Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie każdy może pracować w korporacji

0
Podziel się:

Stres i nadmiar pracy wynagradzane są im opieką medyczną i wejściówką na siłownię. Czy to wystarczy, aby zatrzymać pracownika?

Nie każdy może pracować w korporacji
(Fotolia)
bETwFGMl

Nie każdy może pracować w korporacji. Stres, zewnętrzna presja osób i czasu, wyścig szczurów. Rekompensatą są benefity - pakiet opieki medycznej, wstęp na siłownię, bilety do kina i teatru, czy nauka języka obcego. Organizowane są również spotkania integracyjne i kilkudniowe wyjazdy.

Mimo tego pracownicy często zmieniają pracę w poszukiwaniu spełnienia zawodowego. Wielu próbuje sił w własnym biznesie. Mają duży apetyt na awans, bez względu na fakt, że obecnie zajmowane stanowisko jest satysfakcjonujące. Czują ciągły niedosyt - to ludzie z korporacji - pokolenie Y. Według raportu z badania "Pokolenia korporacji", który powstał w wyniku współpracy magazynu Exclusive, HRK S.A oraz YPI Consulting, są to młodzi ludzie, bardzo pewni swojej wyjątkowości, którzy dokładnie zaplanowali sobie ścieżkę kariery.

Obraz korpopracownika

Celem badania było przybliżenie obrazu pracownika korporacji. Większość mimo wszystko ma pozytywne podejście do siebie i do pracy. Najbardziej brakuje im czasu na życie prywatne - na relacje z bliskimi, ale również na uprawianie sportów, wyjście do kina czy teatru.

bETwFGMn

Praca w korporacji daje im możliwość rozwoju zawodowego, a co za tym idzie - awansu i podwyżki. Po kilku latach pracy mogą zyskać niezbędne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu - doświadczenie, kontakty i często pomysł na biznes. Według raportu "Pokolenie korporacji", aż 49 procent pracowników myśli o założeniu własnej firmy. Przyczyną jest niezadowolenie z kolegów i koleżanek z pracy, ale również z samego siebie. Zaangażowanie w pracę nie jest ich zdaniem doceniane. Dla korporacji liczy się wykonanie zadania, a nie człowiek.

Droga do korporacji nie jest prosta. Aby dostać pracę w trzeba przejść długi proces rekrutacji. Rzadko kończy się na jednej rozmowie - zazwyczaj są dwie lub więcej. Konkurencja jest duża, dlatego wypada solidnie się przygotować .

Ucieczka do małej firmy

Małe i średnie przedsiębiorstwa są obecnie siłą napędową Polski. Z danych Eurostatu wynika, że około 70 procent zatrudnionych pracuje właśnie w tym sektorze.

bETwFGMt

Według raportu "Pracujący w gospodarce narodowej w 2013 roku" opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny na koniec grudnia 2013 roku liczba zatrudnionych wynosiła 13,9 miliona osób. W tym około 78 procent (10,9 miliona) zatrudniały prywatne przedsiębiorstwa. Z grupy należy wyróżnić firmy polskie (9,2 miliona osób), zagraniczne (1,6 miliona osób) oraz te z kapitałem mieszanym (0,1 miliona osób).

Prawie połowa, bo aż 47 procent pracowało w małych firmach, 21 procent zatrudnionych było w średnich przedsiębiorstwach, natomiast 32 procent w dużych korporacjach.

Gdzie lepiej płacą

Z kolei w porównaniu - rodzima a zagraniczna firma, wyższą pensję gwarantuje przedsiębiorstwo z zagranicznym kapitałem. Wynika to z raportu przegotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources.

bETwFGMu

Jakość pracy

Na podstawie badań rynku pracy MŚP, które przeprowadzono pod koniec 2010 roku w 27 krajach UE została oceniona jakość pracy w mikro i małych firmach. Potwierdzone zostało stanowisko, że pracownicy z tego sektora są mniej produktywni i gorzej wynagradzani. Z drugiej strony, wypadają lepiej pod względem miękkich aspektów pracy - klimat, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, czy też rozwiązania w zakresie czasu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj jest najłatwiej o znalezienie pracy Pracodawcy mają ponad 80 tysięcy wolnych stanowisk w całej Polsce.
Wypalenie zawodowe? Możesz się bronić W teorii wypalenie zawodowe bierze się z poczucia niemożliwości wywiązania się ze wszystkich swoich zobowiązań, ale to tylko teoria.
Rynek IT w Polsce: gdzie i kogo szukają pracodawcy Według wyszukiwarki ofert pracy Adzuna.pl propozycje dla branży IT stanowią 7,25 proc. wszystkich...
Asertywność w pracy. Naucz się czasem odmawiać Zachowując się w pracy jak maszyna, możesz zaszkodzić swojej karierze.
bETwFGMO
wiadomości
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)