Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słabe wyniki firm w USA. A McDonald's rośnie w siłę

Ford zarobił o 200 mln dolarów mniej niż przed rokiem, zysk netto Johnson & Johnson spadł o prawie 28 procent. Rozczarowują też wyniki Google i Microsoftu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cloneofsnake/CC/Flickr)

Wyniki finansowe największych amerykańskich koncernów uchodzą za wiarygodny miernik stanu gospodarki USA. Zobacz, jakim sektorom wiedzie się najlepiej i które branże dotknęła recesja.

Procter & Gamble, największy na świecie dostawca produktów konsumenckich, od października do grudnia 2011 roku zarobił 1,7 mld dolarów. W analogicznym okresie ubiegłego roku kwota ta wyniosła 3,3 mld dolarów. Obrót koncernu wzrósł o cztery procent, do 22,14 miliardów dolarów.

Zysk netto amerykańskiego koncernu naftowego Chevron zmalał w czwartym kwartale 2011 roku o 3,2 procent, do 5,12 mld dolarów (3,9 mld euro).

Ze względu na duży popyt ze strony producentów samolotów, amerykański koncern Honeywell odnotował w ubiegłym roku 13 procentowy wzrost sprzedaży, osiągając obrót rzędu 27,8 mld euro. Zysk koncernu wzrósł o 2 procent i wyniósł 2,1 mld dolarów.

Ford poinformował w ubiegłym tygodniu o zysku operacyjnym rzędu 1,1 mld dolarów, co oznacza 200 mln stratę w porównaniu do roku ubiegłego.

Na zdjęciu Joe Hinrichs, wiceprezes grupy Ford Motor Company prezentuje Ford Start Concept i Ford Focus.
fot. Ford APA/CC BY-NC 2.0/Flickr

Wyniki największego na świecie producenta maszyn budowlanych Caterpillar napawają optymizmem. W czwartym kwartale koncern odnotował rekordowe zyski. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku zysk netto firmy wzrósł o 83 procent przy obrocie rzędu 17,2 mld dolarów. Przedmiot działalności koncernu uchodzi za wiodący wskaźnik koniunkturalny. Im lepiej ma się gospodarka, tym więcej maszyn budowlanych zamawiają klienci.

Amerykański producent towarów konsumpcyjnych Colgate-Palmolive skorzystał w czwartym kwartale 2011 roku na wzroście cen. Obrót koncernu wzrósł o 5 procent, do 4,2 mld dolarów. Zysk przed odpisami nadzwyczajnymi (program oszczędnościowy i nałożona na przedsiębiorstwo kara) wzrósł nieznacznie do 634 mln dolarów.

Wygasanie kluczowych patentów może być problemem dla amerykańskiej firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb. Koncern odnotował z tego powodu mniejsze wpływy ze sprzedaży leku przeciwzakrzepowego Plavix. W ubiegłym kwartale nadwyżka była niższa od spodziewanej i wyniosła 852 mln dolarów. Obrót koncernu wyniósł 5,45 mld dolarów.

Nieudany mariaż z Deutsche Telekom okazał się kosztowny dla AT&T. Ze względu na miliardowe odszkodowanie oraz inne obciążenia, amerykański operator telefonii komórkowej odnotował w czwartym kwartale minionego roku stratę netto w wysokości 6,7 mld dolarów. Za kwotę 39 mld dolarów największy na świecie koncern telekomunikacyjny AT&T planował przejąć amerykańską spółkę-córkę Deutsche Telekom - T-Mobile USA. Do transakcji nie doszło ze względu na sprzeciw amerykańskiego urzędu regulacyjnego. Koncern AT&T musiał zapłacić Deutsche Telekom 3 mld dolarów odszkodowania.

Amerykański dostawca towarów konsumpcyjnych oraz producent urządzeń medycznych Johnson & Johnson zarobił w ubiegłym roku znacznie mniej. Przyczyną tego było między innymi wycofanie z rynku wadliwych implantów stawu biodrowego oraz koszty związane z przejęciem szwajcarskiego producenta sprzętu medycznego Synthes. W 2011 roku zysk netto firmy spadł o prawie 28 procent do 9,7 mld dolarów.

harry_nl/CC BY-NC-SA 2.0/FlickrW ostatnim kwartale 2011 roku McDonald's wyśrubował swój światowy obrót o 10 procent do 6,8 mld dolarów. W stosunku do analogicznego okresu sprzed roku zysk wzrósł o 11 procent do 1,4 mld dolarów.

Amerykański gigant branży chemicznej Dupont odnotował w IV kwartale minionego roku spadek zysku. Przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych nadwyżka wyniosła 325 mln dolarów. W tym samym okresie poprzedzającego roku rywal BASF zarobił 463 mln dolarów. Jednak dzięki wyższym cenom obrót firmy wzrósł o 14 procent do 8,4 mld dolarów. Przemysł chemiczny uchodzi za dobry barometr gospodarczy, ponieważ do jego odbiorców należą niemal wszystkie gałęzie przemysłu.

