Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ekonomia
03.10.2007 11:11

Ekonomia a geny

Badacze ze Szwecji udowodnili, że geny kształtują ludzką percepcję tego, co jest, a co nie jest uczciwe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że geny wpływają na nasze decyzje ekonomiczne.

Do tej pory socjolodzy i psycholodzy niechętnie przyznawali, że garnitur chromosomów może w jakiś sposób wyjaśnić zachowanie w tej dziedzinie.

Badacze ze Szwecji, którym przewodniczył David Cesarini, doktorant z Wydziału Ekonomii MIT, stwierdzili, że geny kształtują ludzką percepcję tego, co jest, a co nie jest uczciwe (_ Proceedings of the National Academy of Sciences _).

W ramach eksperymentu jedna osoba proponuje drugiej określony podział pieniędzy. Oferta ma charakter ultimatum: jeśli zostaje odrzucona, nikt nic nie zyskuje. Zgodnie z teorią, w ramach wąsko pojmowanego interesu własnego strona, której przedstawiano plan, powinna zaakceptować każdą ofertę. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Badani często rutynowo odrzucają propozycje, karząc w ten sposób oferenta za nieuczciwe, ich zdaniem, rozwiązania.

Zespół Cesariniego chciał sprawdzić, czy i jak geny wpływają na przebieg opisanej wyżej gry. Dlatego do studium zostali wybrani ludzie ze Szwedzkiego Rejestru Bliźniąt. Bliźnięta jednojajowe są identyczne genetycznie, a dwujajowe już nie, dlatego naukowcy mogli łatwo kontrolować wpływ genów na podejmowane decyzje. Porównywali po prostu, w jakim stopniu decyzje tych i tych bliźniąt są do siebie podobne.

Na tej podstawie stwierdzono, że geny odpowiadają za 40 proc. zmienności zaobserwowanej w obrębie reakcji na nieuczciwe propozycje oferenta. Bliźnięta jednojajowe z większym prawdopodobieństwem niż dwujajowe wybierają tę samą strategię. Cesarini twierdzi, że czynniki genetyczne wyjaśniają więcej niż czynniki środowiskowe, np. wychowanie.

Tagi: ekonomia, psychologia biznesu, strategie, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz