Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Język angielski i hiszpański to za mało. Zobacz, kogo szukają firmy

0
Podziel się:

Wielu menedżerów przyznaje, że z powodu błędnych tłumaczeń ich przedsiębiorstwa ponosiły straty. W cenie są pracownicy biegli w coraz bardziej egzotycznych językach.

Język angielski i hiszpański to za mało. Zobacz, kogo szukają firmy
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)
bELgPABN

Przedsiębiorstwa narzekają na mniejsze przychody, ponieważ pracownicy nie mogą się pochwalić zbyt dobrą znajomością języków obcych. Jak wynika z badań, oprócz angielskiego mile widziana jest także znajomość języka mandaryńskiego.

Z punktu widzenia dużych międzynarodowych korporacji, mandaryński stał się już drugim najważniejszym językiem obcym, wyprzedzając hiszpański, francuski czy rosyjski - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych pod kątem wpływów różnic kulturowych i barier językowych na wyniki przedsiębiorstw. Badania przeprowadził _ The Economist _ i oraz organizator podróży językowych _ Education First _ _ (EF). _

W badaniu wzięło udział 572 menedżerów z międzynarodowych firm różnych branż. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw wykazuje obroty rzędu 500 milionów dolarów lub więcej.

bELgPABP

Badania wykazały, że duża część respondentów zgłaszała problemy wynikające z nieznajomości języków obcych. 64 procent z nich potwierdza, że z powodu barier językowych lub braku znajomości różnic kulturowych, współpraca pomiędzy kontynentami nie przebiega bezproblemowo. Utrudnia to zaistnienie na rynkach zagranicznych. Ponad połowa menedżerów powiedziała, że z powodu błędnych tłumaczeń dochodziło do nieprawidłowości podczas zawierania kontraktów międzynarodowych, co przyczyniło się do powstawania dużych strat.

Znajomości języków obcych, ale także wiedza na temat różnic kulturowych partnera biznesowego, odgrywa istotną rolę szczególnie w handlu. Większość respondentów uważa, że poprawa umiejętności językowych pracowników działów sprzedaży może się przyczynić do wzrostu zysków i zwiększenia wydajności. W przypadku menadżerów z Brazylii i Chin przekonanych o tym było nawet dwie trzecie z nich.

Dla 86 procent chińskich menedżerów znajomość języka angielskiego jest jedną z kluczowych kwalifikacji personelu. Brak umiejętności językowych jest także największym problem. Dziewięć procent chińskich menedżerów przyznaje, że połowa ich pracowników nie zna w ogóle żadnego języka obcego.

Również niemieckie firmy poszukują coraz częściej pracowników ze znajomością chińskiego i informują jednocześnie o problemach ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników dla swoich filii w Chinach. Popyt na wykwalifikowanych pracowników jest duży, ponieważ wiele firm rozszerza swoją działalność o Chiny. Jest to tendencja, którą potwierdzają także badania przeprowadzone przez _ EF _ i _ The __ Economist _: Większość ankietowanych menadżerów stwierdziła, że w odpowiedzi na kryzys planuje rozszerzyć ekspansję zagraniczną.

bELgPABV

Dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na szkolenia. Nieco ponad połowa respondentów skarży się, że ich firmy oferują zbyt mało szkoleń językowych dla pracowników. 40 procent z nich opowiada się za międzykulturowymi szkoleniami dla swoich zespołów.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bELgPACq
KOMENTARZE
(0)