Notowania

Przejdź na

Co czwarty menadżer wyjedzie do Niemiec

Specjaliści emigrują głównie za pieniędzmi i liczą na zarobki rzędu 15000 złotych miesięcznie. Część z nich może się niemile rozczarować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shironosov/iStockphoto)

Wraz z otwarciem nowych rynków pracy za granicę wyjedzie aż 24 procent polskich menadżerów i specjalistów. Nawet ci, którzy nie znają języka, oczekują zarobków rzędu 15 tysięcy złotych netto miesięcznie._ _

Zdecydowani na emigrację są przede wszystkim specjaliści (69,1 procent), menadżerowie (45,6 procent) i dyrektorzy (12,6 procent), wynika z badań firmy rekrutacyjnej Hays Poland. Najbardziej skłonni do wyjazdu będą pracownicy szukający posady w obszarach: inżynieria i ekologia (31,1 procent), informatyka i telekomunikacja (25,2 procent), produkcja (23,3 procent) i budownictwo (18,5 procent). Najmniej zainteresowani wyjazdem za zachodnią granicę są farmaceuci, pracownicy służby zdrowia, eksperci ds. nieruchomości i architekci.

Przyszli emigranci to głównie osoby, które już kiedyś pracowały zagranicą. 24 procent z nich wybiera się do Niemiec, 20 do Szwajcarii a 12 do Austrii. - _ Na wyjazd zdecydowani są przede wszystkim pracownicy, którzy mają już doświadczenie w pracy w Niemczech (44,7 procent) lub w Wielkiej Brytanii (35,1 procent) _ - mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Specjaliści wyjeżdżają głównie za pieniędzmi - 71,9 procent badanych. Motywuje ich też chęć rozwoju zawodowego (58,2 procent), poznania nowego kraju (32,9 procent) i języka (28,1 procent). 37,7 procent ankietowanych wskazywało na sytuację gospodarczą w Polsce, a 28,1 na brak ofert pracy w kraju, jako na główne czynniki skłaniające ich do wyjazdu. 21,1 procent do migracji skłania sytuacja polityczna w Polsce, wynika z badań.

_ - Nie sądzę, by Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać z kraju i tak dynamicznie jak to miało miejsce w 2004 roku, kiedy do Anglii i Irlandii wyjechało kilkaset tysięcy osób - ocenia Michał Młynarczyk . - Jednak Niemcy, podobnie jak Polska potrzebują wykwalifikowanych inżynierów, informatyków, lekarzy czy budowlańców. Bliskość geograficzna, obecna już tam dość duża polonia oraz wyższe zarobki oferowane ekspertom mogą sprawić, że z czasem wielu specjalistów i menedżerów podejmie decyzje o migracji - _dodaje.

Wielka kariera czy wielkie rozczarowanie?


Osoby wybierające się do pracy w Niemczech znają język w większości w stopniu podstawowym (48 procent) i średniozaawansowanym (26 procent). Jedynie 19 procent ankietowanych posługuje się niemieckim na poziomie zaawansowanym. Co więcej, aż 37 procent badanych pracowników nie zna lub dopiero zaczyna się uczyć tego języka. Znacznie lepiej wypada znajomość angielskiego: 75 procent komunikuje się na poziomie zaawansowanym, a 38 na średniozaawansowanym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/otwarcie;rynku;pracy;dla;polakow;za;pozno,40,0,817704.html) Otwarcie rynku pracy dla Polaków za późno
Brak znajomości języka niemieckiego nie studzi jednak oczekiwań finansowych: miesięczna pensja netto na poziomie minimum 15 tys. złotych skusiłaby 36,6 procent badanych, a wynagrodzenie pomiędzy 12-15 tys. złotych 31,7 procent z nich.

- _ _ Zdaję sobie sprawę, że moja znajomość języka obcego jest na średnim poziomie. W związku z tym dopuszczam ewentualność pracy za niższe wynagrodzenie na przykład 2 tysiące euro miesięcznie przez okres np. 3 miesięcy, zanim porządnie nie podszlifuję języka - _ _ mówi jeden z menadżerów.

_ - Wiele z badanych osób po otwarciu rynku pracy w Niemczech czeka rozczarowanie _- uważa Młynarczyk. Na stanowiskach menadżerskich a jeszcze bardziej specjalistycznych język niemiecki na płynnym poziomie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kariery w kraju.

_ - Wbrew powszechnie panującej opinii dotyczy to większości sektorów w tym również IT, gdzie kontakt z użytkownikami systemu, przełożonymi czy nawet samo środowisko pracy opiera się na języku niemieckim. Język (w przeciwieństwie do wcześniejszej migracji Polaków do Wielkiej Brytanii) będzie stanowił znaczną barierę ograniczającą migrację wyspecjalizowanych pracowników _ - uważa specjalista.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kolejne;kraje;przyjma;polskich;pracownikow,26,0,633626.html) Kolejne kraje przyjmą polskich pracowników Eksperci ostrzegają przed nową falą emigracji, zwłaszcza ze Śląska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fedak;nie;boi;sie;ucieczki;pracownikow,195,0,812995.html) Fedak nie boi się ucieczki pracowników Otwarcie niemieckiego rynku pracy nie spowoduje wielkiego odpływu Polaków. Jej zdaniem będzie to nie więcej niż 300 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/ke;do;niemiec;wyjedzie;50;tys;polakow,158,0,812958.html) KE: Do Niemiec wyjedzie 50 tys. Polaków Komisja Europejska szacuje, że po otwarciu 1 maja niemieckiego rynku pracy przybędzie do Niemiec rocznie 100 tysięcy pracowników z ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE - poinformował w piątek dziennik "Die Welt".


Tagi: otwarcie niemieckiego rynku pracy, niemcy, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz