Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz, czego się spodziewać

0
Podziel się:

O to mogą zapytać cię rekrutujący.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz, czego się spodziewać
(imago stock&people/EASTNEWS)

Plany na przyszłość, mocne i słabe strony, znajomość firmy i oczekiwania finansowe to tematy, które dominują w trakcie większości rozmów kwalifikacyjnych. Czego jeszcze spodziewać się, gdy zostaniemy zaproszeni na spotkanie w sprawie pracy?

Choć przebieg rozmowy zależy od profilu działalności firmy, jej kultury organizacyjnej, czy typu stanowiska, to jest kilka pytań, które z dużą dozą prawdopodobieństwa usłyszy każdy.

Pytania osobiste

W trakcie rozmowy przedstawiciel firmy chce się jak najwięcej dowiedzieć o kandydacie. Nic zatem dziwnego, że zada najwięcej pytań dotyczących właśnie jego zalet, słabości i cech charakteru.

_ Opowiedz coś o sobie _

Pytanie, które najczęściej otwiera rozmowę o pracę. Nie należy tu jednak rozwodzić się na temat osiągnięć w życiu prywatnym, prowadzić rozmów o dzieciach czy zainteresowaniach. Pracodawcę interesuje doświadczenie zawodowe kandydata, jego wykształcenie i umiejętności. Opowieści o swojej miłości do psów lepiej zatem zachować na inną okazję.

_ Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? _

Przy takim pytaniu równie ważna co odpowiedź, jest szybkość reakcji. Jeśli kandydat długo będzie się zastanawiał, sprawi wrażenie nieprzygotowanego. Należy zatem opowiedzieć o swoich mocnych stronach, umiejętnościach i dotychczasowym doświadczeniu, jeśli okaże się ono szczególnie przydatne na nowym stanowisku.

_ Jakie są twoje słabe strony? _

Szczerość to ważna cecha, jednak nie należy jej nadmiernie wykorzystywać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego zamiast, na przykład, mówić o swoim lenistwie, spóźnialstwie czy konfliktowości, lepiej skupić się nad mniej "inwazyjnymi" wadami. Najlepiej, jeśli uda się je przekuć na zalety (przykładowo: _ jestem przesadnym perfekcjonistą _).

_ Gdzie widzisz siebie za 5 lat? _

Z jednej strony nie można odpowiadać zbyt ogólnikowo, skupiając się na „rozwoju osobistym” i „spełnieniu zawodowym”, tylko podać konkretny cel (na przykład stanowisko, na które chcemy awansować). Z drugiej, trzeba też uważać, by nie postawić go zbyt ambitnie, bo może to wzbudzić u pracodawcy poczucie, że chcesz mu zagrozić.

Pytania o firmę

Przygotowanie do rozmowy o pracę powinno obejmować zdobycie wiedzy na temat firmy. Dlatego dobrze jest poznać jej historię, profil działalności, zasięg działania czy pozycję w branży.

_ Co wiesz o naszej firmie? _

Brak odpowiedzi na tak zadane pytanie bardzo często dyskwalifikuje kandydata. Pracodawca bowiem od razu uzna, że człowiekowi, który przychodzi na rozmowę o pracę do firmy i nie zna podstawowych informacji o niej, raczej nie zależy na zdobyciu tej posady.

_ Dlaczego akurat nasza firma? _

Bardzo podobne do poprzedniego pytanie, jednak w odpowiedzi należy również zawrzeć argumenty w swoim wykształceniu, które potwierdzałyby, że kandydat jest odpowiedni dla przedsiębiorstwa. Odpowiedź „bo słyszałem, że dobrze się tu zarabia” nie jest najbardziej odpowiednią.

_ Czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy? Czemu z niej odszedłeś? _

Jeśli chodzi o zakres obowiązków, to dobrze uwypuklić te, które okażą się przydatne w pracy, o którą stara się kandydat. Lepiej jednak w tej kwestii nie kłamać, bo ten fakt będzie dość łatwy do zweryfikowania. Za przyczynę odejścia z pracy nigdy nie można podać konfliktu z szefem, nie powinno się również krytykować poprzedniej firmy. Lepiej skupić się na przykład na poszukiwaniu nowych wyzwań.

_ Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych? _

Pracodawca musi wiedzieć, czy ma dużą konkurencję. Nie ma podstaw, żeby zatajać ten fakt, bo uczestnictwo w kilku rekrutacjach nie jest zakazane. Nie wykorzystuj tego jednak jako kartę przetargową (np. _ jak mi odpowiednio nie zapłacicie, to pójdę gdzieś indziej _) ani po to, żeby przypodobać się pracodawcy (np. _ tamte firmy nie mają do tej porównania _).

Oczekiwania kandydata

Rekrutujący będzie również chciał poznać oczekiwania kandydata. W tym celu zada jedno z najtrudniejszych pytań w trakcie rozmowy.

_ Ile chciałbyś zarabiać? _

Najlepszą odpowiedzią będzie przytoczenie kwoty z poprzedniej pracy (uwzględniając niewielką podwyżkę) i umotywowanie tego na przykład swoim zakresem obowiązków. Żeby nie „odstraszyć” pracodawcy, można również dodać do tego możliwość negocjacji (dlatego lepiej zaproponować więcej, żeby było z czego „zejść”, jednak bez przesady).

_ Czy masz jakieś pytania? _

Na zakończenie rekrutujący oczekuje, że kandydat będzie chciał zadać kilka pytań dotyczących firmy lub stanowiska. Lepiej, choćby dla zasady, zadać kilka pytań, żeby udowodnić pracodawcy swoje zaangażowanie. Można zapytać o to, czy ktoś wcześniej pracował na tym stanowisku i dlaczego już nie pracuje lub o typowy dzień pracy w przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwrot VAT-u. Bez tego go nie dostaniesz Zobacz, kiedy możesz otrzymać zwrot VAT-u dwa razy szybciej niż zwykle.
Dwa tygodnie urlopu więcej dla mężczyzn Zobacz, co musi się wydarzyć, żebyś mógł dłużej odpoczywać od pracy.
Nawet 2400 zł miesięcznie od państwa. Za co? Ci przedsiębiorcy mogą oszczędzić na sześć sposobów.
giełda
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)