Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Będą zwalniać, bo Merkel zamyka elektrownie

0
Podziel się:

Doniesienia o planowanych zwolnieniach w koncernie energetycznym E.ON potwierdziły się. Akcjonariusze mogą się spodziewać kolejnych zły informacji.

Będą zwalniać, bo Merkel zamyka elektrownie
(e.on/mat.pras.)

Po decyzji Niemiec o zamknięciu wszystkich elektrowni atomowych do 2020 roku koncern musi dostosować swoją działalność do zmienionych warunków: E.ON rozważa więc likwidację łącznie 11 tysięcy miejsc pracy (globalnie). Zwolnienia będą dotyczyć przede wszystkim administracji.

Według związku zawodowego Verdi uderzą one w 60 procent pracowników w samych Niemczech. Koncern energetyczny rozważa zamknięcie swoich oddziałów w Hanowerze, Essen i Monachium.

Co istotne, w październiku ubiegłego roku pracownicy należącej do E.ON spółki gazowej Ruhrgas wprowadzili się do nowej luksusowej centrali firmy w Essen, wybudowanej kosztem 200 mln euro. Najpóźniej do 2015 roku koncern zamierza obniżać koszty swojej działalności o 1,5 mld euro rocznie.

E.ON znalazł się w pierwszym półroczu tego roku pod kreską ze stratą rzędu 382 mln euro. Nie jest to bynajmniej jedyna zła wiadomość. Koncern obniżył swoje prognozy zysków dla całego roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m104165.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wielki;brytyjski;bank;zwalnia;z;powodu;kryzysu;eurostrefy,150,0,884886.html) Bank, który przejął Lehman Brothers też zwalnia. Zobacz dlaczego
Zamiast prognozowanego zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA)
w wysokości 10,7 do 11,4 ml euro, E.ON spodziewa się obecnie zysku rzędu 9,1 do 9,8 mld euro.

Prognoza dla skorygowanego zysku netto została zredukowana z 3,0 - 3,7 mld euro do 2,1 - 2,6 miliarda. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów koncern obniżył także dywidendę za 2011 rok z 1,30 euro do jednego euro.

W pierwszym półroczu skorygowany zysk EBITDA niemieckiego koncernu stopniał o 45 procent do 43 mld euro. Z kolei skorygowany zysk netto koncernu zmalał o 71 proc. i wyniósł 900 mln euro. Tymczasem analitycy spodziewali się wyników rzędu 47 mld euro i około 11 miliarda.

Po podaniu informacji o wynikach koncernu i planowanych zwolnieniach notowania E.ON poszły nieznacznie w górę. Od początku roku wartość koncernu na giełdzie zmalała o 15 mld euro, czyli prawie o jedną trzecią.

Niemcy ostatecznie odchodzą od energii atomowej. Dowiedz się więcej z Money.pl
Merkel: nie ma odwrotu od rezygnacji z atomu Zdaniem niemieckiej kanclerz nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.
Koniec atomu w Niemczech. Jest termin Do 2022 roku Berlin zrezygnuje z korzystania z energii atomowej, ustaliły partie rządzącej koalicji .
Niemcy: To ostateczna rezygnacja z atomu Niemiecki rząd formalnie potwierdził decyzję o rezygnacji Niemiec z energii atomowej do końca 2022 r.
wiadomości
strategie firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)