Notowania

Barclays radzi sobie świetnie, ale gospodaruje skromnie

Zyski banku podwoiły się, ale szefostwo nie wypłaca premii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Barclays osiągnął zysk roczny w wysokości 11,6 mld funtów - czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Mimo dobrych wyników kierownictwo Barclays rezygnuje z premii.


Drugi co do wielkości brytyjski bank pokonał kryzys osiągając miliardowe zyski. W 2009 bank, który podczas kryzysu inwestycyjnego nie znalazł się na minusie i nie był zdany na pomoc ze strony państwa, zarobił 9,4 mld funtów, czyli prawie dwa razy tyle, co w roku 2008. Duża część zysku pochodzi jednak ze sprzedaży działu Asset Management.

Barclays osiągnął tym samym największy zysk spośród banków europejskich. Dla porównania: Hiszpański bank Santander zarobił w 2009 roku prawie dziewięć miliardów euro, Deutsche Bank pięć miliardów.

Mimo miliardowych zysków kierownictwo Barclays zrezygnowało już po raz drugi z wypłaty premii. Szef zarządu, John Varley, oraz szef bankowości inwestycyjnej, Robert Diamond, zaproponowali gremium kontrolnemu banku, że z powodu wciąż napiętej sytuacji gospodarczej oraz z powodu presji publicznej zrezygnują z przysługujących im premii.

W ubiegłym roku wypłaty premii kierownictwu znacjonalizowanego wskutek kryzysu finansowego banku Royal Bank of Scotland (RBS) wywołały w Wielkiej Brytanii liczne protesty społeczne.

ZOBACZ JAK AMERYKANIE PROTESTOWALI PRZECIW DOFINANSOWANIU BANKÓW:

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wyniki banków, barclays, premie, zysk, oszczędności, rosną, skromnie, roczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, marketing i zarządzanie
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz