Notowania

starbucks
08.06.2009 14:20

Starbucks nie odda napiwków - 100 mln dol. w kieszeni

Tak orzekł sąd. Szeregowi pracownicy rozżaleni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Sieć kawiarni Starbucks zaoszczędziła pieniądze na ogromnym odszkodowaniu. Do sądu pozwali ją szeregowi pracownicy parzący i podający kawę - tzw. bariści. Nie zgadzali się oni z panującą w firmie zasadą, że muszą dzielić się napiwkami z szefami zmiany - pisze BBC. *

Szefowie Starbucksa są zadowoleni. Koncern zaoszczędził aż 100 mln dolarów, które musiałby wydać na odszkodowania dla szeregowych pracowników. Tyle bowiem pieniędzy kazał im wypłacić sąd poprzedniej instancji. pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł bowiem w zeszłym roku. Teraz rozstrzygano apelację firmy - na jej korzyść.

Według BBC, sprawa toczyła się o kontrowersyjną zasadę panującą w sieci kawiarni Starbucks. Otóż szeregowi pracownicy, parzący i podający kawę, muszą dzielić się swoimi napiwkami z kierownikami zmiany. Bariści, bo tak są oni zwyczajowo nazywani, uważają, że firma w ten sposób oszczędza na kierowniczych płacach - oczywiście ich kosztem.

Koncern argumentował przed sądem, że kierownicy zmian przez 95 proc. swojego czasu wykonują obowiązki szeregowych pracowników, dlatego należy im się udział w napiwkach. Sąd stwierdził, że to prawda i orzekł na korzyść koncernu.

ZOBACZ, JAK STARBUCKS WYKORZYSTUJE W REKLAMIE SWOICH BARISTÓW (ANG.):

Sprawa toczy się od 2004 roku, kiedy to zasadzie koncernu sprzeciwił się pierwszy pracownik.

Tagi: starbucks, napiwki, kierownicy, sąd, wyrok, 100, mln, dolarów, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, zarządzanie, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz