Notowania

Przejdź na
studia w polsce
26.12.2011 06:30

Gdzie na studia MBA i za ile?

Ceny studiów na prestiżowych zagranicznych uczelniach wahają się od 200 do 300 tysięcy złotych. Po ich ukończeniu zarobki rosną nawet o 132 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Micro10x/Dreamstime)

O 132 procent więcej niż przed rozpoczęciem nauki zarabiają absolwenci najbardziej prestiżowych studiów MBA. I chociaż cena tych najlepszych waha się między 200 a 300 tys. zł, inwestycja bardzo szybko się zwraca. A po studiach można zdobyć wysokie i prestiżowe stanowisko.

Magisterskie studia menedżerskie nie są dla wszystkich. - _ Kandydaci muszą mieć przynajmniej 3-4 letnie doświadczenie, ale niekoniecznie ekonomiczne czy biznesowe _ - zaznacza Krzysztof Daniewski, prezes stowarzyszenia Harvard Club of Poland, a także absolwent MBA na Harvard Business School. _ - Trzeba też mieć już tytuł magistra, bo polski licencjat nie wystarczy. _

Krzysztof DaniewskiJak mówi Daniewski, najważniejsze jest, by wykazywać potencjał menedżerski, czyli sprawdzać się w roli leadera zespołu i dobrze nim zarządzać. Dlatego wśród studentów MBA, obok bankierów inwestycyjnych czy konsultantów, spotkać można też osoby działające w organizacjach pozarządowych czy wojskowych.

- _ Studia MBA są nie tylko gwarancją solidnych podstaw teoretycznych, ale także potwierdzeniem aspiracji i ambicji menedżera _- mówi Michał Młynarczyk, dyrektor HAYS Poland na Centralną i Wschodnią Europę, międzynarodowej firmy zajmującej się doradztwem personalnym. - _ Wymóg ukończenia studiów MBA nie jest w Polsce standardem, ale czasem to po prostu konieczność. Szczególnie, jeśli firma szuka menedżera, który spojrzy na biznes z szerszej perspektywy i zminimalizuje ryzyko podjęcia złych decyzji. _

Podczas rekrutacji na kandydatów, poza dużą konkurencją, czekają także egzaminy językowe. Ale wysiłek się opłaca. - _ Absolwenci studiów MBA są na naszym rynku bardzo cenieni i najczęściej zajmują naprawdę wysokie stanowiska jako prezesi czy dyrektorzy dużych korporacji _- podkreśla Kazimierz Sedlak, właściciel firmy zajmującej się doradztwem personalnym Sedlak & Sedlak. - _ Nawet w czasach najgłębszego kryzysu absolwenci MBA nie mieli problemu ze znalezieniem pracy _ - dodaje Daniewski.

Jeśli MBA, to za granicą

Ranking najbardziej prestiżowych studiów MBA na świecie tworzy brytyjski dziennik _ Financial Times _. Od kilku lat niekwestionowanym liderem jest London Business School.

Michał Młynarczyk- _ Na pozycję tej szkoły najbardziej wpływa międzynarodowy aspekt studiów _- wyjaśnia Michał Młynarczyk, mówiąc o dużym odsetku studentów i profesorów z zagranicy. - _ Ważna jest też liczba prowadzonych badań, średni poziom wynagrodzenia studentów czy rozwój ich kariery po skończeniu studiów _.

Na kolejnych pozycjach rankingu plasują się takie amerykańskie uczelnie jak Uniwersytet Pensylwanii, Harvard czy Uniwersytet Stanforda. Wśród europejskich prym wiodą francuski INSEAD (Institut européen d'administration des affaires), Uniwersytet w Oxfordzie oraz hiszpańska IE Business School.

- _ Rynek studiów MBA jest bardzo zróżnicowany, dlatego ważne jest, aby wybierać rozpoznawalne szkoły oraz akredytowane programy, a jeszcze lepiej studiować na zagranicznych uczelniach ze względu na możliwość doskonalenia języka obcego _ - przypomina Młynarczyk.

Ogromną zaletą studiowania za granicą jest także możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z osobami z różnych stron świata. Na LBS prawie 90 procent studentów i 60 procent kadry to obcokrajowcy - czytamy na stronie internetowej uczelni. W przypadku INSEAD odsetek zagranicznych studentów jest jeszcze wyższy i wynosi aż 92 procent. Studiujący tam pochodzą z ponad 80 krajów.

- _ Na moim roku były osoby z 50 różnych krajów _ - wspomina studia na HBS Krzysztof Daniewski. - _ Nasze dyskusje były zawsze pasjonujące, bo każdy prezentował zupełnie inny punkt widzenia. Poza tym z e znakomitą większością znajomych z Harvardu nadal utrzymuję bliskie kontakty. _

- _ Najważniejszym kryterium przy wyborze kierunku MBA powinien być prestiż samej uczelni, poziom merytoryczny, a także możliwość nawiązania ciekawych relacji _ - podsumowuje Monika Daczka, team leader z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Antal International.

Zyski przewyższają cenę

Koszta studiów na prestiżowych zagranicznych uczelniach wahają się od 200 do 300 tysięcy złotych. Na przykład całe studia na London Business School kosztują około 54 tysięcy funtów, czyli ponad 280 tys. zł. Na Harvardzie tyle samo zapłacimy za jeden rok (84 tys. dolarów), ale cena ta uwzględnia także opiekę medyczną, materiały dydaktyczne i szacunkowe wydatki osobiste. Na francuskim INSEAD studia MBA można ukończyć za 56 tysięcy euro, a więc w przybliżeniu 240 tys. zł.

W Polsce ceny są dużo niższe. Za studia MBA organizowane przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Uniwersytetem Illinois zapłacimy 18 200 euro (około 80 tys. zł), a na Akademii Leona Koźmiskiego opłata na kierunku Executive MBA to około 40-50 tys. zł.

Monika Daczka- _ Uczelnia w 2010 roku znalazła się w pierwszej setce najlepszych uczelni MBA na świecie ogłoszonej przez „Financial Times” _ - podkreśla Monika Daczka z Antal International.

Sposobów na sfinansowanie studiów MBA jest kilka. Najlepiej oczywiście opłacić je z własnej kieszeni. Jeśli to niemożliwe, można postarać się jedno z oferowanych przez uczelnie stypendiów. Nierzadko zdarza się także, że pracodawca z własnej inicjatywy opłaca pracownikowi taką formę dokształcania.

- _ Nigdy nie wolno myśleć, że koszty są przeszkodą w studiowaniu _ - podkreśla Krzysztof Daniewski. - _ Warto aplikować bez zaplecza finansowego, bo kiedy już zostaniemy przyjęci, uczelnia przysyła nam także list z propozycjami pomocy finansowej. Ja osobiście nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, by ktoś dostał się na HBS i nie ukończył studiów z tego powodu. _

Jednak cena to nic w porównaniu z możliwymi zyskami. - _ Taka inwestycja bardzo szybko się zwraca _ - zachwala Kazimierz Sedlak. - _ Z mojego doświadczenia wynika, że z roku na rok znacznie rosną wynagrodzenia osób, które ukończyły studia MBA _.

W tej kwestii absolutnym rekordzistą jest London Business School, bowiem, jak wylicza _ Financial Times _, po ukończeniu tamtejszych MBA zarobki absolwentów rosną o 132 procent w stosunku do płacy sprzed studiów.

Więcej wiadomości z rynku pracy w Money.pl
Jesteś wart tyle, co dwie twoje pensje _ - Zarobki w niektórych branżach w Polsce przewyższają te w krajach Europy Zachodniej - _ mówi Artur Skiba, dyrektor agencji rekrutacyjnej Antal International Polska.
Im młodszy prezes, tym gorzej dla firmy Wszystkiemu winien testosteron - dowodzi brytyjski profesor ekonomii Maurice Levi.
Zmienią twoją firmę, ale musisz mieć miliony Wdrożenie systemu SAP najbardziej opłaca się w dużych i średnich przedsiębiorstwach - mówi Paweł Rytelewski.
Tagi: studia w polsce, mba, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

ArekNie trzeba wybierać studiów zagranicznych by uzyskać międzynarodowy dyplom z MBA. To sam oferują np. w Toruniu w Kolegium Jagiellońskim.

Rozwiń komentarze (1)