Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Szef Apple rezygnuje z 75 mln dolarów dywidendy

0
Podziel się:

Za zagorzałego przeciwnika wypłacania dywidend uchodził także twórca Apple, Steve Jobs.

Szef Apple rezygnuje z 75 mln dolarów dywidendy
(PAP/EPA)
bELgAFJx

Prezes Apple wyznacza nowy kierunek i rezygnuje z 75 mln dolarów, jakie przysługiwałyby mu w ciągu najbliższych lat. W komunikacie giełdowym koncern Apple poinformował, że zgodnie z wolą Cooka kwota ta nie zostanie mu wypłacona.

Apple, producent cieszących się dużym powodzeniem urządzeń mobilnych takich jak iPhone i iPad, zacznie wypłacać dywidendę w czwartym kwartale rozliczeniowym, czyli w przypadku koncernu będzie to początek lipca. Dywidenda wyniesie 2,65 dolarów na akcję. Zgodnie z postanowieniami kadry zarządzającej, z prawa do dywidendy skorzystają także pracownicy Apple, którzy część swojego wynagrodzenia otrzymywali w akcjach firmy - tzw. warunkowych jednostkach udziałowych.

Roszczenia z tego tytułu mogą być realizowanie dopiero po upływie określonego czasu i są obwarowane pewnymi warunkami, jak np. osiągnięcie celów osobistych i firmy. Zazwyczaj są one realizowane w drodze emisji akcji lub jako płatność gotówką.

bELgAFJz

Wypłaty dywidendy za akcje, których się jeszcze nie posiada, są raczej wyjątkiem. Dlatego też Cook poprosił swojego pracodawcę o wyłączenie go z programu wypłaty dywidendy. Rezygnację z przysługujących mu pieniędzy szef Apple deklarował już w marcu, kiedy koncern poinformował o planach wypłaty dywidendy. Za zagorzałego przeciwnika wypłacania dywidend uchodził także twórca firmy, Steve Jobs.

Kiedy w ubiegłym roku Cook obejmował stanowisko prezesa Apple, otrzymał transzę miliona warunkowych jednostek udziałowych koncernu, których wartość według aktualnego kursu to 565 mln dolarów. Połowę ze swoich udziałów Cook będzie mógł sprzedać dopiero w 2016 roku, pozostałą część dopiero w 2021 roku. Cook posiada w sumie 1,125 mln jednostek udziałowych Apple, których łączna wartość wynosi obecnie 636 mln dolarów.

Przed objęciem stanowiska szefa koncernu Tim Cook odpowiadał w Apple za działalność operacyjną koncernu i przez ponad cztery miesiące zastępował Jobs`a. Krótko przed śmiercią twórcy Apple w październiku ubiegłego roku, Cook został ostatecznie mianowany CEO koncernu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Apple rekordzistą. Sprawdź ile zarabia Mimo że Cook już otrzymuje dochody z akcji, połowa z nich oficjalnie stanie się jego własnością dopiero w 2016 roku, pozostała część za kolejne 5 lat.
Apple przetrwa, Jobs ma spadkobiercę Szef koncernu był przewidujący i przygotował rynki na swoje odejście.
Oto najcenniejsze marki świata w 2012 roku Najlepiej wyceniana marka na świecie ma wartość blisko 183 miliardów dolarów.
bELgAFKa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)