Wyniki kwartalne Google okazały się być gorsze niż oczekiwano. Obrót netto wyniósł 8,1 mld dolarów wobec zakładanych 8,4 mld dolarów. W nadziei na lepsze wyniki notowania Google poszybowały w ostatnim czasie w górę, osiągając rekordowy poziom. _ - Rok 2012 będzie fantastycznym rokiem _ - próbował rozwiać obawy analityków i inwestorów Larry Page, nowy prezesa i współtwórca Google. Koncern mówi o _ solidnym kwartale _, nie uwzględniając przy tym 240 mln dolarów strat będących wynikiem niekorzystnych zmian kursów walut. 53 procent swojego obrotu koncern generuje poza USA.

W obliczu spowolnienia gospodarczego w USA i kryzysu zadłużeniowego w Europie spadek obrotów odnotował także amerykański konglomerat General Electric. W czwartym kwartale 2011 roku wpływy wyniosły 38 mld dolarów w porównaniu do 41,4 mld dolarów w analogicznym okresie roku ubiegłego, poinformował producent silników lotniczych, lokomotyw oraz urządzeń medycznych.

Spadek cen aluminium przyczynił się do mniejszych wpływów amerykańskiego producenta aluminium Alcoa. W ostatnim kwartale 2011 roku strata wyniosła 191 mln dolarów. Branża walczy ze spadkiem cen aluminium przy jednoczesnym wzroście kosztów surowców. Alcoa stara się temu przeciwdziałać ograniczając produkcję, co przyczyniło się do jeszcze większych strat. Rok wcześniej koncern Alcoa zarobił 258 mln dolarów. W porównaniu rocznym obrót firmy wzrósł o 6 procent do 5,99 mld dolarów.

**

Mike Turner/CC BY-NC-SA 2.0/FlickrIntel** - największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów - odnotował w ostatnim kwartale wzrost przychodów i zysku. W porównaniu do roku ubiegłego przychody wzrosły o 21 procent do 13,9 mld dolarów, czyli nieco powyżej oczekiwań. Zysk netto według standardów US GAAP wzrósł o 6 procent do 3,4 mld dolarów, poinformowała firma. W bieżącym kwartale Intel spodziewa się przychodów rzędu 12,8 mld dolarów.

W ostatnim kwartale 2011 roku głównym motorem wzrostu koncernu technologicznego IBM był sektor usług oraz sektor oprogramowania. Po nieco gorszych wynikach pozostałych sektorów działalności przychody koncernu wzrosły ogółem o 1,6 procent do 29,5 mld dolarów. Zysk wzrósł o 4,4 procent i wyniósł 5,5 mld dolarów. Przychód firmy rzędu 29,7 mld dolarów nie osiągnął poziomu zakładanego przez ekspertów.

Koncern Microsoft nie przekonał swoimi wynikami kwartalnymi. Sprzedaż komputerów PC oraz oprogramowania spada. Mniejszy popyt odczuwany jest zwłaszcza w Europie i Ameryce. Jednym z powodów jest sytuacja koniunkturalna, kolejnym coraz większa popularność smartfonów i tabletów. Microsoft zarobił 6,62 mld dolarów netto - nieco mniej niż rok wcześniej. Steve Ballmer mówi o _ solidnych wynikach finansowych _, zwłaszcza w obliczu nowych produktów, które trafią w tym roku na rynek.

liewcf/CC BY-SA 2.0/FlickrZysk kwartalny eBay - największego serwisu aukcji internetowych na świecie - wzrósł czterokrotnie. Według informacji koncernu zysk netto wyniósł w czwartym kwartale 2 mld dolarów, w porównaniu do 550 mln dolarów w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Do tak dobrych wyników przyczyniła się także sprzedaż komunikatora internetowego Skype za kwotę prawie 2,3 mld dolarów. Przychód firmy wzrósł o 35 procent do 3,38 mld dolarów.

W czwartym kwartale American Express zarobił 1,19 mld dolarów, co odpowiada 12 procentowemu wzrostowi. Przychód konkurenta operatorów kart płatniczych Visa i Mastercard wzrósł o 7 procent do 7,74 mld dolarów. Tym samym zysk okazał się być nieznacznie wyższy, a przychody nieco niższe niż prognozowali eksperci z branży. Na koniec roku spółka miała w obiegu 97,4 mln kart kredytowych. Przeciętne obciążenie każdej wydanej karty kształtowało się w ubiegłym roku na poziomie 3933 dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Najbardziej nielubiane firmy w USA. McDonald's dopiero na trzecim miejscu W czołówce doradca finansowy Citigroup i koncern naftowy BP.
Zobacz 10 najdroższych przedsiębiorstw świata Najbardziej wartościowe spółki pochodzą ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin.
Starbucks wart więcej niż Lufthansa i Adidas Ubiegły rok był dla firmy rekordowy. Howard Schultz, szef koncernu, chce, by marka Starbucks przestała oznaczać jedynie kawę.
Tagi: ameryka, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, z rynku, czołówki
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz