Notowania

inwestycje w polsce
05.12.2012 06:30

PKN Orlen zainwestuje ponad miliard złotych. Właśnie podpisali kontrakt

Jacek Krawiec, prezes Orlenu przekonuje, że niedługo jego firma będzie miała czterokrotnie większą moc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen/mat.pras.)
na zdj. Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

PKN Orlen podpisał kontrakt z konsorcjum General Electric International i SNC Lavalin Polska. Dotyczy on wykonania w formule _ pod klucz _ bloku gazowo-parowego we Włocławku - poinformował koncern.

Jednocześnie Orlen zawarł z General Electric International dwunastoletnią umowę na serwis głównych urządzeń bloku. Wartość kontraktów wyniesie odpowiednio 1,1 mld zł netto oraz ok. 200 mln zł. Koszty całego projektu szacowane są na prawie 1,4 mld zł.

Moc nowego bloku to 463 MWe. Będzie on wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby m.in. grupy Anwil i PKN Orlen. Około połowa wytwarzanej we Włocławku energii będzie trafiała na rynek.

Przewidywany termin oddania bloku do eksploatacji to grudzień 2015 roku. Anwil jest spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów._ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m96547.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pkn;orlen;na;litwie;zaklada;biznes;ochroniarski,213,0,1069269.html) *PKN Orlen wchodzi w nowy interes. * Branża nie boi się tej konkurencji. Ma rację? Podpisanie kontraktów oznacza start realizacji prorozwojowych planów inwestycyjnych w aktywa energetyczne, jakie zapisaliśmy w nowej strategii PKN Orlen na lata 2013-2017. Strategia przewiduje ponadczterokrotne zwiększenie, w ciągu najbliższych pięciu lat, posiadanych mocy wytwórczych w zakresie energii, w oparciu o technologie gazowe i produkcję w formule kogeneracji energetyczno - cieplnej _ - poinformował Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

Jak dodał realizacja zaplanowanych projektów w tym segmencie przyniesie stabilny strumień zysków już w 2017 roku.

Tyle w ciągu pół roku zyskał PKN Orlen na GPW:

Wykres Money.pl

Budowa bloku energetycznego we Włocławku jest kluczowym projektem związanym z realizacją strategii energetycznej PKN Orlen. Jak podkreślił płocki koncern w komunikacie, inwestycja ta pozwoli spółce _ na wejście na rynek energii elektrycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostaw energii elektrycznej i cieplnej dla Anwilu na optymalnym poziomie kosztowym _.

Według PKN Orlen w analizie opłacalności przedsięwzięcia przyjęto _ konserwatywne założenia sektorowe dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej oraz uprawnień do emisji CO2 _. _ Projekt uwzględnia specyfikę rynku polskiego, odmiennego od rynków krajów rozwiniętych ze względu na stosowany w polskiej energetyce mix paliwowy oraz spodziewany w przyszłości deficyt mocy w systemie elektroenergetycznym _ - podał płocki koncern.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m254424.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zima;zabraknie;w;polsce;gazu;pgnig;ujawnia,156,0,1208476.html) *Zimą zabraknie w Polsce gazu? * Eksperci oceniają, jak Polska jest przygotowana do wojny gazowej Kijowa z Moskwą i do mroźnej zimy. Ważna deklaracja ministra skarbu. Zaznaczył, że dla lokalizacji inwestycji we Włocławku sprzyjająca jest bliskość sieci Gaz-System, rurociągu jamalskiego (do 2,5 km) oraz położenie w sieci elektroenergetycznej PSE Operator. _ _

_ Korzystna lokalizacja, w szczególności bliskość zakładów Anwil, pozwoliła ukierunkować elektrownię na pracę w kogeneracji - jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej - przy wysokiej sprawności, a tym samym umożliwiła zoptymalizowanie nakładów inwestycyjnych _ - czytamy.

PKN Orlen, przedstawiając w ubiegłym tygodniu nową strategię, podał, iż w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę. Jak poinformował wówczas koncern, w oparciu o prognozy wzrostu popytu na energię elektryczną w Polsce, przy równoczesnym spadku mocy wytwórczych w kraju, a także ze względu na dobrą pozycję do rozbudowy aktywów energetycznych, spółka ta przewiduje znaczące inwestycje w tej dziedzinie do 2017 r. Moc wytwórcza zainstalowana w PKN Orlen ma wzrosnąć do tego czasu z 345 MWe do 1400 MWe.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
To Holendrzy zarobili na Euro 2012 Dorrie Eilers, współwłaścicielka firmy opowiada, że na początku firma zarabiała na wypożyczaniu starego namiotu.
Znaleźli sposób na drogie paliwo. Oto on Markus Barnikel zdradza kulisy umowy z Daimlerem.
Zarabiają miliardy, a nie chcą płacić podatków Międzynarodowe korporacje zostały skrytykowane przez komisję finansów Izby Gmin za _ niemoralne _ zachowania.
Tagi: inwestycje w polsce, pkn olren, kgn, pkn, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, zarządzanie, z rynku, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz