Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
microsoft
24.03.2015 13:54

Sankcje wobec Rosji. Moskwa odpowiada bojkotem Microsoftu i Oracle

To kara za zaprzestanie sprzedaży swoich produktów na Krymie. Amerykańscy giganci mogą na tym stracić ponad 200 milionów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cloudsoup/CC/Flickr)

Rząd Rosji chce zakazać udziału w przetargach publicznych firmom informatycznym, które przestały sprzedawać swe produkty na Krymie. Może to dotknąć głównie amerykańskie firmy z branży: Microsoft czy Oracle - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".

Sankcje przyjęte wobec Rosji przez USA zabraniają od grudnia r. 2014 firmom amerykańskim wszelkich transakcji handlowych z Krymem zaanektowanym przed rokiem przez Moskwę.

Według dziennika "Kommiersant" rosyjskie ministerstwo łączności przygotowuje projekt rozporządzenia o ograniczeniu zakupów zagranicznego oprogramowania przez struktury państwowe. Wprowadza zasadę, że firma, od której się kupuje, musi działać w całej Rosji, w tym na terenie Krymu i Sewastopola.

Rosyjski minister łączności i środków masowego przekazu Nikołaj Nikiforow powiedział w poniedziałek 23 marca, że pracować będą mogli tylko ci, którzy "nie bawią się w terytorialną dyskryminację". Projekt rozporządzenia przygotowano pod koniec lutego. Nowe założenia mają wejść w życie 1 lipca.

Dziennik "Kommierasant" pisze, że głównymi dostawcami oprogramowania dla struktur państwowych w Rosji są Microsoft i Oracle. Wartość sprzedaży ich produktów do Rosji w roku 2013 wyniosła odpowiednio 11,3 mld rubli (175 mln euro) i 3,2 mld rubli (50 mln euro).

Eksperci pytani o tę sprawę przez dziennik wyrazili wątpliwość, by przedsiębiorstwa rosyjskie zdołały zastąpić zachodnich dostawców. Niemniej, jak pisze "Kommiersant", rząd rosyjski liczy na to, że jeśli plany się powiodą, pomysł będzie można zastosować wobec tych firm z innych branż, które nie chcą działać na Krymie.

Czytaj więcej w Money.pl
Inteligentny dialer ponoć wraca do mobilnego Windows Microsoft z nieznanych dla nikogo przyczyn usunął z następcy Windows Mobile inteligentnego dialera, a więc możliwości wpisania nazwy kontaktu za pomocą przycisków wybierania numeru telefonu.
Gigant z Redmond coraz bardziej open-source Microsoft właśnie ogłosił, że moduł MSBuild staje się modułem otwartoźródłowym. To główna część Visual Studio, odpowiadająca za łatwą kompilację napisanych przez deweloperów aplikacji.
Microsoft zmierzy się z pozwem zbiorowym Microsoft będzie musiał zmierzyć się w amerykańskim sądzie z wystosowanymi w trybie zbiorowym oskarżeniami o wadę techniczną w Xboksie 360, która powodowała uszkadzanie płyt optycznych znajdujących się w napędzie.
Tagi: microsoft, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, najważniejsze, z rynku, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz