Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
23.08.2013 13:14

Do roboty!

Moby Dick na jednej kartce papieru, praca od końca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mediaphotos/iStockphoto)

Myśli i jazgot

Czym ma być _ Moby Dick _?

To powieść o starciu woli człowieka z pierwotną złośliwością natury, to znaczy (z punktu widzenia żyjącego w XIX wieku Melville’a) ze starotestamentowym Bogiem.

A więc musi pojawić się... potwór. Wieloryb. Biały wieloryb (ponieważ biały jest bardziej niezwykłą i zaskakującą barwą niż wszystkie inne).

Dalej: śmiertelnik w walce z potworem. Sam musi być potworny. Nawiedzony, arogancki, opętany jedną myślą. Ahab.

Wiedza na temat istoty rzeczy (innymi słowy, czym jest _ Moby Dick _) pozwala nam określić, jaki ma być punkt kulminacyjny: Ahab ugodzi harpunem białego wieloryba i będzie walczył z nim aż do śmierci. Żadne inne rozwiązanie nie jest możliwe.

Teraz mamy akt trzeci. Mamy swój koniec. Następnie wracamy do początku i środka. Musimy doprowadzić do punktu kulminacyjnego i odpowiednio go przygotować, maksymalizując emocje i wykorzystując mocne wątki fabularne. Innymi słowy, przedstawić zarówno bohatera, jak i jego przeciwnika, wyjaśnić czytelnikowi, co reprezentuje każdy z nich i co ich konflikt znaczy tematycznie w szerszym planie ludzkiej (i boskiej) kondycji.

Początek: Izmael. Nasz punkt widzenia. Świadek tragedii w ludzkiej skali. Gdy mamy Izmaela, mamy nasz początek i nasz ostateczny koniec — po tym, jak wieloryb niszczy „Pequoda”, zabija całą jej załogę i ciągnie Ahaba ku śmierci w głębiach, Izmael pojawia się we wraku. Jedyny człowiek ocalały po to, by opowiedzieć historię.

Najpierw koniec, potem początek i środek. To jest Twój start, to Twój plan zawodów w triatlonie, to Twój balet.

„Ale Steve... Wydawało mi się, że mówiłeś: Nie myśl”. Przerwijmy na chwilę naszą analizę i zastanówmy się, jaka jest różnica między myśleniem i „myśleniem”.

*Myśli i jazgot *

Czy kiedykolwiek medytowałeś? Jeśli tak, wiesz, że wtedy Twoja świadomość staje się niemym świadkiem, który obserwuje, jak myśli powstają, płyną przez nią, a potem znikają w oddali, zastępowane przez wciąż nowe myśli.

To nie są myśli. To jazgot.

Miałem trzydzieści lat, kiedy odkryłem ważną rzecz. Wszystko przed tą chwilą było tym, co buddyści nazywają jazgotem „małpiego umysłu” ― odzwierciedleniem usłyszanych słów czy zaobserwowanych działań moich rodziców i nauczycieli, tego, co zobaczyłem w wiadomościach czy przeczytałem w książce albo co usłyszałem z ust innych ludzi.

Kiedy mówię w tej książce „nie myśl”, mam na myśli to, że masz nie słuchać jazgotu we własnej głowie. Nie zwracaj żadnej uwagi na te zupełnie niezwiązane z tematem, chaotyczne obrazy i pojęcia, które przesuwają się poprzez ekran Twojego umysłu.

To nie są Twoje myśli. To jazgot. To Opór.

Jazgotem są pełne dobrych intencji rady Twoich rodziców, mające Cię uchronić przed zrobieniem sobie krzywdy. Jazgot to wysiłki Twoich nauczycieli próbujących Cię zsocjalizować i nauczyć Cię zasad życia w społeczeństwie. Jazgotem są też słowa Twoich przyjaciół, którzy chcą, żebyś stał się podobny do nich i przestrzegał reguł obowiązujących w grupie.

Jazgot to Opór.

Jego celem jest zawrócenie Cię na „właściwą drogę”, byś stał się dokładnie taki jak wszyscy inni i wpasował się w ład społeczny i zasady dyscypliny. Skąd pochodzą nasze rzeczywiste myśli? Jak możemy uzyskać do nich dostęp? Z jakiego źródła przemawia nasza prawdziwa, autentyczna jaźń? Szukanie odpowiedzi na to pytanie jest pracą, którą Ty i ja będziemy wykonywać do końca życia.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie pomiędzy zarządem PKP Cargo a związkowcami Zarząd PKP Cargo porozumiał się w czwartek ze stroną związkową w sprawie Pakt gwarancji pracowniczych był przedmiotem sporu między władzami PKP Cargo i jej spółki-matki PKP SA - a działającymi w spółce związkami zawodowymi. PKP Cargo została otwarta; debiut na warszawskim parkiecie miałby nastąpić w IV kw. br.
To wielka zmiana dla pracowników i firm Związkowcy już zapowiedzieli protesty, a minister pracy jest zdania, że to dobre rozwiązanie dla firm.
Nowe stanowisko? Nie rób od razu rewolucji Pracy w nowej firmie nie warto rozpoczynać od zwalniania ludzi. Bo zanim się zacznie wprowadzać własne porządki, trzeba poznać firmę od podszewki.
Tagi: praca, psychologia biznesu
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz