Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Australia
09.04.2009 16:20

Australia kładzie sieć za 23 mln euro. To sposób na kryzys

Cel inwestycji - 90 procent obywateli z dostępem do internetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Australia walczy z kryzysem gospodarczym, inwestując w technologie przyszłości. Premier rządu Kevin Rudd zamierza pokryć kraj siecią szerokopasmowego internetu. Przeznaczy na ten cel 22,8 mld euro. *

W przyszłości 90 procent z 21 milionów Australijczyków będzie miało dostęp do 100 megabitowych łączy. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Australii dostęp do szerokopasmowego internetu ma tylko 23,5 procent mieszkańców.

Z programu skorzystają w pierwszej linii mieszkańcy gęsto zasiedlonego wybrzeża wschodniego. W odległych częściach kraju dostępne będą łącza 12-megabitowe. Premier Rudd uważa, że projekt jest dobrym rozwiązaniem dla wsparcia koniunktury w czasach kryzysu.

Australijski rząd planuje utworzenie spółki, która zajmie się budową sieci szerokopasmowej. Prywatne firmy, które ubiegały się o zlecenie, nie spełniały warunków wymaganych w przetargu. W ciągu najbliższych ośmiu lat na projekt przeznaczone zostanie 43 mld dolarów australijskich -zapowiedział szef rządu. 49 procent kwoty ma pochodzić od inwestorów prywatnych, 51 procent - z budżetu. Prace rozpoczną się już w czerwcu.

_ - Bez pomoc podatników nie jest możliwe wdrożenie takiej technologii - _ mówi Rudd.

Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej, jako sposób na przezwyciężenia kryzysu koniunkturalnego, ma duże znaczenie także w Europie. Rozbudowę sieci szerokopasmowej planuje także rząd Niemiec. Do końca 2010 dostęp do takiej sieci mają mieć tereny niedysponujące dotychczas odpowiednią infrastrukturą. Kolejnym krokiem ma być rozbudowa superszybkiej sieci VDSL.

ZOBACZ TAKŻE:

Samotna inicjatywa rządu australijskiego nadeszła dla wielu niespodziewanie. Niezależni obserwatorzy są zaskoczeni, jednak oceniają program pozytywnie. Od wielu lat słychać krytyczne głosy, że w międzynarodowym porównaniu prędkość połączeń internetowych Australia wypada słabo.

Firmy skarżą się, że w czasach, gdy na całym świecie interesy prowadzone są już przez internet, sytuacja taka nie może być tolerowana. Krytycy są zdania, że były konserwatywny rząd z premierem Johnem Howardem na czele, nie dostrzegł znaczenia internetu dla handlu i gospodarki.

Tagi: Australia, internet, szerokopasmowy, plan, rząd, kevin, rudd, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz