Notowania

linie lotnicze
02.11.2010 13:38

Kontrole nie poprawią bezpieczeństwa, a zwiększą koszty

Szef Ryanaira uważa, że kontrola pasażerów jest wystarczająca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Linie lotnicze i eksperci do spraw bezpieczeństwa obawiają się, że po znalezieniu bomb w przesyłkach lotniczych kontrola pasażerów na brytyjskich lotniskach może zostać zaostrzona, wzrosną koszty, a loty mimo to nie będą bezpieczniejsze.

Szef linii Ryanair, Michael O'Leary, zapewnił, że obecny system kontroli pasażerów jest wystarczający, a rząd powinien zachować zdrowy rozsądek, reagując na każdy nowy incydent wymierzony w linie lotnicze.

W podobnym duchu wypowiedział się dla telewizji Sky ekspert ds. bezpieczeństwa Chris Yates z firmy Yates Consulting, wskazując, że nowe kontrole wprowadzane jako uzupełnienie istniejących niekoniecznie się sprawdzają.

Jego zdaniem należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co się chce osiągnąć, zmuszając pasażerów do zdejmowania butów i rozpinania spodni. Wskazuje, że nowe obostrzenia mogą mieć negatywny wpływ na rynek spedycji lotniczych i przełożyć się na straty dla gospodarki. Rozwiązanie widzi w nowych technologiach i nowym podejściu do kwestii bezpieczeństwa lotów, kładącym akcent na ludzką intuicję.

Bomby w przesyłkach lotniczych. Oczy świata zwrócone na Jemen (AP, ang.):

Przewóz cargo jest lukratywnym segmentem rynku lotniczego. Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii i z tego kraju przetransportowano ok. 2,4 mln ton frachtu lotniczego, z czego dwie trzecie samolotami pasażerskimi.

Przed zaostrzeniem środków bezpieczeństwa ostrzega też Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, podkreślając, że w przeszłości zawsze współdziałało ze służbami bezpieczeństwa w identyfikowaniu i usuwaniu potencjalnych zagrożeń.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t47290.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/miliarder;ostrzega;bilety;lotnicze;beda;duzo;drozsze,217,0,701657.html) Miliarder ostrzega. Bilety lotnicze będą dużo droższe

Komitet Cobra, zajmujący się koordynowaniem działań służb bezpieczeństwa i agend rządowych w sytuacjach kryzysowych, analizował luki w systemie bezpieczeństwa spedycji lotniczej, z których powodu bomba znajdująca się w przesyłce nadanej w Jemenie dotarła na lotnisko w Nottingham.

Ujawniono też, że nadany w Jemenie pakunek zawierający materiały wybuchowe i znaleziony w Dubaju był transportowany kolejno przez dwa samoloty pasażerskie.

Eksperci wskazują, że szefowa brytyjskiego MSW Theresa May nie wykluczyła szerszego stosowania techniki zwanej profilowaniem psychologicznym, zapewniając, że _ wszystkie techniki prewencji zostaną zbadane _.

Profilowanie sprowadza się do rozpracowywania podróżnego pod kątem takich kryteriów, jak pochodzenie etniczne, miejsce z którego leci, posiadanie biletu powrotnego, osoby towarzyszące, status imigracyjny, karalność itd. Technika stosowana już teraz w Izraelu i USA opiera się zarówno na analizie komputerowej, jak i na czujności personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na lotniskach.

Osoby spełniające któreś z kryteriów ryzyka byłyby poddawane szczegółowemu przeszukaniu. Organizacje praw człowieka obawiają się, że ostre kontrole będą obowiązywać zwłaszcza wobec muzułmanów, co spowoduje, iż system zostanie uznany za przejaw rasizmu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t114971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/londyn;wydal;zakaz;zabierania;drukarek;do;samolotow,88,0,703064.html) Londyn wydał zakaz zabierania drukarek do samolotów

Dotychczas brytyjskie MSW było przeciwne stosowaniu techniki psychologicznego rozpracowywania podróżnych. Obawiano się, że poddawanie większej liczby pasażerów drobiazgowej rewizji będzie powodować opóźnienia w odprawie i większe uciążliwości dla podróżnych.

W ostatnich dniach w W. Brytanii zapowiedziano ściślejsze kontrole samolotów wiozących cargo z Somalii i zakaz wnoszenia na pokład pojemników z tonerem do drukarek (chodzi o pojemniki cięższe niż 500 g) oraz wysyłania takich pojemników drogą lotniczą, chyba że pochodzą od dostawcy uznanego przez rząd.

Tagi: linie lotnicze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, marketing i zarządzanie, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz