Eric Duffaut, menadżer w SAP, kieruje 2 tysiącami pracowników rozrzuconych po całym globie. Dużo lata i prowadzi niemal wirtualne życie za pomocą smartfona i Skypa. Czy tak wygląda menadżer jutra?
Eric Duffaut, lat 49. Urodził się we Francji, pracował w wielu różnych krajach, w tym Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Tabliczka z jego nazwiskiem wisi obecnie przed jednym z pomieszczeń biurowych w Walldorf, w południowych Niemczech. Teraz akurat jest w swoim domu w Bordeaux, dzwoni do Dusseldorfu i rozmawia po angielsku. Stamtąd poleci do Filadelfii.
Duffaut pracuje dla SAP, niemieckiego giganta z branży oprogramowania. Odpowiada za pielęgnowanie międzynarodowej sieci firm partnerskich, za pośrednictwem których SAP sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Sieć ta odpowiada za jedną czwartą obrotu grupy, który w 2010 roku wyniósł ponad 12 mld euro.
Duffaut kontroluje ponad 2 tys. osób. Nie zna wszystkich osobiście. Pracują w różnych miejscach, w prawie każdym kraju na świecie. Nie był w wielu z tych miejsc, mimo że w tygodniu odbywa co najmniej dwa loty międzynarodowe. Dla menadżerów jutra będzie rzeczą oczywistą, że nie są w stanie zebrać całego zespołu w sali konferencyjnej, a co najwyżej na wirtualnym czacie. Struktury stają się nie tylko coraz bardziej umiędzynarodowione, ale również bardziej elastyczne, z bardziej płaską hierarchią.
Mimo to menadżer musi być w stanie skłonić swoich pracowników do pracy nad wspólną sprawą. Powinni oni podejmować możliwie samodzielne decyzje oraz pracować możliwie swobodnie, twórczo i innowacyjnie. Jednocześnie musi zachować kontrolę oraz zapewnić, by założone cele zostały zrealizowane w określonym czasie. - _ Wcześniej kierownik działu rozdzielał rano pocztę wśród kolegów _ - mówi Stefan Botzel, partner w firmie doradztwa personalnego Heinrich & Struggles. _ - Dzisiaj ludzie pracują nad różnymi projektami w zmieniających się strukturach. _
_ Tak _ nie oznacza wcale zgody
Tym większą rolę odgrywa lojalność stosunku do osoby, zadania, przedsiębiorstwa. _ - Należy znaleźć sposób, aby mimo to tworzyć poczucie wspólnoty _ - mówi Eric Duffaut. A to może funkcjonować tylko wtedy, kiedy jest się _ ciągle online . - _ Moje dni są długie, moje noce krótkie. W końcu w którejś ze stref czasowych wciąż się pracuje - _dodaje. _
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/m199671.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/interim;manager;prezes;do;zadan;specjalnych,106,0,994922.html) *Musisz zwolnić ludzi? On zrobi to za ciebie * Interim manager jest także specjalistą od fuzji i przejęć.
Kontakt utrzymuje za pośrednictwem poczty e-mail, Skypa, za pośrednictwem portali społecznościowych. Chętnie prowadzi rozmowy wideo, _ ponieważ ma się uczucie bycia w danym pomieszczeniu _, nawet jeśli w rzeczywistości siedzi z iPadem na kolanach w poczekalni na lotnisku. Prowadzi niemal całkowicie wirtualne życie. Dla Duffaut`a większość tego, co ludzie uważają za przyszłość, jest już teraźniejszością.
Sama technologia nie wystarczy, aby przygotować się do przyszłości. Wolfgang Doerfler, prezes firmy konsultingowej DDI, mówi: _ Im większe i bardziej skomplikowane środowisko pracy, tym ważniejsza jest inteligencja emocjonalna, zdolność wyczuwania jak reagują inni, gdzie należy zacząć, aby przekonać innych do naszej strategii. _ Menedżer przyszłości musi być w stanie wczuć się w ludzi, w klientów, w akcjonariuszy. I to w kilku językach i wielu kodach kulturowych.
Eric Duffaut nauczył się na przykład, że Japończycy mówią _ tak _ i maja na myśli: _ Rozumiem twój punkt widzenia. _ Jednak nie oznacza to, że się zgadzają. Mieszkańcy Europy Południowej chcą, by podzielić się z nimi możliwie dużą liczbą szczegółów, zanim komuś zaufają. Mieszkańcy Europy Północnej lubią załatwiać sprawy krótko i rzeczowo. Amerykanie wypróbowują po prostu pomysł, sprawdzając czy zadziała. Francuzi i Niemcy siadają wcześniej do stołu i omawiają wszystkie za i przeciw.
Duffautowi podoba się takie skakanie pomiędzy dwoma światami. Sprawia mu to satysfakcję. _ - Poznaje się o wiele więcej ludzi, którzy myślą inaczej, niż wszyscy, którzy są do nas podobni. _ Niektórzy uważają, że to naprawdę ekscytujące, kiedy ma się znajomych w Berlinie. _ - Mam przyjaciół na wszystkich kontynentach _ - mówi Duffaut. Nie czuje się już Francuzem, raczej kosmopolitą.
Brzmi imponująco, ale również nieco przerażająco. Jeśli człowiek nie ma już domu, to do czego mają się odnosić jego działania? W co wierzy, co sobą przedstawia? Wobec kogo czuje się odpowiedzialny? Dla Stefana Botzela jednym z bardzo ważnych czynników skutecznego zarządzania jest stabilność personalna. Zawsze zadaje sobie pytanie: Jakie mam wartości? _ _Ile jest warta dla mnie rodzina i przyjaciele? - _ Moim domem jest Bordeaux. Tam mieszka moja żona i córka. Dom jest tam, gdzie moje serce _ - mówi Duffaut.
Liderzy muszą rozbudzać pasję
To taka sama iluzja, jaką przekazuje _ Up in the Air _ z George'em Clooney'em. Jest to jeden z tych filmów, na których wychowywały się młode talenty, o które w zglobalizowanym społeczeństwie nastawionym na zdobywanie wiedzy toczą się coraz zacieklejsze walki. Ci młodzi, zdolni ludzie mówią nagle: Nie mamy ochoty na wypalenie zawodowe. Chcemy pracować, ale także być rodzicami oraz spędzić półroczny urlop na irlandzkiej farmie owiec. Mówią, że potrzebują tego, aby zachować kreatywność w celu opracowywania innowacyjnych rozwiązań, które w kompletnie zglobalizowanym świecie stają się szybko przestarzałe.
Menadżer przyszłości nie może marnować tak cennych talentów. Musi być w stanie rozpoznać mocne i słabe strony swoich pracowników oraz wykorzystywać je w ukierunkowany sposób. _ - Zarządzanie talentami jest jednym z najważniejszych zadań kadry menadżerskiej. Dziś i jutro _ - mówi doradca Wolfgang Doerfler.
Podobnie jak w niemieckim koncernie Metro, gdzie poza wieloma innymi kwalifikacjami menadżerowie muszą także udowodnić, że są w stanie rozbudzić pasję u innych. _ - Pracownicy muszą mieć świadomość, jak wygląda strategia oraz ich własny wkład w sprawę _ - mówi Zilges Simone, który odpowiada w koncernie za obsadzanie międzynarodowych stanowisk menadżerskich. Nie wystarczy, że ktoś ma dobre pomysły. Musi potrafić porywać i motywować pracowników, nieważne w jakim języku.
Podobnego zdania jest także Botzel, który ostrzega jednocześnie: Nie wystarczy, że wszyscy czują się dobrze. Także dla przyszłości obowiązuje motto: _ Przychód minus koszty równa się zysk. _
Poznaj sylwetki innych znanych menadżerów w Money.pl | |
---|---|
Szef wielkiego klubu zrezygnował z pensji, bo... Dla dobra klubu zrezygnował z wysokiej pensji, a w Norymberdze stoi jego fabryka wędlin. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o menadżerze Bayernu Monachium. | |
Przewidział kryzys, nienawidzą go miliony Podczas gdy tysiące Amerykanów straciło swoje domy, on nabył jedną z najpiękniejszych rezydencji na Manhattanie. Ostatnio przeżył tam oblężenie demonstrantów z ruchu Okupuj Wall Street. | |
Kto je papki dla niemowląt? Zdziwisz się Działy marketingu płacą miliony za ekologiczny wizerunek. Nikomu nie udaje się kreować go tak dobrze jak producentowi jedzenia dla dzieci, ekorolnikowi i artyście, Clausowi Hippowi. Jak on to robi? |
_ _