Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Atrakcyjnym jest łatwiej znaleźć pracę i zrobić karierę

0
Podziel się:

Top menedżerowie noszą zazwyczaj ciemne garnitury.

Atrakcyjnym jest łatwiej znaleźć pracę i zrobić karierę
bELhfHph

Atrakcyjnym osobom jest łatwiej w pracy. Najnowsze badania potwierdziły, że osoby postrzegane za ładne, pną się szybciej po szczeblach kariery. Jednak uroda nie zawsze jest zaletą.

Atrakcyjne osoby łatwiej znajdują pracę. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Syracuse w Nowym Jorku. W tym celu autorzy badań przeprowadzili ankietę pośród 1300 menedżerów ds. kadr z największych amerykańskich i brytyjskich przedsiębiorstw.

Wynik taki tłumaczony jest w następujący sposób: uroda kojarzona jest często nieświadomie z szeregiem pozytywnych cech intelektualnych i osobistych. Im atrakcyjniejsza twarz, tym dana osoba postrzegana jest jako bardziej sympatyczna, pracowita, inteligentna i skuteczna. Psychologowie mówią o stereotypie _ co jest piękne, jest dobre. _

bELhfHpj

Stereotyp ten funkcjonuje od dawna również w życiu zawodowym. Uroda staje się coraz ważniejszym czynnikiem odpowiadającym za sukces. Potwierdzają to także badania, które wykazały, że atrakcyjne osoby osiągają korzyści finansowe przede wszystkich dzięki swojemu wyglądowi. _ Atrakcyjny wygląd ma wpływ na większe sukcesy ekonomiczne oraz wpływa pozytywnie na indywidualne zadowolenie z życia _, potwierdził w swoich badaniach niemiecki Instytut Badań Rynku Pracy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m217144.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/spacex;chce;wyslac;ludzi;na;marsa;powinno;sie;udac;juz;za;dwa;lata,53,0,1098549.html) *Już za dwa lata ludzie mogą stanąć na Marsie * Szef firmy Elon Musk porównywany jest często do twórcy Apple Steva Jobsa. Zalety dobrego wyglądu można mierzyć w zarobkach: kto dobrze wygląda, ten zarabia średnio do pięciu procent więcej niż jego mniej atrakcyjni koledzy o tych samych kwalifikacjach.

Potwierdza to amerykański ekonomista Daniel Hamermesh z Uniwersytetu Teksańskiego, który uważa nawet, że przedsiębiorstwa zatrudniające szczególnie atrakcyjnych pracowników osiągają wyższe dochody.

Fenomenem wpływu urody na sukcesy w życiu zawodowym zajmuje się także prof. Sonja Bischoff z Hamburga. W swoich badaniach prowadzonych od połowy lat osiemdziesiątych określa zależności pomiędzy wyglądem i karierą. Na podstawie wyników swoich badań stwierdziła, że to sama atrakcyjność robi w ostatnich latach karierę.

bELhfHpp

Na początku badania w 1986 roku tylko pięć procent z ankietowanej kadry kierowniczej podawała wygląd zewnętrzny za ważne kryterium wyboru pracownika. W międzyczasie podobnego zdania była ponad jedna trzecia respondentów. Dla kobiet na stanowiskach CEO atrakcyjność jest nawet ważniejsza od osobistych kontaktów i klik.

Trend ten nie dotarł jeszcze do wszystkich. Wciąż można spotkać menadżerów, których wygląd zewnętrzny nie jest adekwatny do sprawowanego przez nich stanowiska. Tymczasem w świecie biznesu obowiązują od dawna niepisane standardy dotyczące ubioru, co podkreśla ekspert ds. stylu Uwe Fenner.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m219745.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/john;leahy;to;czlowiek;wart;bilion;dolarow,50,0,1103666.html) *Oto człowiek wart bilion dolarów * Zupa z węża, szminka i pół roku w powietrzu - tak wygląda sukces według szefa sprzedaży w koncernie Airbus. - Top menedżerowie noszą zazwyczaj ciemne garnitury, najczęściej trzyczęściowe, koloru ciemnoszarego lub ciemnoniebieskiego, często nawet czarne, co świadczy jednak o braku wyobraźni. _ Absolutnie niewskazane jest za to łączenie ciemnych marynarek z jasnym spodniami - mówi Fenner.

_ - Panie noszą odpowiednio kostiumy lub damskie garnitury w podobnej tonacji. Mogą nosić także sukienki. W przypadku kobiet nie ma tak naprawdę żadnych konkretnych wymogów, są za to zakazy: Żadnych sandałów w pracy. Zakaz sandałów dotyczy także mężczyzn - mówi Fenner. _

bELhfHpq

_ Jednak uroda może być również szkodliwa dla kariery. To, co korzystne dla mężczyzn może się okazać problemem dla kobiet. Wprawdzie bujne fryzury i buty na wysokim obcasie mogą się kojarzyć ze wszystkim, jednak najmniej z kompetencjami. Dlatego też panie ubiegające się o pracą są często postrzegane w ten sam sposób. Szczególnie kobiety ubiegające się o typowo męskie stanowiska pracy powinny się nieco odatrakcyjnić w swoich aplikacjach _ - sugerują wyniki badań opublikowane na łamach amerykańskiego pisma _ Journal of Psychology. _

Także socjolog Anke von Rennekampff stwierdziła w swoich badaniach, że szczególnie atrakcyjne kandydatki aplikujące o pracę mogą się spodziewać, że z większym prawdopodobieństwem trafią na krzyżowy ogień pytań ze strony szefów ds. kadr niż ich mniej atrakcyjne konkurentki.

Tymczasem podczas rozmów kwalifikacyjnych kandydatki o szpiczastych podbródkach i z włosami spiętymi w koński ogon powinny chwalić się dłużej swoimi osiągnięciami zawodowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Popularny fastfood nadal niszczy środowisko? Dlaczego Starbucks marnuje dziennie 20 mln litrów wody oraz co się stało z ponad dwoma miliardami kubków, które nie nadawały się do utylizacji?
Chińczycy budują fabryki w pół roku! _ - Zaskoczyły nas bardzo dobre warunki pracy w fabrykach - _mówi prezes Robert Kędzierski.
Inwestowanie w Chinach to już przeżytek Kamila Yamasaki tłumaczy, dlaczego inwestowanie w Państwie Środka przestaje się opłacać.
bELhfHpK
praca
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)