Notowania

Tanie loty z Polski. Wielki boom na lotniskach

W rozkładzie lotów naszych portów pojawiły się nowe kierunki. Rewolucja trwa też na polskim niebie - siatka połączeń jest coraz gęstsza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kulczyński)

W tym roku nasze lotniska mają obsłużyć blisko 24 miliony pasażerów. To aż o dziewięć procent więcej niż w roku ubiegłym. Ma to być możliwe dzięki Euro 2012, nowym inwestycjom w budowę i modernizację portów lotniczych oraz bogatszej siatce połączeń. Money.pl sprawdził, w jakie nowe miejsca będzie można polecieć latem z największych polskich miast.

Urząd Lotnictwa Cywilnego właśnie opublikował nową prognozę ruchu pasażerskiego. Wynika z niej, że najbliższe lata mają przynieść dynamiczny wzrost liczby odprawianych pasażerów.

W 2020 roku z naszych lotnisk ma korzystać już ponad 38 mln osób. A dziesięć lat później 59,1 mln. Skąd taki optymizm? - _ Mamy duży potencjał. Bo nasze społeczeństwo na tle innych jest wciąż mało mobilne. Spodziewamy się, że będzie to się zmieniać - _ mówi Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Prognoza ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach
rok liczba pasażerów (w mln) wzrost (w proc.)
źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
2011 21,7 6,1
2012 23,6 8,8
2013 24,9 5,4
2014 26,6 7
2015 28,5 7
2016 30,4 6,9
2017 32,3 6,2
2018 34,3 6,2
2019 36,2 5,5
2020 38,2 5,5
2021 40,3 5,5
2022 42,5 5,5
2023 44,5 4,6
2024 46,6 4,6
2025 48,7 4,6
2026 50,9 4,6
2027 52,9 3,8
2028 54,9 3,8
2029 57 3,8
2030 59,1 3,8

Nowe połączenia otwierane hurtemW osiągnięciu tak dobrego rezultatu w tym roku pomogą nie tylko kibice, którzy przylecą do Polski na mecze Euro 2012, ale też przewoźnicy, którzy wiosną albo już uruchomili, albo lada moment uruchomią wiele nowych połączeń, a do tego zapowiadają uruchomienie kolejnych jesienią.

W sezonie letnim najwięcej - bo aż 18 nowych połączeń - mają do dyspozycji pasażerowie korzystający z krakowskiego lotniska. Wśród destynacji, które weszły do rozkładu są m.in.: Moskwa (Aeroflot), Amsterdam i Zurych (Eurolot), Dusseldorf (Lufthansa) i Ateny (LOT). Tanie irlandzkie linie Ryanair latają do: Cagliari, Malagi, Pizy, Trapani i na Maltę.

17 nowych połączeń pojawi się na największym w Polsce, warszawskim lotnisku Chopina. Najbardziej spektakularne to startujące 29 maja loty do Pekinu, które zastąpią połączenie do Hanoi. Drugim egzotycznym kierunkiem jest Bejrut. Loty ruszą na początku czerwca. Oba połączenia obsługiwać będzie nasz narodowy przewoźnik PLL LOT.

Budowa nowego terminalu lotniczego w Poznaniu

 • fot: PAP/Adam Ciereszko
 • fot: PAP/Adam Ciereszko
 • fot: PAP/Adam Ciereszko
 • fot: PAP/Adam Ciereszko [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/budowa-nowego-terminalu-lotniczego-w-poznaniu-g407194.html) Norweskie linie Norwegian Air Shuttle ponownie będą latać do Bergen. Zaś włoskie tanie linie Air One otworzą dwa nowe połączenia: Warszawa-Mediolan Malpensa oraz Warszawa-Wenecja. Wśród nowych połączeń pojawią się też: Budapeszt (Wizz Air), Reykjavik (WoW Air, Island Express). W maju nowy polski przewoźnik OLT Express uruchomi krajowe połączenia do Poznania, Rzeszowa i Szczecina.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/10/m122890.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ceny;biletow;moga;wzrosnac;przez;nowe;prawo;lotnicze,8,0,903176.html) Latanie będzie droższe? Przez nowe prawoO 50 mln zł rocznie wzrosną koszty warszawskiego lotniska Chopina.Z kolei od października zabierające na pokład 180 osób airbusy OLT Express będą latały ze stolicy do Londynu-Gatwick, Kolonii/Bonn, Brukseli, Stuttgartu, Hamburga, Amsterdamu, Mediolanu, Frankfurtu-Hahn, Lyonu, Rzymu-Fumicino, Geteborga, Wenecji, Saarbrucken, Werony i Munster/Osnabruck.

Wrocławski port cieszy się od tego roku z pierwszej polskiej bazy Ryanaira. Dzięki jej otwarciu siatka połączeń w letnim rozkładzie wzbogaciła się aż o siedem destynacji. To Chania, Malta, Malmo, Wenecja, Piza, Paryż Beavais i Bournemouth. Z kolei Eurolot w maju uruchamia loty do Lwowa. W kraju - z OLT Express - możemy lecieć do: Krakowa, Poznania i Łodzi.

Sporo nowości znajdziemy też w rozkładzie lotów gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy. Od marca Ryanair lata do Barcelony Girona. A od kwietnia Wizz Air uruchomił połączenia do Trondheim i Haugesund. 14 maja Eurolot zacznie latać do Aarhus w Danii, a od 6 czerwca do Amsterdamu i Bremy. Na początku maja rusza połączenia Air Berlin do stolicy Niemiec.

Nowe krajowe połączenia to: Katowice, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Wrocław. Wszystkie od 2 kwietnia obsługuje OLT Express, który od końca października uruchomi 13 połączeń międzynarodowych z Trójmiasta do: Londynu-Gatwick, Kolonii, Brukseli, Hamburga, Amsterdamu, Monachium Memmingen, Frankfurtu-Hahn, Rzymu Fiumicin,. Wenecji, Werony, Marsylii, Paryża-Orly i Reykjaviku.

Katowicki port lotniczy kusi trzema nowościami. Od 26 marca SAS lata do Kopenhagi, od 1 kwietnia Wizz Air lata do Stavanger. A od 14 maja OLT Express poleci do Poznania.

Z łódzkiego lotniska im Władysława Reymonta od marca możemy lecieć do Bristolu, Bremy i Oslo Rygge. A od pierwszego tygodnia kwietnia samoloty latają też na nowych liniach krajowych do Gdańska i Wrocławia. - _ Konkurencja na przelotach krajowych będzie się zwiększać. Do tej pory latał tylko LOT i Eurolot - czyli spółka córka - teraz pojawił się OLT Express. Sprzedają część biletów po 99 zł, ale to się skończy. Bo mają duże obłożenie. A wiemy, w jakim stanie są kolej i drogi _- mówi rzeczniczka ULC.

Na dodatek od 28 października - z OLT Express - będzie można polecieć z Łodzi do Rzymu (Fiumicino), Paryża (Orly), Barcelony (El Prat), Frankfurtu (Hahn), Edynburga i Warszawy. Także jesienią nowe połączenia OLT Express uruchomi w Rzeszowie. Polecimy do Paryża, Rzymu, Oslo, Amsterdamu, Hamburga, Dortmundu i Monachium

W Szczecinie agresywnie wchodzący na rynek przewoźnik uruchomił połączenia do Gdańska, Warszawy i Poznania. Do rozkładu wchodzi też obsługiwane przez Ryanair połączenie do Edynburga. Z kolei w rozkładzie lotów poznańskiego lotniska nowością jest obsługiwane przez Lufthansę połączenie do Dusseldorfu. Ze stolicy wielkopolski Ryanair od kwietnia lata do Bolonii.

Nowy terminal na lotnisku im. Kopernika we Wrocławiu

 • PAP/Aleksander Koźmiński
 • PAP/Aleksander Koźmiński
 • PAP/Aleksander Koźmiński
 • PAP/Aleksander Koźmiński [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/nowy-terminal-na-lotnisku-im-kopernika-we-wroclawiu-g366445.html)

W ofercie czarterowej poznańskiego portu jest sześć nowości: Larnaka na Cyprze i Ercan na terytorium tzw. Cypru Północnego, hiszpańskie kierunki Malaga, Ibiza oraz Barcelona i egipski kurort Marsa El Alam.

Czarterami kusi też Bydgoszcz. Latem będzie można polecieć do 11 miast w siedmiu krajach - w tym gronie pięć kierunków to nowości - m.in.: Grecji, Hiszpanii, Turcji, Egipcie. Od niedawna Ryanair lata do Glasgow i Barcelony. A oprócz tego jesienią rusza aż 12 międzynarodowych połączeń OLT Express. Nowe linie to Londyn Gatwick, Newcastle, Edynburg, Liverpool, Bristol, Cork, Frankfurt-Hahn, Dortmund, Monachium Memmingen, Rzym Fiumicino, Mediolan Bergamo i Paryż Orly.

Jak podkreśla rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego, takich wiadomości może być coraz więcej. - _ W tej chwili kilkanaście firm stara się o licencję przewoźnika czarterowego lub niskokosztowego - _ mówi Krasnodębska.

Inwestycyjny boom zmienia nasze lotniskaBoom na nowe połączenia jest możliwy także dlatego, że inwestycje w lotniska zwiększają ich przepustowość. Polskie porty są w stanie obsłużyć większą liczbę pasażerów.

Perspektywa organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej spowodowała, że we wszystkich miastach, w których rozgrywane będą mecze, prace w portach lotniczych już się zakończyły lub trwają ostatnie roboty wykończeniowe przy rozbudowach lub modernizacji lotnisk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m92927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/szal;na;lotniskach;nowe;porty;polaczenia;i;praca,135,0,955271.html) *Szał na lotniskach. Nowe porty, więcej pracy * Na rozbudowę portów lotniczych przez najbliższe 4 lata wydamy 5 mld zł. Szacuje się, że w czasie turnieju na naszych lotniskach odprawionych zostanie przynajmniej pół miliona kibiców. Na rozbudowę i modernizację pięciu kluczowych portów wydaliśmy ponad 2,4 mld złotych. Na warszawskim Okęciu za ponad 1,2 mld złotych dokończono budowę Terminalu 2. Zmodernizowano też Terminal 1.
Drugą pod względem wartości inwestycją lotniczą na Euro jest rozbudowa lotniska we Wrocławiu. Za ponad 450 mln złotych wybudowano tam: nowy terminal pasażerski, nową płytę postojową, drogi szybkiego zejścia, miejsca postojowe dla samolotów oraz zmodernizowano drogi kołowania. Nowymi terminalami mogą poszczycić się też Gdańsk i Poznań.

Plac budowy był też na lotnisku w Rzeszowie. Od 8 maja pasażerowie będą odprawiani na wybudowanym za 102 mln zł terminalu. Blisko dwa razy droższy był nowy terminal w Łodzi.Kosztował 195 mln zł i będzie mógł obsłużyć 1,5 mln pasażerów.

Do tego już wkrótce na mapie polskich lotnisk pojawią się dwa nowe porty. Na Euro 2012 pasażerów obsługiwać ma już port w Modlinie. Uruchomienie 19 nowych połączeń zapowiedział już Ryanair.

Otwarcie nowego terminala na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce

 • PAP/Darek Delmanowicz
 • PAP/Darek Delmanowicz
 • PAP/Darek Delmanowicz
 • PAP/Darek Delmanowicz [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/otwarcie-nowego-terminala-na-lotnisku-w-podrzeszowskiej-jasionce-g415983.html)

- _ Będzie portem zapasowym dla Warszawy. Głównie niskokosztowym. To dobry przykład pokazujący, że można lotnisko wpleść w system transportu zintegrowanego. Coraz więcej samorządów dostrzega, że jeżeli nie ma jak dojechać na lotnisko, to ono nie przyniesie korzyśc _i - mówi rzeczniczka ULC.

Jesienią uruchomione ma być lotnisko w Świdniku. Wybudowane za 400 mln zł da pracę 160 osobom. W czerwcu dowiemy się, kto i dokąd będzie latał z nowego portu.

Czytaj więcej o liniach lotniczych w Money.pl
Oni też uciekają z Warszawy do Modlina Irlandzki przewoźnik Ryanair, chce uruchomić 19 nowych połączeń z podwarszawskiego lotniska.
Polskie lotniska pobiły kolejny rekord Polskie porty lotnicze w 2011 r. obsłużyły ponad 21 mln pasażerów w ruchu regularnym i czarterowym.
Lotnisko za 3 mld euro. Mrzonki ministra? Budowa Centralnego Portu Lotniczego ma być zakończona do 2020 roku.
Tagi: nowe połączenia lotnicze, lotnisko, giełda, wiadomości, strategie firm, kraj, gospodarka, porady, raport, strategie, najważniejsze, z rynku, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz