Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
coaching
08.07.2011 12:44

Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste

Każdy człowiek dysponuje już wszystkimi potrzebnymi zasobami, aby osiągnąć cel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(domin_domin/iStockphoto)

Jakim potencjałem dysponuje człowiek?*

Praktyczna i prosta wiedza o ludzkim potencjale pomaga coachowi budować POSTAWĘ COACHA, zgodną z zasadą określoną w standardach ICF:_ Każdy człowiek dysponuje już wszystkimi potrzebnymi zasobami, aby osiągnąć cel. _

Wiedza o potencjale człowieka jest dla coacha również wspaniałym narzędziem, ponieważ może się do niej odnosić podczas każdej rozmowy coachingowej. Dzięki świadomości wieloaspektowości ludzkiego potencjału coach może konstruktywnie towarzyszyć klientowi w świadomym identyfikowaniu posiadanych zasobów. Na podstawie tak odkrytych zasobów tworzone przez klienta strategie osiągnięcia rezultatów są wyjątkowo skuteczne.

Przyjrzyjmy się bliżej zakresowi ludzkich możliwości.

Warto zadać sobie pytanie - czym jako człowiek dysponuję?

Po pierwsze - zmysłami: słuchem, smakiem, zapachem, dotykiem i wzrokiem. Umożliwiają one postrzeganie, czyli odbieranie z otoczenia bodźców wzrokowych, słuchowych, czuciowych.

Po drugie - umysłem podświadomym i umysłem świadomym, które umożliwiają gromadzenie i przetwarzanie informacji odbieranych przez zmysły.

Człowiek jest w stanie świadomie odbierać tylko część informacji, których dostarczają mu zmysły. Mimo to reszta zostaje skrupulatnie zarejestrowana przez podświadomą część naszego umysłu.

Według badań umysł podświadomy ma kilkaset tysięcy razy większe możliwości przetwarzania i gromadzenia informacji niż umysł świadomy. Naukowcy twierdzą, że tylko 5%, a nawet mniej, dobowej aktywności poznawczej człowieka ma źródło w umyśle świadomym, 95 - 99% zachowań jest zaś inicjowanych przez podświadomość.

Od chwili urodzenia w podświadomości człowieka są gromadzone wszystkie wrażenia docierające poprzez zmysły oraz doświadczenia. Dzięki ich porządkowaniu i przetwarzaniu niemalże automatycznie kształtuje się właściwy każdemu człowiekowi model życia, system ocen i wartości.

*Artykuł stanowi fragment książki _ Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste _(praca zbiorowa Helion/Onepress 2011)

Przekonania i system wartości oraz nieodłącznie z nim związane intuicja, odczuwanie emocji oraz uczucia stanowią kolejne zasoby człowieka.

W umyśle świadomym z kolei zachodzą procesy spostrzegania, myślenia, zapamiętywania, uczenia się oraz kierowania uwagi. Ich rezultatem są kolejne zasoby każdego człowieka: wiedza, umiejętności, kompetencje, doświadczenie.

Inne wewnętrzne zasoby człowieka to jego osobowość i postawa. Motywacja, kierowanie sobą oraz innymi, radzenie sobie z trudnościami, gotowość do podejmowania ryzyka to zidentyfikowane podczas rozmów z ludźmi, którzy odnieśli sukces, czynniki decydujące o odniesieniu tego sukcesu. Świadomość istoty wewnętrznych zasobów każdego człowieka bardzo ułatwia coachowi utrzymanie postawy coacha w sytuacji, gdy klient koncentruje się bardziej na dostrzeżonych brakach niż docenieniu i wykorzystaniu zasobów już posiadanych. Jednym z ważnych rezultatów coachingu, zauważanym i docenianym przez klientów, jest wypracowanie przez nich postawy proaktywnej, odpowiedzialnej i zdeterminowanej do osiągania wyznaczonych celów.

Obok wewnętrznego potencjału człowiek dysponuje również całą paletą zasobów zewnętrznych. Otoczenie, kontekst, w którym funkcjonuje, dostarczają mu wszelkich zasobów materialnych, takich jak pieniądze oraz inne środki finansowe, urządzenia, infrastruktura, technologia itp.

Wraz z innymi ludźmi człowiek tworzy ważne dla niego relacje, zarówno prywatne, jak i biznesowe. Również one są nieocenionym źródłem jego zasobów.

Dzięki potencjałowi umysłu świadomego człowiek dysponuje również:

- Zdolnością wyobrażania, tworzenia.

- Zdolnością opracowania strategii długofalowej i długoterminowej, wpływania na przyszłość.

- Zdolnością przewidywania, dzięki spojrzeniu z perspektywy _ co by było, gdyby... _.

Są to możliwości człowieka związane z wyjątkowym potencjałem kreowania, planowania oraz osiągania zamierzonych rezultatów i wyznaczonych celów.

*Artykuł stanowi fragment książki _ Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste _(praca zbiorowa Helion/Onepress 2011)

Tagi: coaching, psychologia biznesu
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz