Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Możesz się obronić przed wypaleniem zawodowym

0
Podziel się:

W teorii wypalenie zawodowe bierze się z poczucia niemożliwości wywiązania się ze wszystkich swoich zobowiązań, ale to tylko teoria.

Możesz się obronić przed wypaleniem zawodowym
(Fotolia)
bELgZzNN

Syndrom wypalenia zawodowego dotyka zarówno szeregowych pracowników, jak i menadżerów wyższego szczebla. Jeśli praca zawodowa przestaje dawać nam satysfakcję, a my sami czujemy się przepracowani i niezadowoleni z wykonywanego zajęcia, może to oznaczać, że syndrom _ burnout _ dotknął również nas. Jak poradzić sobie w tej, zdawałoby się, patowej sytuacji?

Na łamach portalu Fast Company ukazał się ostatnio artykuł o tym, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Rad udzielają członkowie zarządu dobrze prosperujących start-up’ów. Warto zatem zacząć właśnie od nich.

Metody walki z wypaleniem zawodowym

Po pierwsze, należy bezustannie podtrzymywać poczucie stabilności. Robiąc coś, co się kocha, łatwo zapomnieć _ o bożym świcie _ i nie mieć czasu na tak przyziemnie rzeczy, jak bieganie czy nawet jedzenie. Rekomendacja jest zatem dosyć oczywista – nie można zatracić się w ciągłej pracy. Trzeba zawsze znajdować czas dla siebie, cokolwiek miałoby to być: medytacja, treningi, czytanie książek itp.

bELgZzNP

Kolejna osoba przywołuje dosyć oryginalny, w powyższym kontekście, sposób: należy korzystać z metod innych ludzi, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Oczywiście, takie poszerzanie horyzontów skutkować powinno nie tylko bezpośrednim czerpaniem rekomendacji w zakresie przeciwdziałania wypaleniu, lecz także bardziej ogólnych sposobów radzenia sobie ze stresem czy zachowaniem odpowiednich proporcji między życiem zawodowym i prywatnym.

Kolejna rekomendacje ma bardziej ekonomiczny charakter – należy zdawać sobie sprawę z kosztów swoich działań i zacząć wybierać. W tej teorii wypalenie zawodowe bierze się z poczucia niemożliwości wywiązania się ze wszystkich swoich zobowiązań, wykonania wszystkich zadań. Niektóre osoby czasami podejmują coraz to nowe wyzwania, gdyż każde z nich wydaje im się ciekawe, a następnie, nie mogąc się z nich wywiązać, popadają we frustrację.

Pierwszym etapem jest uświadomienie sobie, że aby wykonać daną rzecz, trzeba z czegoś innego zrezygnować. Krokiem drugim jest dokonywanie mądrych wyborów, czyli takich, których później się nie żałuje – osoba dokonująca takiego wyboru nie ma poczucia, że coś jej ucieka, gdyż po prostu świadomie z tego rezygnuje.

bELgZzNV

W podobnym tonie do pierwszej rady pojawia się kolejna: należy regularnie odpoczywać, regenerować się, restartować. Ponownie, sposoby mogą być różne: spacery, bieganie, kąpiel. Dobrym przepisem na prawdziwy odpoczynek jest na przykład wyłączanie wszystkich urządzeń na noc, choć niektórzy wyłączają je na określony czas także w ciągu dnia.

Warto również wystrzegać się zapomnienia towarzyszącego pracy _ na adrenalinie _, kiedy to człowiekowi wydaje się, że oprócz pracy do życia nie potrzebuje niczego. Podczas przypływu adrenaliny faktycznie _ moce przerobowe _ organizmu są znacznie większe niż normalnie, jednak w pewnym momencie nastąpi _ zjazd _ i przepracowany organizm potrzebował będzie znacznie więcej czasu na regenerację, niż gdybyśmy zachowywali zdrowy rozsądek także w trakcie przypływu energii.

Ostatnia osoba radzi natomiast, aby nie popadać w rutynę i w ten sposób _ wyprzedzać _ wypalenie zawodowe. Można na przykład urozmaicać sobie każdy dzień, a nawet pracować w trybie nienormowanym – każdego dnia przychodzić do biura i wychodzić z niego o innych porach. Taki tryb pracy warto także polecić pracownikom (oczywiście jedynie tym, którzy nie muszą wykonywać swoich obowiązków w określonych godzinach).

Trzy dodatkowe aspekty

Jak wynika z powyższych przykładów, każdy człowiek ma nieco inny sposób na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym. Na podstawie doświadczenia, uzupełniłbym powyższe rekomendacje o następujące:

bELgZzNW
  1. Poczuj się wolny.
  2. Zachowuj równowagę.
  3. Znajdź swój cel.

Pierwszy aspekt jest najważniejszy i zarazem najtrudniejszy, wynika bowiem z własnego podejścia do życia i pracy. Poczucie wolności jest tutaj tożsame z poczuciem panowania nad czasem i pewności przyszłości. Poczucie panowania nad czasem nie wiąże się z tym, że zawsze wszystko udaje się zrobić na czas, lecz raczej ze świadomością kosztów – jeśli czegoś nie zrobię, to w zamian zrobię coś innego i mam pełną świadomość tego, co tracę, a co zyskuję. Wtedy strata nie boli.

O AUTORZE

Paweł Szwarcbach jest członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska (w latach 2012-2014 pełnił funkcję Członka Zarządu - Koordynatora ds. Rozwoju). Obecnie doktoryzuje się z zarządzania na SGH. Od 5 lat prowadzi działalność consultingową - zajmuje się głównie optymalizacją procesów i zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach usługowych.

bELgZzNX

W każdą środę w serwisie Manager.Money.pl będzie publikować felietony z poradami dla przedsiębiorców w zakresie zarządzania procesami, ludźmi i innowacją.

Pewność przyszłości nie wynika z kolei z przekonania, że wydarzy się coś konkretnego, a raczej z przekonania, że cokolwiek się nie wydarzy, będzie dobrze – jeśli nie w jednym aspekcie, to w innym.

Druga metoda – zachowanie równowagi – to coś więcej niż regularne bieganie czy wyjazdy na wakacje, choć i to jest bardzo istotne. To modny ostatnio _ work-life balance _, który nie oznacza jednak konieczności spędzania określonej liczby godzin dziennie w pracy i w domu.

Oznacza raczej, że praca nie powinna przeszkadzać w życiu osobistym – problemy zawodowe nie powinny być przenoszone na życie osobiste, gdyż w takim przypadku żaden odpoczynek nie jest możliwy.

bELgZzNY

Podobnie jak w pierwszej rekomendacji, taki stan nie wynika z problemów i ich rangi, lecz raczej z indywidualnego podejścia i umiejętności zarządzania swoim czasem.

Ostatni aspekt pozwala uniknąć poczucia bezsensu. Robiąc dowolne, nawet najciekawsze rzeczy, zawsze popada się w rutynę (w mniejszym lub większym stopniu), a wykonywane zajęcie prędzej czy później staje się nudne.

Gdy tylko na horyzoncie pojawia się takie poczucie, warto znaleźć sobie nowe, ciekawsze zajęcie lub jakiś większy cel, którego osiągnięcie wymagać będzie po prostu chwilowego kontynuowania pewnych rutynowych czynności.

Czytaj więcej w Money.pl

bELgZzOq
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)