Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiemy jaka będzie przyszłość internetu

0
Podziel się:

Pew Research Center zapytało 1 464 ekspertów, jak ich zdaniem Internet zrewolucjonizuje pracę i rozrywkę do roku 2025.

Wiemy jaka będzie przyszłość internetu
(AP/Fotolink/East News)
bEKMvSiJ

Płacenie rachunków, wyszukiwanie informacji, kontakt z przyjaciółmi – to tylko niektóre aspekty naszego życia, w których wirtualna sieć odgrywa pierwszoplanową rolę. Jednak błyskawiczny rozwój nowych technologii zmusza nas do postawienia kluczowego pytania – jak będzie wyglądać cyfrowa przyszłość?

Pew Research Center zapytało 1 464 ekspertów, jak ich zdaniem Internet zrewolucjonizuje pracę i rozrywkę do roku 2025. Badanie miało na celu analizę, jak może się zmienić wykorzystanie Internetu, gdy jego szybkość wzrośnie 50-100 razy. Autorzy badania uznali, że właśnie szybkość łącz jest kluczowa dla kolejnej rewolucji związanej z siecią. Poniżej zaprezentowanych jest kilka wybranych pomysłów.

Holodek i rozwój wirtualnej rzeczywistości

Holodek to pomieszczenie, w którym znajdują się przedmioty lub osoby wygenerowane komputerowo, do złudzenia przypinające rzeczywiste byty. Pojęcie zaczerpnięte jest ze _ Star Treka _, choć podobne technologie występowały także w innych dziełach kultury. Pomieszczenia takie w znacznym stopniu ograniczyć mogą konieczność podróży, a wirtualne spotkania sprawiać będą wrażenie o wiele bardziej rzeczywistych niż obecnie.

bEKMvSiL

Oprócz powstania Holodeków, eksperci przewidują także rozwój rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). Większa przepustowość łączy skutkować będzie, ich zdaniem, wzrostem jakości tej technologii. Spodziewać się można także większego znaczenia gamifikacji (wykorzystania mechaniki, znanej np. z gier fabularnych i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami w celu zwiększenia ich zaangażowania) w AR.

Powszechne nagrywanie i przetwarzanie emocji

Czołowym urządzeniem w tym zakresie są oczywiście Okulary Google, których ewentualne powszechne użycie skutkować będzie ciągłym pozostawaniem on-line i nagrywaniem absolutnie wszystkiego. Eksperci przewidują jednak rozwój jeszcze jednej technologii, a mianowicie komputerowego rozpoznawania i przetwarzania emocji. Wystarczy popatrzeć na drugą osobę przez specjalne okulary, a rozszyfrowaniem jej emocji zajmie się komputer.

Zmiana modelu edukacji
bEKMvSiR

O AUTORZE

Wraz z rozwojem technologii i powszechnego dostępu do informacji, na znaczeniu może stracić model edukacji oparty na osobistym kontakcie ucznia z nauczycielem. Po pierwsze dlatego, że opisane wcześniej technologie pozwolą przeprowadzać taki kontakt na odległość. Po drugie dlatego, że relacje uczeń-nauczyciel mogą być coraz mniej potrzebne. Nauczanie stanie się coraz bardziej spersonalizowane. Jednak trendy takie uznać można za prawdopodobne tylko wtedy, jeśli instytucji szkoły, w jej dzisiejszym kształcie, przypisujemy bardziej rolę edukacyjną niż socjalizacyjną.

bEKMvSiS

Nowy model opieki zdrowotnej

Zdaniem ekspertów, opieka zdrowotna również stanie się o wiele bardziej spersonalizowana. Głównym motorem rozwoju w tym zakresie będą tzw. „_ wereable devices” _ (inteligentne akcesoria), badające wybrane parametry stanu zdrowia człowieka, których wartości będą mogły być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Nie trudno wyobrazić sobie sytuacje, w której człowiek wchodzi do restauracji, a kelner lub jego hologram proponuje posiłek skomponowany dokładnie w oparciu o aktualne zapotrzebowanie gościa na poszczególne składniki pożywienia. Dane odczytywane będą z jego opaski na ręce.

Rachunek zysków i strat

Próbując przewidzieć, jak trendy te wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw, rozważania należy podzielić na dwie kategorie. Opisane powyższej technologie stworzą nowe rynki, nisze i nieograniczone możliwości dla firm. W tym zakresie z pewnością przedsiębiorcy mogą zarówno sporo zyskać, jak i stracić – wszystko zależy od ich podejścia.

Chcąc jednak przewidzieć, jak opisane powyżej trendy wpłyną na sposób prowadzenia biznesu, nie należy spodziewać się rewolucji. Osobiste spotkania, szczególnie podczas procesu sprzedaży zaawansowanych i drogich produktów lub usług, długo jeszcze nie zostaną wyparte spotkaniami on-line. W czasie rozmów z przedsiębiorcami jedno zdanie przewija się bowiem jak mantra – sprzedaż to godziny spędzone w samochodzie lub samolocie.

bEKMvSiT

Paradoksalnie, rozwój technologii może powodować, przynajmniej czasowe, niedopasowanie potrzeb pracowników i pracodawców. Już dzisiaj bowiem można spotkać się z pewnym rozmijaniem się stosunkowo młodych pracowników z dojrzałymi pracodawcami. Dla osób młodych, wychowanych na nowych technologiach, większość życia toczy się w Internecie, a większość efektów pracy to dokumenty. Często młodzi zapominają o tym, że _ „real” _ jest zupełnie gdzieś indziej i to właśnie tam swoje przedsiębiorstwa prowadzą ich pracodawcy. Coś, co dla pracownika jest dobrym efektem jego ciężkiej pracy, dla pracodawcy może być nic nie warte. Oba podejścia są tutaj absolutnie zrozumiałe. Zmiana postrzegania pracowników w tym zakresie może być trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa.

Jak powiedział kiedyś Niels Bohr: „Prognozowanie jest trudne, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy przyszłości”. Czasami jednak ta trudna sztuka się udaje. Jako dowód przytoczyć można chociażby powyższe reklamy AT&T z 1993 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKMvSiU
bEKMvSjm
wiadomości
strategie firm
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)