Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amber Gold wycofuje się z inwestycji w OLT Express

0
Podziel się:

Dyrektor zarządzający tanich linii Jarosław Frankowski poinformował, że firma złoży wniosek o upadłość.

Amber Gold wycofuje się z inwestycji w OLT Express
(PAP/Adam Warżawa)

Spółka Amber Gold wycofuje się z finansowania linii lotniczych OLT Express. _ Jest nam bardzo przykro, że nasza inwestycja napotkała na tak duże trudności, których nie jest w stanie przezwyciężyć _- napisała firma w komunikacie.

[Na zdjęciu dyrektor zarządzający OLT Express Jarosław Frankowski]

[Aktualizacja: 15:18]

Do lipca tego roku Amber Gold zainwestowało w OLT Express około 30 milionów złotych. Łączne nakłady inwestycyjne na uruchomienie przewoźnika wyniosły około 63 mln dolarów. Tanie linie miały się też finansować ze sprzedanych biletów.

_ W związku z niemożliwością uzyskania dostępu do 7 mln złotych z _ bieżącej sprzedaży biletów, które zostały nagle zablokowane przez _ operatora płatności, Amber Gold stanął przed wyborem albo dofinansować linie lotnicze kwotą 10 milionów złotych z zysków własnych, przeznaczonych na rozwój spółki Amber Gold lub wycofać się z dalszego finansowania inwestycji _ - czytamy w komunikacie spółki.

Firmą Amber Gold od dawna interesują się Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz powiedział IAR, że w 2009 roku Komisja skierowała sprawę Amber Gold do prokuratury. Podejrzenie dotyczy prowadzenia działalności, na którą spółka nie ma pozwolenia.

130 tysięcy osób nie poleci

Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił już koncesję OLT Regional. Prezes linii poinformował, że firma złoży wniosek o upadłość. Linie lotnicze OLT Express zawiesiły dziś do odwołania wszystkie rejsy regularne. Wstrzymano też sprzedaż biletów lotniczych. Setki pasażerów próbują zorganizować przelot na własną rękę.

_ - Podjęliśmy decyzję, że nie możemy oferować żadnych lotów regularnych, ale chcemy wykonać wszystkie loty czarterowe, na które mamy pokrycie finansowe. Złożymy wniosek o upadłość spółki OLT Regional, która operowała na samolotach ATR _- powiedział na konferencji dyrektor zarządzający OLT Jarosław Frankowski. Wczoraj nie odleciało 800 pasażerów OLT, dziś 6,5 tysiąca. Nie wyleci jeszcze 130 tysięcy osób, które wykupiły bilety na loty tego przewoźnika. Procedury informowania pasażerów mogą potrwać kilka tygodni.

OLT Express powstało w 2011 roku w wyniku przejęcia przez strategicznego inwestora - firmę Amber Gold - dwóch polskich przewoźników: OLT Jetair - obecnie OLT Express Regional, oraz Yes Airways - obecnie OLT Express Poland. OLT Jetair oferowała loty krajowe i zagraniczne przy wykorzystaniu samolotów turbośmigłowych o regionalnym zasięgu. Yes Airways była zaś linią czarterową, wykorzystującą samoloty typu Airbus A320.

Wniosek o upadłość zostanie złożony w piątek lub poniedziałek. Dyrektor zaznaczył, że wniosek będzie dotyczył tylko OLT Express Regional. Zapewnił, że przewoźnik za pośrednictwem spółki OLT Express Poland chce nadal wykonać zaplanowane połączenia czarterowe.

Jako przyczynę ogłoszonego w czwartek wieczorem zawieszenia regularnych lotów wykonywanych przez OLT Express Regional, a pośrednio także złożenia wniosku o upadłość, Frankowski podał fakt, iż niemiecka firma Wirecard, która była operatorem transakcji dokonywanych przez pasażerów OLT Express, przestała przelewać na konto spółki pieniądze wpłacane przez klientów.

Jak poinformował, Wirecard zatrzymywała wpłaty, by w ten sposób podwyższyć depozyt na poczet ewentualnych roszczeń klientów. Frankowski wyjaśnił, że niemiecka firma miała prawo do podwyższenia depozytu, którego wysokość uzależniona jest od oceny ryzyka. Powiedział też, że początkowo depozyt ustanowiony przez Wirecard wynosił milion złotych, a potem był przez tą firmę stopniowo podwyższany. _ W czwartek po południu zostaliśmy poinformowani, że depozyt wzrósł do 25 mln zł _ - zaznaczył.

_ - Pomimo braku wpłat bieżących z tej firmy (Wirecard), od 6-7 dni finansowaliśmy regularną działalność lotniczą z rezerw, które posiadaliśmy _ - powiedział Frankowski. W czwartek, po podliczeniu wszystkich rezerw, podjęto jednak decyzję, że firma nie może już finansować lotów regularnych - tłumaczył.

Dyrektor poinformował, że OLT Express Regional ma w tej chwili około 30 mln zł różnego typu zobowiązań wobec lotnisk, dostawców paliwa itp.

Co z pasażerami?

Eurolot zapowiedział, że przejmie pasażerów OLT Express. Poinformował o tym na antenie Radia Gdańsk rzecznik lotniska imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku - Michał Dargacz.

Będzie to polegało na tym, że Eurolot zaproponuje klientom OLT lot w tej samej cenie, jaką zapłacili za swój poprzedni bilet. Pasażerowie z wykupionymi biletami OLT Express powinni skontaktować się z call center firmy. Jednak dzwoniąc na numer infolinii niczego dzisiaj załatwić się nie da.

Na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina na tablicach część lotów oznaczonych jest czerwonym kolorem. Na lotnisko w Warszawie przyjechali pasażerowie, którzy nie wiedzieli o odwołaniu ich lotów. Niestety na miejscu nie są w stanie dowiedzieć czy uda się im dzisiaj dotrzeć do celu.

Rano, mimo zawieszenia wszystkich lotów, wystartował jeden samolot - z Gdańska do Warszawy o godzinie 7.05 - poinformowała telewizja TVN24. Kolejne loty OLT z tego lotniska są jednak odwołane.
W komunikacie na stronie internetowej, opublikowanym wczoraj po 22:00, przewoźnik poinformował, że wszystkim pasażerom, którzy za pośrednictwem www.oltexpress.com lub OLT Express Call Center kupili bilety na odwołane rejsy, przysługuje prawo do zwrotu kosztów. Kilka godzin wcześniej linie zawiesiły wszystkie loty obsługiwane przez turbośmigłowe samoloty ATR - mimo że jeszcze w środę przedstawiciele przewoźnika zapowiadali, że rejsy obsługiwane przez te samoloty zostaną zawieszone dopiero od 10 sierpnia. Jak pisze portal gazeta.pl, powodem nagłego wstrzymania rejsów mogą być kłopoty z płatnościami OLT Express wobec firm leasingujących samoloty.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec lotów OLT. Będzie wniosek o upadłość Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił koncesję OLT. 130 tysięcy pasażerów nie wyleci.
Koniec taniego latania po Polsce? OLT zawiesza wszystkie loty Na stronie internetowej przewoźnika ukazał się komunikat o wstrzymaniu sprzedaży biletów.
KNF ostrzega przed tą spółką. Słusznie? Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że umieściła spółkę Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych.
wiadomości
strategie firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)