Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nokia
01.10.2011 08:35

Drastyczne cięcia w Nokii. Zaczną od Rumunii

Fiński producent komórek traci na rzecz firmy Apple i telefonów pracujących na systemie Android.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nokia)

Producent telefonów komórkowych Nokia zamknie fabrykę w Rumunii i zwolni 3,5 tysiąca pracowników. To część planu restrukturyzacji, który ma poprawić kondycję przegrywającej wojnę na rynku smartfonów firmy.

Zapowiadane cięcia to tylko część planowanych przez Nokię zwolnień, pisze serwis BBC. Fiński producent komórek ogłosił w kwietniu program restrukturyzacji, który ma objąć 7 tysięcy miejsc pracy i przynieść miliard euro oszczędności.

Obok zamknięcia fabryki w rumuńskim Cluj, planowana jest także redukcja zatrudnienia w fińskich, węgierskich i meksykańskich zakładach firmy. - _ To bolesne, lecz niezbędne kroki _- mówi w rozmowie z BBC dyrektor Nokii Stephen Elop.

Zakład produkcyjny w Cluj zostanie zamknięty do końca 2011 roku. Firma zamierza także zakończyć działalność w niemieckim Bonn i w Malvern w USA do końca przyszłego roku - podaje spółka w oficjalnym komunikacie. Produkcja telefonów Nokii ma się teraz koncentrować na lokalizacjach o _ optymalnej bliskości dostawców i kluczowych rynków _. W wyniku tej deklaracji pojawiły się już spekulacje, że firma zamierza przenieść swoje fabryki do Azji.

Czy Nokia odzyska utraconą pozycję? Zobacz materiał NewsyTech:

W drugim kwartale tego roku Nokia odnotowała stratę netto w wysokości 368 mln euro. W tym samym okresie zeszłego roku firma informowała o 227 mln euro zysku. Przychody netto ze sprzedaży spadły o 7 procent, do 9,3 mld euro. Nokia przegrywa konkurencję na rynku z firmą Apple i jej flagowym produktem - iPhonem. Traci także w stosunku do telefonów pracujących na systemie Android.

Więcej na temat Nokii w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: nokia, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz