Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podwyżki płac
12.08.2011 06:48

Masz większą szansę na podwyżkę niż szef

Trzy czwarte firm planuje dać podwyżki w tym roku. Kto je dostanie?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ron Chapple Studios<br>/Dreamstime.com)

Trzy czwarte firm planuje podwyżki w tym roku dla swoich pracowników. Nie każdy jednak ją dostanie. Im wyższe stanowisko w firmie, tym mniejsze szanse.

Wśród członków zarządu, jedynie 60 procent może liczyć na lepszą płacę - wynika z najnowszego badania _ Raport Płacowy _ firmy Advisory Group TEST Human Resources.

Schodząc nieco niżej w hierarchii, jest już lepiej. Trzy czwarte managerów ma mieć podniesione płace zasadnicze. Najbardziej jednak mają zostać docenieni specjaliści. 80 procent firm planuje podwyżki dla osób, które zajmują stanowiska w dużej mierze samodzielne.

Chodzi tu o etaty, na których występuje przewaga pracy umysłowej nad fizyczną. Do tej grupy kwalifikują się takie stanowiska jak: przedstawiciel handlowy, kontroler finansowy, księgowy, automatyk, inżynier materiałoznawca, projektant, spedytor.

Na lepszą pensję przykładowo liczyć mogą specjaliści do spraw logistyki, finansów, HR, obsługi klienta, jakości, itp.

Do podnoszenia pensji skłania pracodawców utrzymująca się mimo wszystko dobra koniunktura w produkcji przemysłowej - jeśli nie zmienią tego ostatnie perturbacje na światowych rynkach finansowych. Również wysoka inflacja powoduje, że ze strony pracowników jest presja na podwyżki.

Wzrost cen w ostatnich miesiącach

I tu niestety kończą się dobre wieści. Jak wynika bowiem z _ Raportu Płacowego _, średni wskaźnik podwyżek wyniesie 4,1 procent. Zrekompensuje on jedynie wzrost cen. Jednak wspomniani specjaliści średnio mogą liczyć na nieco więcej, bo ich płace maja wzrosnąć o 4,8 procent. Najbardziej dotyczyć będzie to informatyków i inżynierów, na których popyt w najbliższych latach nie spadnie.

Szef NBP nie wierzy w wysokie podwyżki: [ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m75586.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;rynek;pracy;nie;napedzi;inflacji,50,0,812594.html) Belka: Rynek pracy nie napędzi inflacji
Tak długo jak wskaźnik podwyżek wyraźnie nie przegoni wskaźnika inflacji, tak długo wynagrodzenia nie będą realnie rosły. Można to nazwać inaczej: kto nie dostanie podwyżki, zbiednieje. Komu pensja wzrośnie o około 4 procent - mniej więcej w tym tempie rosną obecnie ceny - u tego będzie status quo. Dopiero wyższy wzrost zarobków spowoduje realne podniesienie poziomu życia.

Kto nie dostanie podwyżki w tym roku, może załapie się na przyszły? O wysoki wzrost łatwo nie będzie. Według _ Raportu płacowego _ plany firm są nieco ostrożniejsze od tegorocznych. Średnio podwyżki mają wynieść 3,5 procent.

Jednak prowadzone od ponad 10 lat badanie _ Raport Płacowy _ wskazuje, iż realnie przyznawane podwyżki są zazwyczaj nieco wyższe, niż jak to wynika ze wstępnych planów firm.

Skoro wielkich podwyżek nie będzie, to pozostaje liczyć, że inflacja będzie niska.

Tagi: podwyżki płac, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz