Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po czym poznać dobrego project managera?

0
Podziel się:

Łatwo nazwać się project managerem, trudniej jednak poznać, kto nim naprawdę jest. Osobę na tym stanowisku możemy obecnie znaleźć w co drugiej firmie.

Po czym poznać dobrego project managera?
(Squaredpixels/iStockphoto)
bEKVpyFx

W coraz bardziej dynamicznym otoczeniu, niemal każdy biznes zaczyna opierać się na projektach odpowiadających aktualnej sytuacji rynkowej i potrzebom organizacji. Powtarzalne procesy tracą na znaczeniu. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na project managerów, czyli ludzi, którzy są w stanie spowodować, że projekt zakończy się sukcesem.

Łatwo nazwać się project managerem, trudniej jednak poznać, kto nim naprawdę jest. Osobę na tym stanowisku możemy obecnie znaleźć w co drugiej firmie. Jednak nie oznacza to, że każda z nich wykonuje swoje obowiązki w najlepszy możliwy sposób. Może się nawet okazać, że wiedza teoretyczna całkowicie rozmija się z praktyką. Jakie cechy powinien zatem posiadać dobry PM?

Połączenie merytoryki i metodologii

Po pierwsze, dobry project manager (PM) musi znać się zarówno na swojej _ działce _, jak i na zarządzaniu. Oczywistym jest, że musi on posiadać dogłębną wiedzę dziedzinową, w tym przede wszystkich obejmującą najnowsze trendy w branży. To jednak nie wszystko – musi również znać się na marketingu, efektywnej współpracy z interesariuszami, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, budżetowaniu i planowani. Co więcej, musi być dobrym coachem i mentorem. To trochę tak jak z dziennikarzami – żeby być dobrym dziennikarzem, należy przede wszystkim posiadać dużą wiedzę w danej dziedzinie, ponieważ nie wystarczą same studia. Podobnie same tylko umiejętności z zakresu zarządzania i marketingu nie czynią z danej osoby dobrego project managera. Niekoniecznie musi on mieć dodatkowe kierunkowe wykształcenie, ale z pewnością praktykę.

bEKVpyFz

Dobry PM powinien także być gotowy na stałe pogłębianie swojej wiedzy – zarówno tej dziedzinowej, jak i z zakresu zarządzania projektami.

Autorytarny demokrata ze znajomością technik manipulacji

Dobry project manager musi zadbać o to, aby zadowoleni byli wszyscy interesariusze(a przynajmniej większość z nich). Zadanie to jest niezwykle trudne, gdyż są to pracownicy organizacji zaangażowani w projekt, zewnętrzni członkowie zespołu projektowego, zarząd, inwestorzy etc. Spełnienie oczekiwań tych wszystkich osób nie jest łatwe, a należy przy tym pamiętać, że project manager musi umieć postawić na swoim. Czasami bowiem dla dobra projektu trzeba podjąć decyzję, która nie wywoła entuzjazmu u nastawionych na natychmiastowy efekt decydentów. Najlepiej sprawić zatem, aby pomyśleli, że sami wpadli na dany pomysł.

Balans pomiędzy podejściem demokratycznym a stawianiem na swoim zależy ściśle od charakteru projektu, a w szczególności od stopnia, w jakim projekt zmienia status quo. Nie da się bowiem zrobić rewolucji w demokratyczny sposób, gdyż rewolucja z samej swojej definicji uderza w duża grupą interesariuszy.

bEKVpyFF
Poczucie sprawczości i odpowiedzialność

O AUTORZE

bEKVpyFG

Dobry project manager nie tylko potrafi spowodować, że rzeczy się dzieją, ale także ma pełną świadomość, że to powoduje. Nie mówi _ Udało się _, tylko _ Zrobiliśmy _, zależnie od stanu faktycznego przypisując zasługi całej grupie lub poszczególnym jej członkom. Z drugiej strony jednak, nie mówi _ Nie udało _, tylko _ Nie daliśmy rady _, _ Popełniliśmy błąd _. Nie boi się przy tym wskazać osoby odpowiedzialnej za porażkę, nawet jeśli tą osobą jest on sam.

