Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Jak wyrobić dowód osobisty?

0
Podziel się:

Zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych kary. Także wtedy, gdy dowód posiadasz, ale utracił on swoją ważność.

Jak wyrobić dowód osobisty?
(PAP/Jacek Turczyk)

Za brak dokumentu tożsamości lub posiadanie dowodu, który utracił ważność, zgodnie z ustawą, grozi grzywna aż do 5 tysięcy złotych lub kara ograniczenia wolności. Podobnie w przypadku, gdy na przykład znajdzie się cudzy _ plastik _ i bezpodstawnie go zatrzyma.

Dowód osobisty stwierdza tożsamość osoby i poświadcza jej obywatelstwo. W niektórych przypadkach obowiązek wyrobienia dokumentu dotyczy nie tylko dorosłych, ale również niepełnoletnich, którzy ukończyli 15 lat. Pod warunkiem jednak, że pracują lub nie mieszkają z rodzicami i nie pozostają pod ich opieką.

Wymagane załączniki

Żeby wyrobić dowód osobisty, należy w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zameldowania osobiście złożyć następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie dowodu osobistego (dostępny w urzędzie)
 • dwie jednakowe i aktualne fotografie o wymiarach 35 x 45 milimetrów,
 • odpis skrócony aktu urodzenia (w przypadku osób niezamężnych),
 • odpis skrócony aktu małżeństwa (w przypadku osób zamężnych),
 • na żądanie urzędnika - poświadczenie obywatelstwa polskiego oraz inny dokument ze zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości

Jeśli akt urodzenia lub małżeństwa znajduje się w tym samym urzędzie, do którego składany jest wniosek o wydanie dokumentu tożsamości, nie trzeba go dostarczać urzędnikowi. W przypadku, gdy wnioskodawca nie jest nigdzie zameldowany na stałe, o dowód osobisty stara się w ostatnim miejscu stałego pobytu.

Czas oczekiwania na wydanie _ plastiku _ wynosi 30 dni i po jego odbiór trzeba się stawić osobiście. Wyjątkiem jest dowód dla dziecka poniżej 5. roku życia. W jego imieniu dokument może odebrać rodzic. Więcej na temat dowodu osobistego dla osoby niepełnoletniej przeczytasz tutaj.

Wymiana dowodu osobistego

Grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych grozi nie tylko za brak dokumentu, ale również za posiadanie nieważnego dowodu osobistego. Trzeba go wymienić w razie:

 • zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym (na przykład zmiany adresu lub nazwiska),
 • uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby (na przykład przetarcie lub pęknięcie)
 • upływu terminu ważności dowodu osobistego (najpóźniej na 30 dni przed nim należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu).

Nowy egzemplarz trzeba również wyrobić, gdy dotychczasowy zostanie skradziony lub zagubiony. Wniosek o nowy dowód w takiej sytuacji należy złożyć natychmiast. W przypadku aktualizacji danych osobowych lub adresowych są na to dwa tygodnie od momentu zaistnienia zmiany. Wymiana _ plastiku _ jest bezpłatna.

Termin ważności dokumentu

Dowód osobisty jest aktualnie ważny:

 • przez 5 lat od daty wydania, w przypadku osób niepełnoletnich,
 • przez 10 lat od daty wydania,
 • bezterminowo, jeśli został wydany osobie starszej niż 65 lat (i wnioskowała ona o dokument bez określonego terminu ważności).

Wiele instytucji (na przykład banki lub linie lotnicze) w swoich formularzach wymaga od klienta podania daty ważności dokumentu tożsamości. Jeśli dowód był wydany bezterminowo, to odpowiednia rubryka pozostawała pusta, co niekiedy uniemożliwiało skorzystanie z usług. Od 1 stycznia 2015 roku nie będzie już zatem możliwości uzyskania dowodu osobistego na czas nieokreślony. W związku ze zmianą przepisów wszystkie dokumenty będą ważne przez 10 lat, z wyjątkiem tych dla dzieci, które wciąż będą miały 5-letni termin ważności.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozmowa o pracę to już przeżytek. Co teraz? Pracodawcy coraz częściej każą kandydatom odgrywać role, budować z klocków lub rozwiązywać testy psychologiczne.
Oszczędzisz nawet 700 złotych na ZUS Zobacz, kiedy nie musisz płacić składek emerytalnych, rentowych i chorobowych.
Towar niezgodny z umową? Oto twoje prawa Nie zawsze możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.
giełda
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)