Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W fabrykach iPadów zakazano samobójstw

0
Podziel się:

W zakładach należących do chińskiej firmy Foxconn menedżerowie zmuszają pracowników do składania pisemnych obietnic, że nie popełnią samobójstwa.

W fabrykach iPadów zakazano samobójstw
(John.Karakatsanis/CC/Flickr)

Pracownicy chińskich fabryk należących do firmy Foxconn, produkujących sprzęt elektroniczny, zostali zmuszeni do złożenia pisemnych zobowiązań, w których obiecują, że nie popełnią samobójstwa - podał portal informacyjny Yahoo Finance.

W zakładach produkujących bardzo popularne iPady i iPhony menedżerowie zmuszają pracowników do składania formalnych, pisemnych obietnic, że nie popełnią samobójstwa.

Co najmniej 14 pracowników fabryk Foxconn w Chinach zginęło śmiercią samobójczą w ciągu ostatnich 16 miesięcy - pisze Yahoo Finance - tłumacząc tę tragiczną serię fatalnymi warunkami pracy.

Foxconn jest handlową nazwą tajwańskiej grupy Hon Hai Precision Industry Co. producenta elektroniki i komponentów komputerowych. Foxconn produkuje między innymi: iPoda i iPhone'a, MacBooka, MacBooka Pro oraz MacBooka Air dla firmy Apple. Zleceniodawcami Foxconn są też koncerny Sony, HP, Amazon, Nokia, Motorola, Nintendo, Microsoft, Dell oraz Cisco.

O drastycznych naruszeniach prawa pracy przez Foxconn media informowały od 2006 roku. Między innymi _ The Inquirer _ donosił wówczas o skandalicznym wykorzystywaniu pracowników, zmuszanych do pracy o ponad 80 godzin ponad miesięczną normę, przy najniższych możliwych zarobkach. Doniesienia prasy na ten temat zaszkodziły bardzo reputacji firmy Apple, gdy wyszło na jaw, że jej przedstawiciele dokonali inspekcji fabryk i zaakceptowali takie warunki pracy. Według innych źródeł przypadki samobójstw zdarzały się w zakontraktowanych przez Apple chińskich fabrykach Foxconn od lat.

W kwietniu ubiegłego roku _ The Daily Telegraph _ doniósł o czterech próbach samobójczych młodych robotnic, które wyskoczyły z okien kompleksu Longhua - największych na świecie zakładów składających komputery, telefony komórkowe i inne produkty elektroniczne, zatrudniających ok. 300 tys. pracowników.

Foxconn jest firmą pilnującą swych tajemnic; niewiele informacji na temat warunków pracy przecieka do mediów, czemu sprzyja polityka chińskich władz. Coraz częściej potwierdzają się jednak opinie, że warunki te są wyniszczające i nieludzkie, a ofiarami zbyt ciężkiej, źle opłacanej pracy są przeważnie kobiety.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t87483.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/w;foxconnie;kryzys;-;wielka;strata;i;akcje;w;dol,191,0,667839.html) W Foxconnie kryzys - wielka strata i akcje w dół Firma produkująca iPhone'a boryka się już nie tylko z falą samobójstw.
Koniec epidemii w Foxconnie, fabryka znów otwarta Producent iPhone'a borykał się z chorobą 250 pracowników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)