Notowania

praca
22.06.2012 08:35

Premia anty-pieluchowa ma zachęcić mamy do powrotu do pracy

Pracownicy z małymi dziećmi dostają dodatkowo 100 euro na opłatę opiekunek. Ma to umożliwić matkom szybszy powrót do zawodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DomenicoGelermo/iStockphoto)

W Siemensie premia _ anty-pieluchowa _ jest prawdziwym hitem. Koncern technologiczny płaci miesięcznie 100 euro dodatkowo, jeśli matki wysyłają swoje dzieci do przedszkola lub żłobka i wracają szybciej do pracy.

Za dzieci do 14 miesiąca Siemens wypłaca nawet 500 euro miesięcznie. Premie obowiązują do czasu przyjęcia dziecka do szkoły. Pomysł ten cieszy się uznaniem wśród pracowników. Podobnie jak miejsca w przedszkolach, które firma oferuje we własnych placówkach albo w kooperacji z lokalnymi instytucjami.

Do 2015 r. Siemens zamierza zwiększyć liczbę miejsc w swoich placówkach przedszkolnych z obecnych 800 do 2 tysięcy. Jednak już w pierwszym roku działalności zakładowych przedszkoli wpłynęło ponad 6 tysięcy podań, dlatego Siemens wprowadził dodatkowe dopłaty na opiekę nad dzieckiem poza własnymi placówkami.

Siemens odgrywa ze swoją ofertą pionierską rolę. W Niemczech politykę przyjazną rodzinom prowadzi już wiele koncernów notowanych na giełdzie, jednak dopłaty za zewnętrzną opiekę nad dziećmi są nadal mało rozpowszechnione. Aby pogodzić życie zawodowe i rodzinne przedsiębiorstwa stawiają raczej na firmowe przedszkola i żłobki.

Także BASF stara się dbać o pracowników i chce unikać długich przerw zawodowych związanych z opieką nad dziećmi. W Ludwigshafen koncern chemiczny oferuje 70 miejsc przedszkolnych dla dzieci do trzech lat. W 2015 r. liczba miejsc wzrośnie do 250.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m219951.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/grecki;przedsiebiorca;dla;money;pl;kryzys;czy;nie;trzeba;produkowac,114,0,1106802.html) *Grecki przedsiębiorca dla Money.pl: Kryzys czy nie, trzeba produkować * Przełamał monopol koncernu Heineken na produkcję piwa w Grecji i przeforsował zmianę prawa. Demetri Politopoulos zdradza sposób na wyprowadzenie kraju z recesji. Niedawno przy siedzibie firmy BASF w Ludwigshafen rozpoczęła się budowa nowego centrum Work-Life-Management. W trzech budowanych obiektach powstanie zakładowy żłobek LuKids, centrum zdrowia, fitness, klinika fizjoterapii oraz biura doradztwa społecznego i zdrowotnego firmy BASF: _ Aby rekrutować najlepszych pracowników, firma musi dzisiaj oferować doskonałe warunki do pracy _, mówi członek zarządu Margaret Suckale.

Oznacza to, że muszą zostać spełnione odpowiednie warunki ramowe, aby można było lepiej powiązać prywatne i zawodowe wymagania pracowników. Także w przypadkach awaryjnych, kiedy pracownicy mogą przyprowadzać swoje dzieci licząc na _ opiekę ad hoc _. Tylko w tym celu firma oferuje codziennie 10 miejsc przedszkolnych w godzinach od 7 rano do 18-tej.

Taką awaryjną opiekę oferuje również Lufthansa. We Frankfurcie, Hamburgu i Kolonii pracownicy linii lotniczych mają do dyspozycji żłobki. Ponadto przewoźnik współpracuje również z firmą zewnętrzną, która wspiera pracowników Lufthansy przy organizowaniu opieki nad dziećmi.

Lufthansa nie oferuje dopłat za zewnętrzną opiekę nad dziećmi. Podobnie Vodafone. Firma telekomunikacyjna stawia również na własne zakładowe ośrodki. Matki pracujące w Vodafone mogą oddać swoje dzieci do lat trzech pod opiekę zakładowych placówek w ośmiu filiach firmy w Niemczech. Także Deutsche Bank oferuje swoim pracownikom miejsca w przedszkolach i żłobkach, które są otwarte bardzo długo a opieka obejmuje już ośmiotygodniowe dzieci.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m220018.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/prezes;grupy;muszkieterzy;nie;boimi;sie;galerii;handlowych,221,0,1105373.html) *Kiełbasa i chleb to ich sposób na sukces * Marek Feruga twierdzi, że nadeszły złote czasy dla supermarketów i będzie ich coraz więcej. W polityce prorodzinnej podobną drogą podąża Daimler – koncern nie oferuje dopłat za opiekę nad dziećmi poza firmą, ale producent samochodów oferuje za to ponad 450 miejsc dla dzieci w swoich 11 filiach w Niemczech. Tak zwane _ żłobki-gwiazdki _ proponują opiekę całodniową lub kilkugodzinną, opłaty są uzależnione od zarobków rodziców. Oferta ma przede wszystkim ułatwić powrót do zawodu.

Przedszkola zakładowe lub te prowadzone w kooperacji z placówkami komunalnymi są obecnie najpopularniejszym model, który ma zniechęcać matki do długich przerw w karierze. Henkel, przy udziale gminy, buduje obecnie w Düsseldorfie trzecie centrum opieki nad dziećmi, które zostanie otwarte wiosną 2013 roku.

Liczba oferowanych przez firmę miejsc przedszkolnych wzrośnie z obecnie 160 do łącznie 240. Airbus rozbudowuje swoją ofertę w Hamburgu i Bremie o łącznie 170 miejsc przedszkolnych. Dla dzieci pracowników w Hamburgu zostanie utworzonych dodatkoweych150 miejsc, w Bremie 20 miejsc.

Jak widać na powyższych przykładach dopłaty do opieki nad dziećmi oferuje jedynie Siemens. Przy czym dopłaty są atrakcyjne dla obu stron. Firmy mogą przekazywać na opiekę nieopodatkowane kwoty dowolnej wysokości, jeśli ich pracownicy oddają swoje dzieci do lat sześciu po opiekę przedszkoli pozazakładowych.

Tymczasem we Francji i Belgii model zakładowych przedszkoli i placówek opieki nad dziećmi funkcjonuje już od lat. Ale także samo państwo oferuje więcej zachęt, takich jak dopłaty do niań. Nic dziwnego, że odsetek matek pracujących w pełnym wymiarze czasu jest we Francji znacznie wyższy niż w innych krajach.

Czytaj więcej w Money.pl
"Te kraje powinny wyleciec z Eurolandu" _ Na gruzach starej Europy wyłoni się bardzo elitarny klub. _
"Dali stery pilotowi, który nie potrafił latać" _ Produkty Esprit zalegały na półkach jak ołów. _
Zarabia 7,7 mln euro rocznie. Rady daje w szatni _ Jestem trenerem zakładowego zespołu i stoję pośrodku boiska. _
Tagi: praca, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, z rynku, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz