Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
coca-cola
10.12.2011 05:40

Tajna formuła Coca Coli zmienia kryjówkę

Do tej pory udało się ustalić, że poza rozpuszczonym dwutlenkiem węgla, wodą i cukrem składnikami napoju są: wyciąg z liści Koki oraz ekstrakt z orzeszków Koli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thecoca-colacompany.com)

Jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic, przepis na produkcję Coca Coli, który przechowywano ostatnie 86 lat w sejfie banku SunTrust w Atlancie, ze względów bezpieczeństwa został ukryty w innym miejscu dla zabezpieczenia przed kradzieżą.

Taką próbę udaremniono m.in. w 2006 roku, gdy pracownica Coca-Coli usiłowała sprzedać receptę na wyrób napoju największej konkurentce - firmie Pepsi. Obecnie kaseta z formułą produkcji Coca Coli została przeniesiona do sejfu muzeum _ Świat Coca Coli _, również w Atlancie.

Na wystawie, która zostanie otwarta w tym muzeum z okazji 125-lecia wynalezienia formuły napoju, można będzie oglądać jedynie pojemnik, w którym ponad 80 lat przechowywano sekret produkcji Coca Coli, ale nie sam przepis jej produkcji.

Skład syropu, z którego 125 lat temu zaczęto produkować ten napój, został _ skomponowany _ w 1886 roku przez lekarza Johna Pembertona. Od tego czasu dokonano w nim drobnych zmian, ale wciąż pozostaje on tajemnicą. Obecnie sprzedaje się codziennie na świecie 1,7 mld opakowań tego napoju. Coca Cola pozostaje największym na świecie producentem napojów orzeźwiających.

Tajny przepis próbował od dwóch największych koncernów wydobyć już Sąd Najwyższy w Indiach grożąc - w przypadku nieujawnienia receptury - zakazem sprzedaży karmelowych napojów tych marek w ich kraju. Pretekstem, by wyciągnąć od gigantów pilnie strzeżoną tajemnicę było oskarżenie o zawartość szkodliwych składników w napojach. Zakaz na handel napojem wprowadzono na jakiś czas w liczącym 32 mln mieszkańców stanie Kerala, Jednak koncernom udało się wywalczyć w sądzie zniesienie rządowego zakazu. A i receptura nadal pozostała tajemnicą.

To, co już udało się ustalić analizując produkty Coca-Coli to to, że poza rozpuszczonym dwutlenkiem węgla, wodą i cukrem składnikami napoju są: wyciągu z liści Koki oraz ekstraktu z orzeszków Koli. Do mieszanki dodaje się też ekstrakty z: wanilii, pomarańczy i cytryny.

Czytaj więcej o konkurujących firmach w Money.pl
Podatek od napojów - nie w smak Coca-Coli Koncern wstrzymuje inwestycje do czasu, gdy okaże się, co zdecyduje francuski parlament w sprawie opodatkowania słodkich napojów.
Co łączy Pepsi i tybetańskich mnichów? Kolejna dopracowana reklama amerykańskiego koncernu.
Tagi: coca-cola, receptura, skład, przepis, tajemnica, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz