Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak wygląda menadżer przyszłości

0
Podziel się:

Eric Duffat odbywa co najmniej dwa loty międzynarodowe w tygodniu. Zarządza 2 tysiącami osób, które pracują we wszystkich krajach świata.

Tak wygląda menadżer przyszłości
(SAP)

Eric Duffaut, menadżer w SAP, kieruje 2 tysiącami pracowników rozrzuconych po całym globie. Dużo lata i prowadzi niemal wirtualne życie za pomocą smartfona i Skypa. Czy tak wygląda menadżer jutra?

Eric Duffaut, lat 49. Urodził się we Francji, pracował w wielu różnych krajach, w tym Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Tabliczka z jego nazwiskiem wisi obecnie przed jednym z pomieszczeń biurowych w Walldorf, w południowych Niemczech. Teraz akurat jest w swoim domu w Bordeaux, dzwoni do Dusseldorfu i rozmawia po angielsku. Stamtąd poleci do Filadelfii.

Duffaut pracuje dla SAP, niemieckiego giganta z branży oprogramowania. Odpowiada za pielęgnowanie międzynarodowej sieci firm partnerskich, za pośrednictwem których SAP sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Sieć ta odpowiada za jedną czwartą obrotu grupy, który w 2010 roku wyniósł ponad 12 mld euro.

Duffaut kontroluje ponad 2 tys. osób. Nie zna wszystkich osobiście. Pracują w różnych miejscach, w prawie każdym kraju na świecie. Nie był w wielu z tych miejsc, mimo że w tygodniu odbywa co najmniej dwa loty międzynarodowe. Dla menadżerów jutra będzie rzeczą oczywistą, że nie są w stanie zebrać całego zespołu w sali konferencyjnej, a co najwyżej na wirtualnym czacie. Struktury stają się nie tylko coraz bardziej umiędzynarodowione, ale również bardziej elastyczne, z bardziej płaską hierarchią.

Mimo to menadżer musi być w stanie skłonić swoich pracowników do pracy nad wspólną sprawą. Powinni oni podejmować możliwie samodzielne decyzje oraz pracować możliwie swobodnie, twórczo i innowacyjnie. Jednocześnie musi zachować kontrolę oraz zapewnić, by założone cele zostały zrealizowane w określonym czasie. - _ Wcześniej kierownik działu rozdzielał rano pocztę wśród kolegów _ - mówi Stefan Botzel, partner w firmie doradztwa personalnego Heinrich & Struggles. _ - Dzisiaj ludzie pracują nad różnymi projektami w zmieniających się strukturach. _

_ Tak _ nie oznacza wcale zgody

Tym większą rolę odgrywa lojalność stosunku do osoby, zadania, przedsiębiorstwa. _ - Należy znaleźć sposób, aby mimo to tworzyć poczucie wspólnoty _ - mówi Eric Duffaut. A to może funkcjonować tylko wtedy, kiedy jest się _ ciągle online . - _ Moje dni są długie, moje noce krótkie. W końcu w którejś ze stref czasowych wciąż się pracuje - _dodaje. _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/m199671.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/interim;manager;prezes;do;zadan;specjalnych,106,0,994922.html) *Musisz zwolnić ludzi? On zrobi to za ciebie * Interim manager jest także specjalistą od fuzji i przejęć.

Kontakt utrzymuje za pośrednictwem poczty e-mail, Skypa, za pośrednictwem portali społecznościowych. Chętnie prowadzi rozmowy wideo, _ ponieważ ma się uczucie bycia w danym pomieszczeniu _, nawet jeśli w rzeczywistości siedzi z iPadem na kolanach w poczekalni na lotnisku. Prowadzi niemal całkowicie wirtualne życie. Dla Duffaut`a większość tego, co ludzie uważają za przyszłość, jest już teraźniejszością.

Sama technologia nie wystarczy, aby przygotować się do przyszłości. Wolfgang Doerfler, prezes firmy konsultingowej DDI, mówi: _ Im większe i bardziej skomplikowane środowisko pracy, tym ważniejsza jest inteligencja emocjonalna, zdolność wyczuwania jak reagują inni, gdzie należy zacząć, aby przekonać innych do naszej strategii. _ Menedżer przyszłości musi być w stanie wczuć się w ludzi, w klientów, w akcjonariuszy. I to w kilku językach i wielu kodach kulturowych.

Eric Duffaut nauczył się na przykład, że Japończycy mówią _ tak _ i maja na myśli: _ Rozumiem twój punkt widzenia. _ Jednak nie oznacza to, że się zgadzają. Mieszkańcy Europy Południowej chcą, by podzielić się z nimi możliwie dużą liczbą szczegółów, zanim komuś zaufają. Mieszkańcy Europy Północnej lubią załatwiać sprawy krótko i rzeczowo. Amerykanie wypróbowują po prostu pomysł, sprawdzając czy zadziała. Francuzi i Niemcy siadają wcześniej do stołu i omawiają wszystkie za i przeciw.

Duffautowi podoba się takie skakanie pomiędzy dwoma światami. Sprawia mu to satysfakcję. _ - Poznaje się o wiele więcej ludzi, którzy myślą inaczej, niż wszyscy, którzy są do nas podobni. _ Niektórzy uważają, że to naprawdę ekscytujące, kiedy ma się znajomych w Berlinie. _ - Mam przyjaciół na wszystkich kontynentach _ - mówi Duffaut. Nie czuje się już Francuzem, raczej kosmopolitą.

Brzmi imponująco, ale również nieco przerażająco. Jeśli człowiek nie ma już domu, to do czego mają się odnosić jego działania? W co wierzy, co sobą przedstawia? Wobec kogo czuje się odpowiedzialny? Dla Stefana Botzela jednym z bardzo ważnych czynników skutecznego zarządzania jest stabilność personalna. Zawsze zadaje sobie pytanie: Jakie mam wartości? _ _Ile jest warta dla mnie rodzina i przyjaciele? - _ Moim domem jest Bordeaux. Tam mieszka moja żona i córka. Dom jest tam, gdzie moje serce _ - mówi Duffaut.

Liderzy muszą rozbudzać pasję

To taka sama iluzja, jaką przekazuje _ Up in the Air _ z George'em Clooney'em. Jest to jeden z tych filmów, na których wychowywały się młode talenty, o które w zglobalizowanym społeczeństwie nastawionym na zdobywanie wiedzy toczą się coraz zacieklejsze walki. Ci młodzi, zdolni ludzie mówią nagle: Nie mamy ochoty na wypalenie zawodowe. Chcemy pracować, ale także być rodzicami oraz spędzić półroczny urlop na irlandzkiej farmie owiec. Mówią, że potrzebują tego, aby zachować kreatywność w celu opracowywania innowacyjnych rozwiązań, które w kompletnie zglobalizowanym świecie stają się szybko przestarzałe.

Menadżer przyszłości nie może marnować tak cennych talentów. Musi być w stanie rozpoznać mocne i słabe strony swoich pracowników oraz wykorzystywać je w ukierunkowany sposób. _ - Zarządzanie talentami jest jednym z najważniejszych zadań kadry menadżerskiej. Dziś i jutro _ - mówi doradca Wolfgang Doerfler.

Podobnie jak w niemieckim koncernie Metro, gdzie poza wieloma innymi kwalifikacjami menadżerowie muszą także udowodnić, że są w stanie rozbudzić pasję u innych. _ - Pracownicy muszą mieć świadomość, jak wygląda strategia oraz ich własny wkład w sprawę _ - mówi Zilges Simone, który odpowiada w koncernie za obsadzanie międzynarodowych stanowisk menadżerskich. Nie wystarczy, że ktoś ma dobre pomysły. Musi potrafić porywać i motywować pracowników, nieważne w jakim języku.

Podobnego zdania jest także Botzel, który ostrzega jednocześnie: Nie wystarczy, że wszyscy czują się dobrze. Także dla przyszłości obowiązuje motto: _ Przychód minus koszty równa się zysk. _

Poznaj sylwetki innych znanych menadżerów w Money.pl
Szef wielkiego klubu zrezygnował z pensji, bo... Dla dobra klubu zrezygnował z wysokiej pensji, a w Norymberdze stoi jego fabryka wędlin. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o menadżerze Bayernu Monachium.
Przewidział kryzys, nienawidzą go miliony Podczas gdy tysiące Amerykanów straciło swoje domy, on nabył jedną z najpiękniejszych rezydencji na Manhattanie. Ostatnio przeżył tam oblężenie demonstrantów z ruchu Okupuj Wall Street.
Kto je papki dla niemowląt? Zdziwisz się Działy marketingu płacą miliony za ekologiczny wizerunek. Nikomu nie udaje się kreować go tak dobrze jak producentowi jedzenia dla dzieci, ekorolnikowi i artyście, Clausowi Hippowi. Jak on to robi?

_ _

wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)