Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankierzy dają sobie o 50 proc. większe premie

0
Podziel się:

Finansiści z City zapomnieli już o kryzysie i wręczają sonie premie większe niż w zeszłym roku.

Bankierzy dają sobie o 50 proc. większe premie
(wsuph001/CC/Flickr)

Tradycyjne noworoczne premie wypłacane bankierom z londyńskiego City tym razem mogą sięgnąć 6 mld funtów. W grudniu zeszłego roku finansiści wypłacili sobie tylko 4 miliardy - ocenia ośrodek prognostyczny Centre for Economics and Business Research.

W kwietniu CEBR przewidywał, że premie będą na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, czyli ok. 4 mld funtów. Jednak od tego czasu zyski największych banków i czołowych instytucji finansowych wzrosły w reakcji na poprawę notowań spółek akcyjnych.

Do tego, w wyniku serii ubiegłorocznych krachów, zmniejszyła się konkurencja na rynku, więc niektóre firmy uzyskały pozycję zbliżoną do pozycji monopolisty.

Tymczasem minister stanu brytyjskiego rządu ds. City Lord Myners zapowiedział, że rząd może narzucić maksymalne limity premii w bankach, które skorzystały z rządowego programu rekapitalizowania.

_ - Banki muszą sobie uświadomić, że gdyby nie wsparcie ze strony podatnika, to już by ich nie było. Podatnicy nie będą tolerować nieuzasadnionych premii _ - powiedział Myners w komentarzu do prognoz CEBR.

Również regulator rynku usług finansowych, Financial Services Authority zapowiedział, że uważnie przyjrzy się wypłacanym premiom i zbada je pod kątem _ zagrożeń dla stabilizacji systemu finansowego _.

_ - Te wysokie premie biorą się stąd, iż banki zarabiają na rządowych pożyczkach i uzyskują wyższe zyski z powodu mniejszej konkurencji. Szczególnie irytujące jest to, że podatnik jest żyrantem tego rodzaju działań _ - uważa rzecznik ds. finansów opozycyjnej partii liberalno-demokratycznej Vince Cable.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)