Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
24.11.2010 06:48

Rozmowy kwalifikacyjne: kreatywność nie wystarczy

Szukaj tych, którzy umieją pracować w zespole. Na rozmowie kwalifikacyjnej pytaj o konkrety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MarcusPhoto1/iStockphoto)

Na rozmowie kwalifikacyjnej pytaj o konkrety. Nie ufaj certyfikatom i znajomość języków obcych sprawdzaj osobiście. Pamiętaj, że nowy pracownik stanie się częścią większego zespołu. Nie pasują do niego osoby konfliktowe i te zawsze przekonane o swojej racji.

Bluzka w panterkę dyskwalifikuje

Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną poproś kandydata, żeby przyniósł świadectwa z dotychczasowych miejsc pracy, referencje, zaświadczenia ze szkoleń itp. To praktycznie jedyny sposób na sprawdzenie, czy CV jest prawdziwe_ . A oszustwa, wbrew pozorom, wcale nie są rzadkością. _

_ - Czasem zdarzają się takie przypadki, że kandydat wymienia w CV jakiś kierunek studiów, a potem okazuje się, że owszem studiował go, ale nie ukończył _ – mówi Kamila Klich z Bigram S.A. Personel Consulting. Rzeczywiste obowiązki kandydata na danym stanowisku też nie zawsze pokrywają się z tym, co widnieje w CV. Dlatego bez analizy dokumentów rozmowa kwalifikacyjna nie wniesie zbyt wiele wiarygodnych informacji. Dużo powie nam natomiast strój kandydata.

- _ Stosowny wygląd jest bardzo ważny. Duże dekolty, króciutkie spódnice, niechlujne koszule i bluzeczki w panterkę powinny od razu dyskwalifikować _ - mówi Paweł Bąkiewicz z firmy PBA Doradztwo Personalne.

I to niezależnie od stanowiska, które chcemy obsadzić. Nieważne, czy pracownik będzie miał kontakt z klientem, czy nie: rozmowa kwalifikacyjna to ważne wydarzenie z punktu widzenia firmy, więc mamy prawo wymagać, żeby kandydat to uszanował.

Zespół nie polubi nerwusa

Podczas rozmowy musimy starać się rozpoznać osoby konfliktowe oraz takie, które są przekonane, że zawsze mają rację i za wszelką cenę bronią swojego zdania. Na szczęście łatwo je zdemaskować.

Zapytajmy kandydatów o relacje z poprzednimi szefami albo o to, czy uważają, że zostali sprawiedliwie ocenieni na poprzednich rozmowach kwalifikacyjnych. Dla osób konfliktowych to wielka pokusa do wyłożenia swoich racji i rzadko są w stanie się powstrzymać. Czyni je to trudnymi we współpracy, tymczasem zdolność do nawiązywania relacji z innymi jest bardzo ważna._ _

_ - Musimy dobierać pracowników tak, żeby umieli się zgrać z dotychczasową załogą - mówi Paweł Bąkiewicz. - Co z tego, że ktoś będzie świetnie wykształcony i doświadczony, skoro swoim stosunkiem do współpracowników rozbije nam zespół? – _ pyta specjalista.

Są też inne sposoby na wykrycie nerwowych i mało opanowanych pracowników._ -Spróbujmy się z kandydatem nie zgodzić – proponuje Bąkiewicz. Nie ważne, jaki jest temat i czy mamy rację, czy nie. Stanowczo upierajmy się przy swoim i obserwujmy reakcję kandydata. Oczywiście, większość po chwili ulegnie i przychyli się do naszej opinii, jaka by ona nie była. Ale ważne jest, JAK kandydat to zrobi: czy będzie negocjował, czy wykaże się asertywnością, czy może będzie uległy i bierny albo gorzej: obrażony i wściekły _ – dodaje ekspert z PBA Doradztwo Personalne.

Certyfikaty kłamią

Znajomość języków obcych warto sprawdzić od razu na rozmowie. Lepiej nie polegać na certyfikatach. Nieraz jest tak, że osoba chwali się biegłą znajomością języka, a w rzeczywistości zdobyła certyfikat wiele lat temu i nie miała już później okazji do ćwiczeń.

Pytając o plany na przyszłość, bacznie przysłuchujmy się odpowiedziom kandydatów. Jeśli ktoś wspomni o zakładaniu rodziny albo otwieraniu własnej firmy, bądźmy ostrożni. Być może praca u nas jest tylko przystankiem przed założeniem konkurencyjnej działalności.

Warto też dopytać o powody zmiany miejsca pracy. Mogą okazać się zupełnie naturalne: kandydat gdzieś wyjechał, podjął naukę, przeprowadził się itp. Mógł też zostać zwolniony, a to już trochę zmienia sytuację. Stawianie takich pytań jest ważne z jeszcze jednego powodu: - _ Dają nam obraz tego, jakie kandydat ma potrzeby i motywacje, czego poszukuje w nowym miejscu pracy _ – mówi Kamila Klich.

Tu przydaje się wcześniejsza analiza CV i dokumentów przyniesionych przez kandydata. - _ Jeśli kandydat zmieniał miejsca pracy w okresach dwu- trzyletnich, to nie jest to bardzo niepokojące. Ale jeśli w każdym kolejnym miejscu pracował po dwa, trzy miesiące, to można zacząć się zastanawiać, dlaczego nigdzie nie zagrzał miejsca na dłużej. Na rozmowie kwalifikacyjnej warto być wtedy nieco bardziej dociekliwym _– dodaje specjalistka.

Liczą się konkrety

Tak zwanych kompetencji miękkich, czyli określeń z listów motywacyjnych typu: odpowiedzialny, kreatywny itd., nie da się w pełni zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. - _ Pytajmy o konkrety _ – radzi Kamila Klich. - _ Niech kandydat opowie o konkretnych, interesujących nas sytuacjach: jakie ma doświadczenia, jak się zachował w jakiejś trudnej sytuacji, czy mógł inaczej, czy ma jakiekolwiek refleksje - _wylicza ekspertka.

Wiadomo, że błędy popełnia każdy. Ale nie każdy się na tych błędach uczy: kandydat przeświadczony o tym, że zawsze podejmował trafne decyzje i działania, może nie być osobą skłonną do autorefleksji.

Tak samo będzie ze sprawdzaniem kreatywności. Zapytajmy kandydata o to, dlaczego uważa, że jest kreatywny i jak może to uzasadnić. - _ Pytajmy o konkretne projekty, za które kandydat był odpowiedzialny oraz o rolę, jaką odegrał w danym zadaniu – _tłumaczy Kamila Klich.

Odpowiedź na takie pytania powie nam o potencjalnym pracowniku znacznie więcej, niż najlepszy list motywacyjny. Wrażenia wyniesione z rozmowy kwalifikacyjnej możemy zweryfikować kontaktując się z poprzednim przełożonym kandydata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/chwalipiety;i;skoczkowie;czyli;jak;sie;nie;dac;nabrac;na;cv,181,0,711861.html) Chwalipięty i skoczkowie, czyli jak się nie dać nabrać na CV Planowana ciąża, podeszły wiek, krótkie okresy zatrudnienia - co jeszcze ukrywają kandydaci?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t12075.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/psychologia_biznesu/artykul/jak;zbudowac;zgode;w;zespole,200,0,379336.html) Jak zbudować zgodę w zespole? Mediacja jest wciąż niedoceniona przez managerów. Dowiedz się więcej, co decyduje o jej skuteczności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t24106.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/psychologia_biznesu/artykul/poznaj;11;prawd;o;zarzadzaniu;kreatywnoscia,15,0,368911.html) Poznaj 11 prawd o zarządzaniu kreatywnością Łatwo można wyzwolić w zespole twórcze myślenie. Wystarczy zastosować kilka zasad.
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz