testu, osoby ze "sztywnymi" poglądami na temat inteligencji, które wypadły ponoć lepiej niż za pierwszym razem, stały się wyraźnie zaniepokojone. Wskutek tego przy 3. podejściu wypadły dużo gorzej od wolontariuszy z elastyczną wizją ludzkich zdolności intelektualnych.

W przypadku uczestników, którym powiedziano, że w 2. teście wypadli gorzej niż w 1., pogorszenie funkcjonowania odnotowano dla odmiany u zwolenników plastyczności inteligencji.

bESjEXjC
psychologia biznesu
strategie
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)