Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

0
Podziel się:

Zobacz, co dyskwalifikuje cię na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?
(istockphoto)
bELhniKZ

Schludnie i czysto - to najważniejsze cechy ubioru, który należy włożyć na rozmowę kwalifikacyjną. Natomiast to, czy jest to garnitur, czy dżinsy i koszula zależy już jednak przede wszystkim od tego, do jakiej firmy kandydat chce trafić.

Na rozmowach o pracę może obowiązywać zróżnicowany styl ubioru (_ dress code _), w zależności od branży. Najczęściej występujące to:

  • formalny,
  • biznesowy,
  • swobodny
bELhniLb

Strój formalny to najbardziej klasyczna forma ubioru, popularna w instytucjach publicznych, finansowych i kancelariach. Kobiety są zobowiązane nosić kostiumy w stonowanych kolorach, natomiast mężczyźni muszą ubierać ciemne garnitury.

W większości korporacji obowiązuje nieco swobodniejsza odmiana stylu formalnego, mianowicie strój biznesowy. Kostiumy i garnitury nie są tutaj obowiązkowe, jednak ich ubranie nie będzie uznane za niestosowne. Kobiety mogą jednak zdecydować się na klasyczną spódnicę lub sukienkę, a mężczyźni nie muszą nosić krawata. Mogą również założyć inny niż biały kolor koszuli. Często wyjątkiem w korporacji jest piątek. Pod koniec tygodnia (w tak zwany _ casual friday _) pracodawcy pozwalają na luźniejszy strój - ciemne dżinsy, luźną koszulę, sweter czy bluzkę.

Niektóre firmy pozwalają na taki luz nie tylko w piątek, ale również w pozostałe dni. Styl swobodny obowiązuje często w handlu, mediach czy niektórych korporacjach. Najmniejszą wagę do ubioru przykłada się w zakładach pracy, w których liczy się przede wszystkim kreatywność, na przykład w agencjach reklamowych czy kreatywnych. Tam można pozwolić sobie na najwięcej, oczywiście w granicach dobrego smaku. Mało który pracodawca przychylnie spojrzy bowiem na kandydata, który zjawia się na spotkaniu rekrutacyjnym na przykład w krótkich spodniach, klapkach lub dresie. Takie sytuacje jednak zdarzają się bardzo rzadko.

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto zatem dowiedzieć się, jaki styl ubioru obowiązuje w danej firmie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadzwonić do działu kadr i po prostu o to zapytać.

bELhniLh

Dbałość o szczegóły

Oprócz stroju warto wziąć pod uwagę elementy, na które uwagę zwracają pracodawcy, takie jak fryzura czy wygląd skóry i paznokci. Włosy kandydat powinien ułożyć bez ekstrawagancji - dla kobiet odpowiedni będzie kucyk lub kok, a dla mężczyzn _ grzeczne _ uczesanie bez nadmiaru żelu, lakieru czy brylantyny oraz zadbany zarost. Wielu rekruterów patrzy również na dłonie, które muszą być przede wszystkim czyste, i starannie przycięte paznokcie. Kobiety nie powinny decydować się również na jaskrawy makijaż (w tym także kolor lakieru).

Kolejnym istotnym elementem są czyste i niezniszczone buty. Naczelna zasada jest taka, żeby nie odsłaniały one palców u nóg i pięt. Biżuteria z kolei powinna być ograniczona do minimum, żeby w trakcie rozmowy, na przykład, brzęczące bransoletki nie rozpraszały osób rekrutujących.

To oczywiste, że nikt nie wybiera pracownika w oparciu tylko o jego wygląd, jednak ma on przy tym kluczowe znaczenie. Pierwsze wrażenie powstaje bowiem często jeszcze zanim kandydat zdąży się odezwać i zaprezentować swoją wiedzę, doświadczenie i osobowość. Od niego zależy więc nastawienie rekrutującego w dalszej części rozmowy.

bELhniLi
Czytaj więcej w Money.pl
Rozmowa o pracę to już przeżytek. Co teraz? Pracodawcy coraz częściej każą kandydatom odgrywać role, budować z klocków lub rozwiązywać testy psychologiczne.
Rozmowa o pracę. Nieważne, co powiesz Przy rekrutacji często większe znaczenie ma ubiór, ton głosu i mowa ciała.
Starasz się o pracę? Tego się spodziewaj O to mogą zapytać cię rekrutujący.
bELhniLC
giełda
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)