Za brak dokumentu tożsamości lub posiadanie dowodu, który utracił ważność, zgodnie z ustawą, grozi grzywna aż do 5 tysięcy złotych lub kara ograniczenia wolności. Podobnie w przypadku, gdy na przykład znajdzie się cudzy _ plastik _ i bezpodstawnie go zatrzyma.
Dowód osobisty stwierdza tożsamość osoby i poświadcza jej obywatelstwo. W niektórych przypadkach obowiązek wyrobienia dokumentu dotyczy nie tylko dorosłych, ale również niepełnoletnich, którzy ukończyli 15 lat. Pod warunkiem jednak, że pracują lub nie mieszkają z rodzicami i nie pozostają pod ich opieką.
Wymagane załączniki
Żeby wyrobić dowód osobisty, należy w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zameldowania osobiście złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie dowodu osobistego (dostępny w urzędzie)
- dwie jednakowe i aktualne fotografie o wymiarach 35 x 45 milimetrów,
- odpis skrócony aktu urodzenia (w przypadku osób niezamężnych),
- odpis skrócony aktu małżeństwa (w przypadku osób zamężnych),
- na żądanie urzędnika - poświadczenie obywatelstwa polskiego oraz inny dokument ze zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości
Jeśli akt urodzenia lub małżeństwa znajduje się w tym samym urzędzie, do którego składany jest wniosek o wydanie dokumentu tożsamości, nie trzeba go dostarczać urzędnikowi. W przypadku, gdy wnioskodawca nie jest nigdzie zameldowany na stałe, o dowód osobisty stara się w ostatnim miejscu stałego pobytu.
Czas oczekiwania na wydanie _ plastiku _ wynosi 30 dni i po jego odbiór trzeba się stawić osobiście. Wyjątkiem jest dowód dla dziecka poniżej 5. roku życia. W jego imieniu dokument może odebrać rodzic. Więcej na temat dowodu osobistego dla osoby niepełnoletniej przeczytasz tutaj.
Wymiana dowodu osobistego
Grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych grozi nie tylko za brak dokumentu, ale również za posiadanie nieważnego dowodu osobistego. Trzeba go wymienić w razie:
- zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym (na przykład zmiany adresu lub nazwiska),
- uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby (na przykład przetarcie lub pęknięcie)
- upływu terminu ważności dowodu osobistego (najpóźniej na 30 dni przed nim należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu).
Nowy egzemplarz trzeba również wyrobić, gdy dotychczasowy zostanie skradziony lub zagubiony. Wniosek o nowy dowód w takiej sytuacji należy złożyć natychmiast. W przypadku aktualizacji danych osobowych lub adresowych są na to dwa tygodnie od momentu zaistnienia zmiany. Wymiana _ plastiku _ jest bezpłatna.
Termin ważności dokumentu
Dowód osobisty jest aktualnie ważny:
- przez 5 lat od daty wydania, w przypadku osób niepełnoletnich,
- przez 10 lat od daty wydania,
- bezterminowo, jeśli został wydany osobie starszej niż 65 lat (i wnioskowała ona o dokument bez określonego terminu ważności).
Wiele instytucji (na przykład banki lub linie lotnicze) w swoich formularzach wymaga od klienta podania daty ważności dokumentu tożsamości. Jeśli dowód był wydany bezterminowo, to odpowiednia rubryka pozostawała pusta, co niekiedy uniemożliwiało skorzystanie z usług. Od 1 stycznia 2015 roku nie będzie już zatem możliwości uzyskania dowodu osobistego na czas nieokreślony. W związku ze zmianą przepisów wszystkie dokumenty będą ważne przez 10 lat, z wyjątkiem tych dla dzieci, które wciąż będą miały 5-letni termin ważności.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Rozmowa o pracę to już przeżytek. Co teraz? Pracodawcy coraz częściej każą kandydatom odgrywać role, budować z klocków lub rozwiązywać testy psychologiczne. | |
Oszczędzisz nawet 700 złotych na ZUS Zobacz, kiedy nie musisz płacić składek emerytalnych, rentowych i chorobowych. | |
Towar niezgodny z umową? Oto twoje prawa Nie zawsze możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy. |