Łączenie przeszłości z przyszłością

Skuteczny project manager potrafi patrzeć w przeszłość, żeby przewidzieć przyszłość. Na podstawie doświadczeń i wnioskowania potrafi dostrzec ryzyko na tyle wcześnie, aby skutecznie zminimalizować ewentualną porażkę. Musi być przy tym na tyle odważny, aby na czas komunikować takie sytuacje. Lepiej bowiem, jeśli interesariusze są przygotowani na niebezpieczeństwo, niż gdy spada ono na nich jak grom z jasnego nieba.

Znajomość zasady 80/20, szczególnie przy planowaniu

Choć jakość w biznesie jest bardzo istotna, rzadko kiedy potrzebna jest doskonałość. Powszechnie znana zasada mówi bowiem, że 20% nakładów odpowiada za 80% efektów. Zasada ta jest szczególnie ważna przy planowaniu. Plan musi być dobry i całkowicie wystarczy, aby taki był, gdyż nawet najdoskonalszy plan nie przewidzi wszystkich możliwych scenariuszy. Ważniejsze zatem od przygotowania pozornie idealnej strategii jest szybkie przejście do działania, szczególnie w dynamiczniej rzeczywistości. Najważniejsza w tym aspekcie jest umiejętność adaptacji project managera. Osoba pełniąca tę rolę musi stale monitorować zmieniające się otoczenie i dopasować do niej swój wcześniej ułożony plan. Sztywne jego przestrzeganie z oczami zamkniętymi na rzeczywistość jest najprostszą drogą do porażki.

bEKVpyFH

Docenianie pracowników

Efektywny project manager zna swoje zasoby i nie boi się z nich korzystać. Zasada ta jest szczególnie istotna w kontekście zasobów ludzkich. Nikt bowiem nie zna się na wszystkim, a zespoły projektowe należy tworzyć właśnie w taki sposób, aby każdy był dobry w innej dziedzinie. Naturalną konsekwencją takiego toku myślenia jest to, że w każdym zespole będą osoby lepsze w pewnych obszarach od project managera. Cała sztuka polega właśnie na tym, aby PM miał tego świadomość i umiał korzystać z wiedzy, doświadczenia i kompetencji tych osób. Jest to wręcz jego rolą. Lęk przed przyznaniem się do tego, że ktoś zna się na czymś lepiej od nas jest kolejnym prostym sposobem na _ położenie projektu _.

Dostępny, ale trzymający umiar w angażowaniu się

Nieobecny project manager to zły project manager. Osoba na tym stanowisku musi być dostępna dla członków zespołu, najlepiej wielokanałowo. Spełnienie tego wymagania z pewnością pochłonie sporo czasu PMa, ale zespół nigdy nie może mieć poczucia, że osoba koordynująca ich prace _ odkleja się _ od projektu. Jest tutaj jednak pewna pułapka – bycie dostępnym nie oznacza angażowania się w każde działanie zespołu. PM nie powinien przesadnie kontrolować każdej osoby w zespole po pierwsze dlatego, że jest to po prostu niewykonalne, a po drugie dlatego, że bardzo szybko wzbudzi poczucie braku zaufania i irytacji.

bEKVpyFI

Make it fun

Na koniec warto zadbać o to, aby praca przy projekcie była po prostu przyjemna. W opcji maksimum niech będzie to rodzaj zabawy, czy bardziej nowocześnie – gry. PM musi dbać o atmosferę, ale pamiętajmy o tym, że nie oznacza to _ obowiązkowych _ wyjść całym zespołem w każdy piątek po pracy. Wystarczy zadbać o odpowiednie motywowanie zespołu, nagradzanie – niekoniecznie materialne – i dobrą atmosferę pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKVpyGa
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)